Muistakaa vaaleissa Kokoomus nostaa eläkeikää.
909
971
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
kannatukseen, Taloustutkimus leipoo pari kertaa viikossa tuloksia joissa Kokoomuksen kannatus nousee ja vaikka joku saattaisi kuvitella että se näkyisi keskustelupalstoilla ei kumminkaan näin ole.
Pakko kun on toi TYÖVOIMAPULA.
Kyllähän nostaa
Mitä hyötyä on nostaa eläkeikää, kun yli 54 vuotiaiden työllistyminen on vain 9%
tuosta ikäryhmästä. Siitä oli tutkimus julkaistu joku aika sitten palstalla.
Että silleen.
Mikä on kun ihmisiä ei saada töihin?
Ilmasentyön tekijöistä on jatkuvasti lisääntyvä huutava pula.
Palkka on sitä varten ettei työnantajan tarvitsisi huolehtia orjiensa huollosta vaan he tekisivät senkin itse.
Itsepalvelu on hyvä keksintö.
Näin työntekijät tulevat halvemmaksi kuin teettää työt talkootyönä.
Kokkomus on täynnä Laura Rädyn kaltaisia.
Tuo kollo Stuppi uhkaa hallituksen nostavan eläkeikää omin päin. Mitähän muuta se meinaa itsevaltiaan mallilla päättää vielä? TV 1 klo 18 :00 uutiset.
Maassa on noin puoli miljoonaa työtöntä, ja nuorista 25% on vailla työtä. Lisää työttömiä ja työkyvyttömiä importoidaan Afrikasta ja Lähi-Idästä. Ja eläkeikää halutaan nostaa. Mulla itselläni on sellainen duuni jota haluaisin painaa hautaan asti, mutta tiedän että suurin osa suomalaisista haluaa viettää muutaman rauhaisan vuoden ennenkuin kuolo koittaa.
Miten tähän on jouduttu? Ensinnäkin nuo sadat tuhannet työttömät pidetään väkisin pois työelämästä. Sosiaaliturva, minimipalkka ja työnantajan sivukulut on viritetty sellaisiksi että työnteko ja työllistäminen ei kannata tässä maassa. Firmojen kannattaa siirtää toimintansa muualle jos aikovat välttyä konkurssilta. On paha virhe ajatella että kaikki poliittiset toimijat pitäisivät tätä pahana asiana. Itse asiassa tietyt puolueet - juuri ne jotka järjestelmällisesti vastustavat kaikkia työllistämistoimenpiteitä - ajavat tällaista kehitystä. Tavoitteena on maan romahduttaminen ja siirtyminen totalitaariseen järjestykseen jossa pyramidin huipulla olisivat juuri nämä tuholaiset. Jos suomalaiset havahtuisivat ja lakkaisivat heitä äänestämästä, mikään eläkeiän nosto ei olisi edes pöydällä. Mutta mullekaikkiheti-porukkaa on helppo kusettaa sullekaikkiheti-lupauksilla.
Eläkeikää, ei eläkkeenmaksu ala työttömällekään ennenkuin eläkeikä on saavutettu.
Parinkin vuoden viivytys tekee eläkepomoille isot bonukset.
Äänestä PS