oppimisvaikeudet tekevät syrjäytyneeksi

lihava työtön

Minulla on jo vuosia jatkunut työttömyys.
Mutta sitä ennen jouduin jo peruskoulussa erityisluokalle opiskelemaan koska en pärjännyt normaalilla luokalla ja minulla oli oppimisessa vaikeuksia kuten matikka joka oli minulle erityisen vaikeaa koulussa ja usein jopa väänsin itkua kun en osannut laskea tehtäviä

Peruskoulun jälkeen menin ammattikouluun koska en olisi pärjännyt lukiossa.
Pääsin ammattikoulun läpi mutta arvosanani eivät olleet hyviä kun en saanut koulussa tarpeeksi tukiopetusta. kävin siis normaalin ammattikoulun.

Valmistuttuani koulusta en päässyt mihinkään töihin edes niihin paikkoihin missä olin suorittanut harjoitteluni tuona ammattikoulu aikana.

Siitä se minun syrjäytyminen alkoi kun en löytänyt töitä ja yritin hakeutua lisää opiskelemaan aloja mitkä olisivat minua kiinnostaneet
mutta amk pääsy on tyssäsi minulla siihen että pääsykokeissa oli matikan tehtäviä joita en hallinnut. Yritin jopa hakeutua lähihoitaja kouluun te-toimiston järjestämään sekin tyssäsi.

Minua ei voi syyttää että olisin ollut epäaktiivinen mutta se on huomattu kun on oppimisvaikeuksia ja matikka on erityisen vaikeaa.
Niin se rajoittaa elämää ja on turhauttavaa jopa yrittää kun aina sama vastaus et päässyt opiskelemaan tai töihin.

7

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puuhapirkko

      Sinua ei auta opiskelu. Olisi hyvä nyt miettiä, mikä on niin yksinkertainen työ, että selviytyisit siitä. Mainosten jakelu? Siivous? Keittiöapulainen? Jotain toimintaa sinulla pitäisi olla, se ehkäisee syrjäytymistä.

      Muuten, mitä sanoisit jostain käsityö- tai taide- tai muusta kurssista paikkakuntasi työväen- tai kansalaisopistossa. Ne ovat juuri alkamassa, pääsyvaatimuksia ei ole. Maksaa muutaman kympin. Siellä ainakin tapaa muita ihmisiä mukavan puuhailun merkeissä ja oppii samalla.

      • Opiskelu auttaa aina joten 'lihava työtön' etsi sitä mikä kiinnostaa.

        'Puuhapirkko' olipas siinä kannustava kirjoitus ja ihan heti alkuun?


      • otahan selkoa
        ml77 kirjoitti:

        Opiskelu auttaa aina joten 'lihava työtön' etsi sitä mikä kiinnostaa.

        'Puuhapirkko' olipas siinä kannustava kirjoitus ja ihan heti alkuun?

        Kuulepas näin kehitysvammaisen äitinä, voin sanoa suoraan, että jos ei pärjää opiskeluissa, niin sitten opiskellaan tehdään työksi sitä missä pärjää. Turha on sähköasentajaksi lähteä jos ei matematiikka ole hallinnassa.


      • otahan selkoa kirjoitti:

        Kuulepas näin kehitysvammaisen äitinä, voin sanoa suoraan, että jos ei pärjää opiskeluissa, niin sitten opiskellaan tehdään työksi sitä missä pärjää. Turha on sähköasentajaksi lähteä jos ei matematiikka ole hallinnassa.

        Nyt ei kuitenkaan puhuttu kehitysvammaisesta lapsestasi.

        Kuten sanoin aloittajalle etsi sitä mikä kiinnostaa koska se mikä kiinnostaa sen haluaa myös oppia.


    • mlx

      Itselleni on vaikeaa, jos pitää omaksua monta asiaa kerralla. Tämän olen huomannut nyt, kun aloitin aikuisopinnot.

      Minulla on kiinnostusta oppia uutta. Mutta jos minulta vaaditaan paljon, niin saatan stressaantua. Kädet hikoaa ja päässä ei pyöri selkeitä ajatuksia. Amiksessa pärjäsin, kun siellä ei ollut samanlaista painotusta matikkaan. Aikuiskoulutuksessa on ihan eri tilanne. Muutama samanlainen opiskelukaveri löytyy ja heidän tuellaan vielä jaksan yrittää.

    • Joustava haku ammattikouluun voisi olla sinun juttusi. Hanki ensin paperi oppimisvaikeuksistasi. Ja onnittelut, jos kielten numerosi oli muuta kuin 5, Minä en niissä tuon paremmin pärjännyt.

    • Pyydän aloittajalta anteeksi erään häirikön puolesta, itse hän ei siihen kykene.

    Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7453
    2. 83
      5072
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4879
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4278
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3068
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2699
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2616
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      53
      2257
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2231
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1850
    Aihe