Muinaiset roomalaiset tarjosi nälkäisille kansalaisille sirkushuveja. Nykyään siihen on lisätty myös vitsit.
Vitsejä ja sirkushuveja
Vaalit 2015
1691
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Samaa juurta on Soinin populismi kuin antiikin Rooman keisarinvalta.
Tämä on kai köyhän ainoa huvitus ,on vilkasmielikuvitus ja vastata ja kysyä ilseltään .
"Mikä lause pahinta:Voi vit´tu mitä paskaa" Stubb, lausuttu erään kansainväisen kokouksen yhteydessä..
"Saat´anan tunarit" Kekkonen, lausuttu sen aikaisen hallituksen toimista.
"Persut ei myy persettään" Soini, lausuttu omassa puoluekokouksessaan.
Kulkaaas vastustajat, Soini pesee tietoudessaaan koko tyhmän nykyhallituksen jäsenet.Tämä tyhmyys ilmenee hallitusjoukkojen toimesta nykypäivänä.
Miksi teillä on niin suuri hätä. Suomi makaa, niinkuin hallitus petaa. Se peti oon kova kansalle, mutta eivät hallituksen joukot siitä piittaa. Kunhan vaan saadaan maksella EU joukon kanssa Kreikan ym. velkoja.
Ei nämä nykyhallituksen Saat´anan tunarit pysty saamaan Suomen taloutta nousuun.
Italialla suuri hätä130% bkt:stä on suuri luku. Kreikka kylpee jo vajaan 300 mrd:n ja 170% bkt:n ansioista suossa henkitoreissaan, ei muuta, kuin lisää rahaa sinne. Muutoin Soinin ennustus tapahtuu, Kreikka kaatuu ja komeasti.
Muistaako Jutta ja Jyrki ylimielisiä puheitaan eduskunnan kysely tunneilla. Soinia pilkattiin, mutta miten nyt on. Molemmat "saat´ana tunarit" ovat poissa pelistä. Mihin olisivat yltäneet, jos hallituksessa olisivat saaneeet olla?
Soinin "tietoudesta" ei ole kansalle mitään hyötyä, jos vaalivoiton jälkeen luikkii oppositioon, antaa pienemmälle oppositiopuolueelle opposition johtajuuden ja tyytyy räksyttämään pienpuolueaikojen tapaan muiden tekemisiä esittämättä itse mitään vaihtoehtoja.
Onneksi kansaa ei voi huijata. Persujen vaalikannatus on romahtanut jytkyn jälkeen (9, 12 ja 13 %), joten kansa on siirtämässä tämän feikkiporukan pois eduskunnasta. Jos osaaminen ja harkintakyky eivät yllä vastuullisissa tehtävissä toimimiseen, olisi kaikkien kannalta järkevintä vetää johtopäätökset.
"marttiluukas Persut ei myy persettään" Soini, lausuttu omassa puoluekokouksessaan"
Tarkoittaako tuo että säätiön kassa on täynnä?
Antavat ilmaiseksi sitten.
Leipäjonot hävettävät - HS.fi - Pääkirjoitukset
www.hs.fi/paakirjoitus/artikkeli/Leipäjonot hävettävät...
Myös naapurikunnissa Espoossa ja Vantaalla ruokajonot venyvät entistä pidemmiksi. Helsingin Sanomat | Päivän lehti ... Helsingin Sanomat
Helsingin ruokajonot kaksinkertaistuneet vuodessa
Heikki Hurstin vetämän avustusjärjestön kaksi kertaa viikossa toteutettava ruokajakelu on Helsingin suurin joukkotapahtuma päiväsaikaan. Kevään pisimmässä jonossa seisoi yli 1300 ihmistä.
Eläke ei riitä ruokaan
Köyhät saavat jakelusta kaksi kassillista ruokaa. Tällä kertaa pöydät notkuvat nuudeleista, joita Hursti kertoo juuri saaneensa 16 lavallista. Niiden lisäksi vähävaraiset saavat mukaansa mm. leipää, kauraryynejä, lihapullia, makkaraa, maitoa ja jogurttia.
– Eläke on niin pieni, ettei se riitä ruokaan. Siksi täällä ollaan. Kaupassa ei juurikaan tarvitse onneksi käydä, koska Hurstilta saa melkein kaikki, kertovat ensimmäisenä jonossa seisovat eläkkeellä olevat kolme naista, joista kaksi on tullut paikalle rollaattorin avulla.
Yksi naisista kertoo, että hänelle jää vuokran maksun jälkeen muihin laskuihin ja elämiseen 400 euroa.
– Sillä pitää ostaa vielä lääkkeetkin, joita on 10 erilaista. Olen sairastanut jo vuosia reumaa.
Jonossa paljon ulkomaalaisia
Eläkeläisten lisäksi jonossa seisoo sekä nuoria että keski-ikäisiä suomalaisia, mutta myös ulkomaalaisia on paljon. Osa heistä jonottaa ilmaista ruokaa lastensa kanssa.
– Uutena ryhmänä voisin mainita romanialaiset ja muslimit, joille laitamme sivuun erikoisruokaa, koska he eivät syö sianlihaa, kertoo Heikki Hursti.
Liikkeellä myös vapaamatkustajia
Eläkkeellä oleva mies kertoo, että viikottain toistuva ruokajakelu on yksin eläville mukava sosiaalinen tapahtuma. Hän on myös pannut merkille, että ilmainen ruoka houkuttelee paikalle sellaisiakin, joilla olisi varaa ostaa ruokansa itse.
– Tunnen sellaisia jonottajia, joilla on sekä asunto että auto, mutta silti he hakevat täältä ruokansa. Se on tietynlaista ahneutta, mutta en ole kateellinen. Ehkä kolmasosa jonossa olijoista on täällä turhaan, mutta eläkeläiset eivät ole. Heidän tulonsa eivät lisäänny, vaikka muut hinnat ja vuokrat nousevat. Päättäjien pitäisi tulla katsomaan tätä jonoa, haastaa eläkkeellä oleva mies.
Tämä on totta. Kuva suomesta 2014, on karu ja lohduton. Kansalla on nälkä. Mitä tekee hallitus näiden asioiden eteen, ei yhtikäs mitään. Aikaisemmin on kerrottu, miten eräskin mies pysäköi maasturinsa sivuun ja käveli Hurstin ruokajonoon. Olisiko niin, että tuo auto on vienyt kaiken mieheltä, vai hakiko oman osuutensa pois.
Eikö myös Viron presidentti, vai oliko presidentin isä, kärryllä ruoka Wurstilta ja kehunut, että jääkaappin on täynnä
Älä mieti mitä maasi tekee hyväksesi vaan mieti mitä sinä voit tehdä maasi hyväksi.
Ei kiinnosta niin kauan "maa" kun Kokoomusmulkut on kauppaamassa sitä Eu;lle ja Natolle.
Leipäjonot syöttävät itse itseään
Afrikkalaiset pysyvät kerjäläisinä niin kauan kuin on massiivista
kehitysdumppausta vanhaa vaatetta ja romua vieviä kukkahattutätejä
Helsingissä on massiiviset ruokajonot
jotka
ovat jo nyt hävittäneet pienleipomot
(ei kannata leipoa pienyrittäjän kun leipää saa ilmaiseksi
jonosta)
pienkaupat kivijalastoista
(ruokatavaraa ei osteta enää koska saa ilmaiseksi jonosta)
Jäljelle jäävät Helsingin reunoilla olevat suurhallit joissa leipä
on tavaraa massatuotantona, mikään tavallisten ihmisten
pienkauppa joka myy leipäjonotuotetta
ei tule säilymään Helsingissä
Tuen kyllä Hurstia vaikka tiedän tämän
Rene on meidän mies myös
Itse kannatan leipäjonojen kieltämistä sinänsä
Rene
"Kyllä me olemme täällä vähäosaisten asialla, koska heidän eteensä ei ole tehty mitään. Leipäjonoon tulleet ovat sanoneet minulle, että heitä hävettää. Olen vastannut, ettei teidän tule hävetä, häpeä kuuluu Arkadianmäelle. Sama vastuu on meillä Helsingin päättäjillä", sanoo Helsingin valtuustoon ensi kertaa päässyt Rene Hursti (ps)
Hän on leivänjaon Helsingissä aloittaneen Veikko Hurstin poika.
Onko Soinin Timppaa näkynyt leipäjonossa kita levällään? Ei ole!
Soinin Timppaa ei tällaiset asiat kiinnosta tippaakaan. Oma *erse on paljon tärkeämpi.
Miksi hyvätuloisen pitäisi käydä leipäjonoissa?
Hyvätuloinen voi käydä leipäjonossa
Itse ostan miinus 30 prosenttista joka seuraavana päivänä
menee makutta leipäjonoon
leikkeleitä en osta ja ilmeisesti nekin menevät vaikka
kilohinta on 20 niin maksutta jakeluun
Jos kerran leipäjonolainen saa maksutta todella arvokasta ruokaa
ja
jos olen hyvätuloinen ilman palkkatyöaikataulua
eli minulla on aikaa
ja jakopaikka on lähellä
voisin mennä leipäjonoon juttelemaan ja nostamaan tavarat
säästyneillä rahoilla voin lotota
tai kerätä ne sijoitusrahastoon
-
Luuleeko joku tosissaan, että työntekijöiden ja työttömien etuja heikentämään pyrkivä puolue (persut) haluaisi tehdä leipäjonoille jotain muuta kuin piilottaa ne näkyviltä?
Sitä tahtia kun Kokoomusmulkut maata tuohoaa, ei ole muuta vaihtoehtoa kuin koettaa toistaiseksi saada ongelmat "piiloon", että saadaan poruka kokon joka ratkaisee ne, eikä aiheuta niitä kuten Kokoomusdemarit.