Mikä elokuva?Bergmania?

Ihanaa jos joku tietäisi elokuvan nimen. Se kertoo isän ja tyttären suhteesta. Kummatkin ovat sellistejä ja miehen vaimo on vissiin kuollut ja hän siirtää tyttäreensä tunteitaan vaimoaan kohtaan. Olisikohan Ingmar Bergmanin elokuva?
6216
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Olisikohan kyseessä syyssonaatti vuodelta -78?
Hyvä elokuva :)

Äänestä
  • En ole nähnyt syyssonaattia mutta eikös siinä ollut äiti ja tytär ja soitin oli piano? vai oliko siinä myös selloakin sitten? olen nähnyt vasta 3 bergmanin leffaa ja monta on vielä kattomatta. Mutta kiitokset ehdotuksesta Mui, katson sen ensitilassa.

    Äänestä

  • woodyallen kirjoitti:

    En ole nähnyt syyssonaattia mutta eikös siinä ollut äiti ja tytär ja soitin oli piano? vai oliko siinä myös selloakin sitten? olen nähnyt vasta 3 bergmanin leffaa ja monta on vielä kattomatta. Mutta kiitokset ehdotuksesta Mui, katson sen ensitilassa.

    Eipä tietenkään ollut sonaatti, olet oikeassa.
    En löytänyt etsimästäsi elokuvasta viitteitäkään
    että se olisi Bergmannin, mutta voihan toki olla.
    Jatketaan etsintää, ellei kukaan sitten kohteliaasti sitä kerro, heh :)

    Äänestä

No se on SARABANDE! Kävin kurkkaamassa Ingmarin filmografiaa. Sarabande on viimeisen Bergmanin elokuva, toivottavasti ei viimeinen. ( Joo, ja se olen mä, Pedro. )

Äänestä
  • hei Pedro vanhatuttu! hieno nimimerkki! heti mulla välähti hälärit...:)
    kiva kun löysit tuon leffan, minä en siihen pystynyt. nyt täytyy saada se jostain.
    tää on hieno palsta! aina joku tietää mun hämärii pätkii. C U!

    Äänestä

  • woodyallen kirjoitti:

    hei Pedro vanhatuttu! hieno nimimerkki! heti mulla välähti hälärit...:)
    kiva kun löysit tuon leffan, minä en siihen pystynyt. nyt täytyy saada se jostain.
    tää on hieno palsta! aina joku tietää mun hämärii pätkii. C U!

    siis SARABAND!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


woodyallen kirjoitti:

Ihanaa jos joku tietäisi elokuvan nimen. Se kertoo isän ja tyttären suhteesta. Kummatkin ovat sellistejä ja miehen vaimo on vissiin kuollut ja hän siirtää tyttäreensä tunteitaan vaimoaan kohtaan. Olisikohan Ingmar Bergmanin elokuva?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu