Suomessa poliittisten puolueitten johtohenkilöiltä odotetaan korkeaa akateemista loppututkintoa. Miksi poliittisen johtajan pitäisi olla tohtoritason kansalainen? Kyllä arkiasioista ymmärtää ilman tohtorinhattuakin.
Ruotsissa esim. SDP:n ja Vasemmistoliiton puheenjohtajat ovat metallityömiehiä koulutukseltaan. SDP:n puheenjohtaja Stefan Löfven on hitsaaja ammatiltaan mutta on ammattiyhdistysuran kautta noussut oman liittonsa puheenjohtajaksi ja sitä myöten puolueensa puheenjohtajaksi. Vasemmistoliiton puheenjohtajalla on samankaltainen tausta ilman korkeakouluopintoja tai tutkintoja.
Nykyisen porvarihallituksen suomenruotsalaistaustaisen sosiaaliministerinkään meriittilistalta ei löydy korkeakoulututkintoja vaan on puhtaasti lukiotaustainen. Se mitä poliittisessa työssä tarvitaan on tarvittavat perustiedot yhteiskunnallisista asioista, hyvä muisti ja tarpeellisen nopea ajatuksenjuoksu, hyvä englannin suullinen taito ja ennenkaikkea hyvä ulosanti.
Se ihmetyttääkin, että Suomessa noustaan maan korkeimmille palleille Lipposen ulosannilla sana minuutissa pitkän harkinnan tuloksena ja jota eteläeurooppalaiset pitävät jälkeenjääneisyytenä.
Suomessa on kova tittelikipeys!
kehitysvammako?
0
79
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3914439Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit174243Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483779KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1142807Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku102457Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212272Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511952Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181928- 1231870
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241439