Mikä helvetti näitä lääkäreitä vaivaa?

LenssuTuli

Kävin lääkärissä flunssan takia. Tärkeintä oli saada tuotettua se sairauslomatodistus ja jättää hoito tekemättä. Taas joka vuotinen kuvio, ensin flunssa jota ei hoideta ja pari päivää myöhemmin suostutaan sitten antibiootit antamaan kun tilanne on pahentunut keuhkoputken tulehdukseen tai keuhkokuumeeseen. Sama juttu joka kerta, nähty jo yli 50 kertaa.

Poikkeuksen tähän sääntöön on tehnyt venäläiset, kurdit, irakilaiset sekä yksi 70 vuotias suomalainen lääkäri. He hoitavat sentään sairautta eikä tyydy vain tarpeettomia lappuja kirjoittamaan.

Tietääkö kukaan voiko jollain Tallin Xpressillä käydä Virossa lääkärissä? Onko siellä jotain yksityisiä tms. vai saako sieltä jotain amoxicilliniä, clarithromyciniä, doxycyclineä tai vastaavaa suoraan apteekista? Ja saako noita tuoda vapaasti suomeen?

3

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LenssuTuli

      No niin. Nyt kun tautia "hoidettiin" A4:lla ja niitä antibiootteja ei suostuttu antamaan, niin tauti sitten tarttui alle kouluikäiseen lapseen. Lapsi romahti siihen kuntoon että piti viedä sairaalaan.

      Tosin ei mennyt tuolla sairaalassakaan diagnosointi nappiin, vaan tauti luokiteltiin hengen ahdistukseksi, eikä keuhkokuumeeksi. Antibioottejahan tähän ei sopinut antaa, vaan lisähappea ja keuhkoja avaavia.

      Yli päivän (24h) piti lapsen kärsiä, ennen kuin yksi lääkäreistä alkoi uskoa ja tutkia että bakteeri peräinen keuhkokuumehan se tauti on. Siellä se lapsi nyt makaa sairaalassa antibiootti-tiputuksessa ja happi-maski naamalla, sillä aikaa kun minä käyn uudestaan niitä antibiootteja kyselemässä.

      Perkeleen kallista huvia yhden 20€ antibioottipaketin takia.

    • BLOOD IS LIFE

      Eikö sulla testata mikä tauti on, oteta nieluviljelyä, testata mykoplasmaa? Joka tautiin on oma antibioottinsa eikä niitä anneta turhaan

      • ...

        Eipä niitä nappeja määrätä jos virus infektio siihen ei antibiootit tehoo ja tarttuu todella helposti


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      70
      3550
    2. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      3503
    3. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3322
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      53
      2769
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      32
      2036
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      30
      1962
    7. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      40
      1695
    8. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1676
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      96
      1625
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1390
    Aihe