Uusinnat ja dvd:t?!

Tahtookatsoa

Huhuu, käykö täällä enää ketään?!
Onko lupaukset uusia Kotikatu telkkarissa unohdettu kokonaan? Aivan ahterista, jos näin on. Ensin mennään lopettamaan hyvä sarja, luvataan siinä katsojien lepyttelyksi uusia ja sitten ei uusitakaan. Oliko tässä joku näyttelijöiden tekijänoikeuspalkkio-juttu? Joustakaahan nyt vähän näyttelijät, eikös se olisi kiva saada sitä omaa nassua näkyviin nostalgisissa merkeissä? Ketkähän mahtaa olla nämä näyttelijät, jotka eivät ymmärrä olevansa asiakaspalveluammatissa? Isot peukut alaspäin heille!
Toinen asia, mikä suututtaa valtavasti on se dvd-julkaisujen lopettaminen kesken. Parempi olisi, jos ei olisi sitten edes aloitettu. Itse en katsonut sarjaa tv:stä alusta asti, ja nyt häiritsee kun en ilmeisesti koskaan mistään saa katsottua neloskauden jälkeisiä tapahtumia. Katsoin televisiosta noin 5 viimeistä vuotta ja olen samaa mieltä kuin moni muukin, että nuo vanhemmat jaksot olivat parempia.
Tämä purkaus tuli nyt syksyn kynnyksellä mieleen, kun tekisi taas mieli hautautua hyvien tv-sarjojen pariin.
Mitäs arvelette, saisiko näille asioille vielä tehtyä jotain vai onko toivo kokonaan mennyttä? Onko mitään sisäpiirin tietoa tai huhuja liikkeellä?

5

1053

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elsa-Pekka

      Milloin sinä näit ensimmäisen kerran kyseistä sarjaa? Minä katsoin sitä jo syksyllä 1995. Ihmisten vastaanotto oli aluksi nihkeä, mutta mielipiteet muuttuivat, kun sarjan käsikirjoittaja vaihtui.

    • ap.

      Olen siis katsonut DVD:ltä neljä ekaa kautta, kaikki mitä on julkaistu. En ihan tarkkaan muista missä vaiheessa aloin katsoa televisiosta. Kotikatu taisi kuitenkin olla jo muuttanut Kallioon, Mäkimaat eronneet jne. Tuntui, että moni asia oli muuttunut ja mun mielestä vähän väärään suuntaan ja hassustikin, kun niin paljon puuttui välistä.
      Muistan ajan kun kohistiin Rauhalasta tuottajana ja sen vaikutuksista sarjaan. Ja muutenkin sen vaiheen, kun sarjasta käsittääkseni aika monienkin mielestä hävisi inhimillinen lämpö ja se muuttui tietyllä tapaa saippuamaisemmaksi.
      Mutta en siis tahdo valittaa sarjasta, muistelen vaan mitä aikaa näin televisiosta. Jos pitäisin sarjaa huonona, niin enhän sitä näin kaipaisikaan.
      Tuntuu vain ja olen varmakin, että tosi monta "hyvää" vuotta tuosta välistä jäi näkemättä.

    • Elsa-Pekka

      Muistan 1990-luvun jälkipuoliskolta seuraavat seikat: ohjelmassa oli kuuluisa näyttelijä Kauko Helovirta, Mari Rantasilan yllä taisi olla sininen poliisiunivormu ja Mirja kaveerasi jonkun itsetuhoisesti käyttäytyvän tytön kanssa. Sitten yksi miespuolisista päähenkilöistä ryhtyi juopottelemaan, mikä leimasi näyttelijän.

      • Anonyymi

        Joo näin on.


    • Anonyymi

      Harmi, kun eivät tee lisää Kotikatu DVD-bokseja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      3508
    2. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      85
      1526
    3. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1259
    4. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1222
    5. Pitääkö penkeillä hypätä Martina?

      Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      978
    6. Kerropa ESA miten kävi tuomioiden

      Osaako ESA kertoa miten haukkumasi kunnanhallituksen kävi.
      Puolanka
      35
      971
    7. Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut
      Maailman menoa
      16
      953
    8. Kuinka kauan

      Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?
      Ikävä
      57
      832
    9. Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä

      Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk
      Maailman menoa
      91
      788
    10. Se olisi ihan

      Napinpainalluksen päässä. Ei vaatisi paljon
      Ikävä
      62
      745
    Aihe