valio

miksi valio väkisin yrittää viedä venäjälle ruokaa vaikka aine ne keksii rajalla jotain hankaluuksia.kyllä sit kun ruoka lopuu siellä niin putin vaikka hakee sitä maitoa valiolta saattuueessa.
3110
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Valiolaiset vois maksaa sakkonsa ja ottaa vaan omalle kontolleen venäjän kaupasta aiheutuneet kulut.

Tuottajat vikisee kun maidon tuottajahinta laskee. Laittakaa maidolle markkinahinta niinku muillekkin tuotteille. Loppuu se hyvänolontunne.

Äänestä

Suomessa on ylituotantoo, johonkihan sitä pitää yrittää tunkea, voi vuoret senkun kasvaa palikka yhtiöllä!

Äänestä
  • Ei ole ollut mitään ylituotantoa ennen Ukrainan selkkauksia.
    Paljon enemmänkin olisi voitu valmistaa maitojalostustuotteita vientiin jos olisi ollut enemmän raakamaitoa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


mamu kirjoitti:

miksi valio väkisin yrittää viedä venäjälle ruokaa vaikka aine ne keksii rajalla jotain hankaluuksia.kyllä sit kun ruoka lopuu siellä niin putin vaikka hakee sitä maitoa valiolta saattuueessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu