Nato pitää Suomea pelinappulana
7
68
Vastaukset
- Toisten kelpaa
Hyviä virkoja tiedossa hallitusherroille. Me tehdään tällä rahaa.
- rumihia tulloo
Natoon liittyminen johtaa sotaan.
Minulle on itsestään selvää, että jos NATO haluaa kriisitilanteessa käyttää isäntämaasopimusta siten, että Suomi sallii NATO- koneitten huoltamisen sen lentokentillä, että NATO antaa myös tarvittavan avun maan puolustamisessa. Olisi mieletöntä ajatella, että NATO pyytää ensin Suomelta lupaa lentokenttien käyttöön ja sitten - Suomen joutuessa sotatoimien kohteeksi Venäjän taholta - vetäytyisi pois eikä antaisi apua.
" Samalla vakuutetaan Venäjälle, ettei Suomi anna aluettaan vihollisen käyttöön."
Suomi pyrki vakuuttamaan NL samasta asiasta v.1938-39, vaan kuinka kävikään? Uskoiko naapuri?
Miksi Venäjä uskoisi Suomen vakuutteluja tänä päivänä sen enempää kuin silloinkaan?
Ukrainan tapaus osoittaa ettei sopimukset merkitse Venäjälle mitään, joten en uskoisi Venäjän kunnioittavan Suomen puolueettomuutta kriisitilanteessa, olipa Suomella sopimusta tai ei NATOn kanssa.
Pidän sopimusta asiallisena ja perusteltuna. Toivon vain, että se voisi johtaa Suomen liittymään NATOon.- USA päättää
Ei Nato vaan USA.
Se iski heti kun näki että meillä on kokematon, tyhmä presidentti.
Nyt NATOn Isäntämaasopimuksen takia Suomi, presidentti, pääministeri, ulkoministeri, puolustusministerimeivät voi tehdä mitään, joutuuko Suomi sotaan vai ei.
Siitä päättää USA. - ei hyvää seuraa
Suomen hallitus pitäisi saada vaihtoon ja petturuudesta oikeuteen. Suomea ollaan viemässä tykinruuaksi NATO (Yhdysvaltojen sotaliitto) ja Venäjän välisessä nahistelussa. Fiksuna Suomi ja koko kansamme pysyisi kaukana tästä sopasta. Suomen hallitusta on voitu jotenkin uhkailtu Yhdysvaltain toimesta. Nyt huoraamme Brysselin lisäksi avoimesti myös Yhdysvalloille... Kotimaani menoa.. ;(
- Tosta voisi aloittaa
Valtakunnanoikeuteen riittäisi vihollisuudet naapurimaa Venäjää vastaan, maanpetos sopimus millä Suomen maaperä, ilmatila, merialueet, rannikot sekä julkiset palvelut luovutetaan USAn ja Naton sotajoukoille ja että Isäntämaasopimuksella poliittinen johtomme on saattanut Suomen kansan hengenvaaraan ja omaisuutemme vaaraan.
- Tiltu valehtelee!
Isäntämaa-sopimus ei sisällä ainoatakaan Moskovan Tiltun kuvaamaa elementtiä!
Sopimuksen tiedotuksesta asia selviää! Lue ja viisastu:
Ulkoministeri Erkki Tuomioja ei pidä isäntämaasopimusta askeleena kohti Natoa. Sopimus ei velvoita kumpaakaan osapuolta antamaan tai vastaanottamaan apua tai joukkoja.
Tänään julkistetaan Suomen ja Ruotsin valmius allekirjoittaa Naton kanssa niin sanottu Host Nation Support yhteisymmärrysasiakirja, Tuomioja sanoo.
Hän siteeraa hallituksen tiedotetta asiasta:
- Pöytäkirja ei ole kansainvälinen sopimus, vaan se on luonteeltaan poliittinen asiakirja. Pöytäkirja ei velvoita kumpaakaan osapuolta antamaan tai vastaanottamaan apua ja joukkoja, Tuomioja sanoo ja jatkaa:
- Suomi päättää siten kaikissa oloissa itse, ryhtyykö se toimintaan, jossa isäntämaatuesta tarvitsee sopia. Suomi ei sitoudu yhteisymmärryspöytäkirjalla vastaanottamaan Suomeen vieraita joukkoja tai sallimaan sellaisten kauttakulkua, Tuomioja sanoo.
Tuomiojan mukaan isäntämaatukea koskeva puitejärjestely on ollut Suomen ja Naton kumppanuustavoitteiden joukossa vuodesta 2002 alkaen. Ja yhteisymmärryspöytäkirjan valmistelu aloitettiin keväällä 2013, koska kumppanuustavoitteen toimeenpanon tavoiteaikatauluksi oli asetettu vuosi 2016.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1518224KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4277279Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693743Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521463412Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092904Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään472438- 1261966
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231823Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv351629Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801488