Vanhempani olivat helluntailaisia, kuten lähes kaikki lähinaapurit.
Naiset eivät saaneet leikata hiuksiaan, radio oli syntiä, tv oli vasta myöhemmin syntiä kun se tuli suomeen.
Naapurin rouva ei saanut leikkauttaa pahaa kasvaintaan kuulemma jumala parantaa, kasvain vaikutti haittaavasti elämään ja ulkonäköön. Myöskin lääkkeet olivat syntiä vaikka isä söi hotapulveria kuin leipää.
Lapsia piti tehdä niin paljon kuin tuli.
Sanomalehti oli syntiä, paitsi uskovaisten omat lehdet. Koskaan en päässyt elokuviin, tivoliin eikä saanut opetella tanssimaan. Sääntöjä oli tuhottomasti. Lapsia sai hakata ja käyttää henkistä väkivaltaa se ei ollut syntiä vaan raamatullista. Raamattua piti lukea, se vasta olikin kauheita juttuja täynnä. Kokousten jälkeen haisi tulikivenkatku nenään, valvoin yöt kun pelkäsin joutuvani helvettiin.
Olen selvinnyt kaikesta suht. järjissäni vaikka kauan se vei.
50 luvulta
3
116
Vastaukset
- kiitos jo etukäteen
Nimim. uskovainen koti
Kirjoita sitten seuraavaksi niitä uskovaisen kodin hyviä puolia. Olisi kiva lukea niistäkin. Varmaan moni avioerolapsi, alkoholiperheen lapsi ym. olisi mielellään vaihtanut osia sinun kanssasi- uskovainen koti.
Enpä usko. minua hakattiin, seisotettiin paikoillani pitkiä aikoja, jos liikahdin minua lyötiin. Päivittäin sanottiin että et ole yhtään mitään, et edes ihminen.
Olivat mallihellareita. Olisin mielelläni ollut vaikka missä muualla.
Hei
Myötätuntoa sinulle. Miten olet jaksanut tällaisen taakan kanssa? Kuulostaa todella pahalta myös tuo ”et ole yhtään mitään, et edes ihminen” Kirjoitan tätä luterilaisen kirkon pappina ja tiedän, että jokaisessa uskonsuunnassa on ja on ollut omat pimeät puolensa. Jokainen uskonsuunta siis kätkee sisäänsä hengellisen väkivallan mahdollisuuden. Siksi jokaisessa uskonnollisessa liikkeessä on syytä myös katsoa peiliin.
Kuvaamasi uskon tulkinta on nykynäkökulmasta todella kummallista. Mutta ehkä kuvaamanasi ajanjaksona kuitenkin myös tyypillistä. Nykyajan avoimuuden vaatimus on tuonut paljon hyvää mukanaan. Ja sokea usko auktoriteetteihin on onneksi väistymässä.
Mutta erityisesti lapseen kohdistunut hengellinen väkivalta ja suoranainen pelottelu on ehdottoman tuomittavaa. Kirjoitat, että olet selvinnyt kaikesta suht järjissäsi. Mikä sinua on auttanut selviämään? Millainen on nykyisin suhteesi uskoon ja Jumalaan? Jään todella miettimään, miten kuvaamassasi ympäristössä voi kasvaa uskomaan, että Jumala on rakkaus ja myös luottamaan Jumalan hyvyyteen ja rakkauteen.
Voimia sinulle
Tervehtien Päivi-pappi Hämeestä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267073Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1116188Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845248Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635215Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400