Säälin ihmisiä, jotka kaupoissa hakkavat rahojaan hedelmäpeleihin. Eivät ole kaikki inkkarit heillä kanootissa. Verrattavissa mormoneihin.
Hedelmäpelit
Sivustakatsoja.
561
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mormonikirkko ei suosittele rahapelien pelaamista.
...mutta kyllä niita vain jotkut mormonit pelaavat. Tiedän tapauksia. Jotkut mormonit myös käyttävät alkoholia ja vielä useamman tiedän käyttävän laillisesti lääkäriltä saatuja lääkkeitään päihtymistarkoituksiin yliannostellen niitä.
Minä en koskaan edes lottoa saati että pelaisin rahapelejä. En myöskään tupakoi tai käytä alkoholia. Oman järjen käyttö riittää. Mitään uskonnon määräyksiä ei siihen tarvita.
Tarkoitinkin riippuvuutta ja hölmöyttä, jotka yhdistävät molempia.
Tietenkin on sellaisia, jotka eivät elä uskontonsa mukaan ja sen vuoksi pelaavat ja lottoavat ym. Mutta niin on kaikissa uskonnoissa elleivät ne pidä tavallista tiukempaa linjaa. Sama pätee alkoholin ja muitten viisauden sanassa kiellettyjen aineitten suhteen.
Vaikka sellaista tapahtuukin, niin ei pidä kuitenkaan yleistää. Kirkossa on myös sellaisia, jotka elävät kirkon opetusten mukaisesti. On myös huomioitava, että kirkko ei ota vastaan lottovoitosta maksettuja kymmennyksiä.
Mihin on kirjattu ettei kirkko ota vastaan lottovoittajalta rahaa?
Kieltäytyykö kirkko asekauppiaiden kymmenyksistä?
Entäs jos on kasinotyöntekijä ja mormoni - vapautuuko kymmenyksistä?