Uskovien hämmennys estää visaat päätökset

oooopi

Ykkösprioriteetti tuntuu olevan se että, että ei saa tehdä mitään, mikä saa tosiuskovaiset hämmenyksen valtaan. Ja mikäpä ei saisi noita mielensäpahoittamisen ammattilaisia hämmennyksen valtaan, pahoille mielin, kallelle kypärin.

Kaikki mikä ei ole heidän tulkintansa mukaan raamatun, lue oman mielipiteensä, mukaista, saa.

Varsinkin sukupuoli ja parisuhdeasiat saavat heidät ihan tolaltaan, hämmennyksen valtaan, jos ei mennä heidän käsitystensä mukaan.

9

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ---

      Hämmennys on jopa lievä sana. Raivo on joskus osuvampi.

    • Huhhahhihhuli

      Tuon voisi kyllä esittää paljon lyhyemminkin,
      eli tiivistää olennaisimman näin:

      *Usko estää viisaat päätökset.*

      Edellyttäähän usko sitä, että aivoista kytketään kokonaan pois se osa,
      joka tekee kaikki loogiset päätelmät ja rationaaliset päätökset. Sokeaa
      uskomista mistään faktoista vähääkään piittaamatta.

      Ja kun päätöksiä sitten tehdään mistään faktoista vähääkään piittamatta,
      syntyy yleensä ihmiskunnan typeryyden alimmat pohjanoteeraukset ja
      pohjattoman tyhmyyden ääliömäisimmät esitykset (maailma on 6000
      vuotta vanha, homouden aiheuttavat demonit ja evoluutio on saatanasta).

    • oooopi

      >>>ei saa tehdä mitään, mikä saa tosiuskovaiset hämmenyksen valtaan...
      Varsinkin sukupuoli ja parisuhdeasiat saavat heidät ihan tolaltaan

      • oooopi

        Uskovaiset kai tosiaan uskovat, että jumalansa on niin epäoikeudenmukainen, että kostaa koko kansalle, vaikka vain osa kansasta rietastelee. Miksi se jumala kuuliaisille tosiuskovaisilleenkin kostaisi/kostaa? Miksi jumala rankaisee kollektiivisesti?

        (Niin kuin epäoikeudenmukainen opettaja koko luokkaa, jos ei syyllinen selviä. Yrittäen näin pakottaa ilmiantamaan syyllisen? Olen kerran ollut koko luokan kanssa jälkkärissä. Ajatteles jos oikeudessakin pantais koko kansa vankilaan, jos syyllinen ei selviä.)

        No ehkäpä siksi, että uskovaisten olisi pitänyt estää muiden suomalaisten rietastelu, ja kun eivät estäneet niin ansaitsevat hekin rakastavan ja lempeän Isänsä langettaman rangaistuksen. Tämä selittäisi sen miksi uskovaiset on niin kiinnostuneita mitä muut tekevät mm. makuukammareissaan, ja haluavat sitäkin säännellä mielensä mukaan, vedoten jumalan tahtoon.

        Taas se pahuksen vapaa tahto, jonka jumala luomukselleen luomakunnan kruunulle, inehmolle typeryyksissään antoi. Olis se paljon parempi jos ihmiset harrastais sukupuoliyhteyttä vain maantäyttämistarkoituksessa ja vain lähetyssaaraaja asennossa, eikä esim. kuin koirat. Ja numero kakkoseen, tuhkaluukkuunei sitten kosketa - "Exit only!" tatuoi jo Toni Halme aikoinaan hanuriinsa.


    • >>>Uskovien hämmennys estää visaat päätökset... Ykkösprioriteetti tuntuu olevan se että, että ei saa tehdä mitään, mikä saa tosiuskovaiset hämmenyksen valtaan.

    • vain mies ja vaimo

      Uskovat ovat tosiaan huolissaan (Raamatussa varoittavia esimerkkejä), jos oma kansa elää synnissä uhmaten tiedossa olevaa Jumalan tahtoa. Parannus täytyy lähteä kaikessa tietysti itsestä ja suhteesta Jumalaan. Seksuaalisuus on voimakas vietti ihmisessä. Ihminen antaessaan tälle vietille vallan kiihottuu kengistä, eläimistä, joistakin väkivallan muodoista...Miksi rikosfilmeissä on murhattu usein irvokkaasti naisia? On huomattu sarjamurhaajien taustalta löytyvän poikkeuksellisen paljon pornorekvisiittaa; usein sairaalloista sellaista.

      Ajattelen useiden muiden tavoin seksin olevan intiimi kahdenkeskinen suhde miehen ja naisen välillä, johon luonnollisena kuuluu avioliittoon sitoutuminen, syntyvät lapset (yleensä) ja turvallinen perheyhteisö antamaan jokaiselle oman rakkauteen perustuvan paikkansa. Seksivietti fetisseinä ja "epänormaalina" parinmuodostumina ovat askel seksuaalisuuteen, joka on irroitettu siitä, mihin Jumala on sen tarkoittanut. Homoseksuaalisuutta puolustetaan rakkaudella. Voimakkaita kumppanuudeen ja rakkaudentuntemuksia voi kokea ilman seksiä. Esim. sisarusten välillä. Seksuaalivietin purkautuminen esim. vankilassa on kuvottava ilmiö usein vain tilapäisinä homokäyttäytymisenä.

      Oletan esim. homoseksuaalisuuden tiedostamisen itsessään olevan hankala asia monelle jo ilman moraalisaarnoja. Koen myötätuntoa näitä ahdistuneita ihmisiä kohtaan ja olen jossain määrin neuvoton. Seksivietit ovat monissa väkivallanteoissa vaikuttimina, joten siihen ei voi suhtautua neutraalisti. Voiko näillä asioilla leikkiä, kuten yleisesti ajatellaan? "Mopo" on karannut usein tuhoisasti käsistä, kun viettejä on epäterveesti ruokittu. Mihin raja vedetään? Raamatussa ne ovat selkeät ja siksi kaikki "epäterve" tuomitaan..kylmästikin suoraviivaisesti. Siksi monet kiihkoilevat näistä asioista.

    • '' Raamatussa ne ovat selkeät ja siksi kaikki "epäterve" tuomitaan..kylmästikin suoraviivaisesti. Siksi monet kiihkoilevat näistä asioista.''

      Jos se on selkeästi tuomittu raamatussa, miksi eri lahkoilla on eri mielipiteet asiasta?

      • kyllä/ei..tässä til.

        Monille mustavalkoinen ajattelutapa on ominaista, jolloin asioita ei tarvitse pohtia. Joissakin asioissa pitää olla ehdoton ja joissakin ajatella monelta kannalta. Tämä on joskus vaikeaa.


      • kyllä/ei..tässä til. kirjoitti:

        Monille mustavalkoinen ajattelutapa on ominaista, jolloin asioita ei tarvitse pohtia. Joissakin asioissa pitää olla ehdoton ja joissakin ajatella monelta kannalta. Tämä on joskus vaikeaa.

        >>>Monille mustavalkoinen ajattelutapa on ominaista, jolloin asioita ei tarvitse pohtia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      268
      9653
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      307
      6836
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      74
      1705
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1421
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      94
      1297
    6. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1161
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      1079
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      41
      882
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      756
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      313
      748
    Aihe