Ruotsin kieltä ei manner-suomessa pelasta

enää mikään, sen ymmärtää useimmat asioista jotain tietävät - mutta svekomaanit ei(ei halua myöntää).

RKP:n kannattama maahanmuutto on yksi iso naula ruotsin kielen arkkuun, ja on arvioitu että venäläisten määrä ohittaa surujen määrän Suomessa n. vuonna 2034. Se on kyllä viimeinen niitti, RKP ei jaksa eikä pysty pitämään ikuisesti kiinni ruotsin kielen asemasta - jossain vaiheessa on pakko luovuttaa.

Tässä kielikartta ja paljon faktaa.

http://www.pakkoruotsi.net/kaksikielinen.php
752
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Eiköhän nää kiihkomieliset RKP:set sen myöskin ymmärrä, mutta ei sitä voi ääneen tunnustaa.

Äänestä

Jävla fenno...mammaaa.........hjälp!

Äänestä

Olen kuullut ihan surujen sanovan tuon asian.

Äänestä

Ei ihme että juuri hur.rit vihaavat rys.siä.

Äänestä
  • Juu, jäävät jalkoihin.

    Äänestä

  • hhehehehhee kirjoitti:

    Juu, jäävät jalkoihin.

    Suomen kieltä, jota tuskin on olemassakaan, ei pelasta maailmassa enää mikään, vaikka peräkylän juntti niin uskoo. Korkeintaan 50 vuotta elinaikaa.

    Äänestä

Tällainen propaganda, mustavalkoinen ajattelu on vaarallista ja erittäin rasisitisesti ladattua.
Se, että joku maalaa ruotsinkielen pahaksi ja muut kielet hyväksi on naiivia ja säällittävää. Tämä hyvin pieni ryhmä, jotka niin sokeasti vihaavat, ovat vaaraksi tämän maan yhtenäisyyden ja hyvinvoinnin kannalta. Vastakkainasettelu ja loven luomista ihmisryhmien välille on sokeaa toimintaa ja ennenkaikkea rappioittaa tiettyjen ihmisten moraalia.
Suurin osa suomalaisista kannattaa kaksikielisyyttä, tämä puolueettomasti mitattuna (ei perussuomalaisten mukaan mitattuna). Suomen suurin vientikumppani (me viemme tuotteita = saamme siitä rahaa) on ruotsi. Olemme osa pohjoismaita. Olemme kaksikielinen maa, myös Tuppukylässä ja Venäjän rajalla. Venäjän rajalla asuvat lapset, eivät halua kun asia tulee omakohtaisesti kysyttyä opiskella venäjää ruotsin sijaan, tämäkin puolueettomasti mitattuna. Jos Suomalainen muuttaa ulkomaille se tapahtuu useimmiten Ruotsiin tai Norjaan.
On hyvin monta hyvää syytä oppia ruotsinkielen perusteet, myös siellä mikä mikä maassa. Sen lisäksi on hyvä opiskella monia muita kieliä omien tarpeiden mukaan ja niin suurin osa suomalaisista tekeekin, ilman minkäänlaisia ongelmia.
Kysymys kuuluu näin rakentavammin ja aikuismaisesti, miten kouluissa voisi kielten opiskelua tehostaa. Miten jo varhaisemmassa vaiheessa aloitetut kielikylvyt ja koulujen välinen yhteistyö parantaisivat oppimista ja asenteita. Myös tuppukylän ja muitten koulujen kanssa on mahdollista tämän päivän tekniikan avulla tehdä hyvin rikasta yhteistyötä.
Jolloin myös paatuneimmat, rasistisimmat ja vihamielisimmät ihmiset huomaisivat, kuinka me kaikki olemme aivan samanlaisia suomalaisia. Asenne ja oppiminen alkaa kotoa käsin, jos kotona kerrotaan kuinka matikka on niin huono aine, on lapsen sitä vaikea oppia.
Tämän kampanjan aatteen isä ja tohtori kertoi omassa haastattelussaan, kuinka jo hänen isänsä vihasi ja koki ruotsinkielen pahaksi möröksi. Tällainen viha on periytyvää ja erittäin vaarallista. Palestiina ja Israel ovat olleet toistensa kurkussa kiinni sukupolvien ajan, tästä ei kannata ottaa esimerkkiä. Myös historian tunneilla kannattaa olla kuulolla ettei toista virheitä, juutalaisetkin nähtiin propagandan avulla koko Saksan valtion ongelmien aiheuttajina.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaksikielinen kirjoitti:

enää mikään, sen ymmärtää useimmat asioista jotain tietävät - mutta svekomaanit ei(ei halua myöntää).

RKP:n kannattama maahanmuutto on yksi iso naula ruotsin kielen arkkuun, ja on arvioitu että venäläisten määrä ohittaa surujen määrän Suomessa n. vuonna 2034. Se on kyllä viimeinen niitti, RKP ei jaksa eikä pysty pitämään ikuisesti kiinni ruotsin kielen asemasta - jossain vaiheessa on pakko luovuttaa.

Tässä kielikartta ja paljon faktaa.

http://www.pakkoruotsi.net/kaksikielinen.php

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu