Gorbatšov: verilöyly eurooppaan

10102
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ryssät huis V ittuun.... Kaliningrad kuuluu SAKSALLE!

Äänestä

Neuvostoliiton viimeinen presidentti Mihail Gorbatshovin mukaan tilanne, jossa yhä useampi maa ryhtyy sotkeutumaan Ukrainan asioihin, johtaa kaikkein vakavimpiin seurauksiin ja Euroopan laajuiseen sotaan.

Eli antakaa suosilla Ukraina venäjälle TAI muuten venäjä hyökkää KOKO Euroopan kimppuun!?

Kansa joka ei opi historiastaan tulee tuhotumaan.

Kansa joka EI edes TUNNE historiaansa,
eikä siten voi oppia siitä,
tulee tuhoutumaan 100% varmasti!

Oletko opetellut historian läksysi?

Äänestä
  • tarkka analyysi.

    Äänestä

  • Tuskin Venäjä laajentaa sotaa Ukrainan ulkopuolelle ellei Länsi-Euroopan maat sotkeudu mukaan. Jos niin käy aivan varmasti sotaa käydään myös Länsi-Euroopassa. Miksi muuten Ukrainan presidentti ja pääministeri komentaa EU:ta ja Natoa?

    Äänestä

  • Hgfrtjj kirjoitti:

    Tuskin Venäjä laajentaa sotaa Ukrainan ulkopuolelle ellei Länsi-Euroopan maat sotkeudu mukaan. Jos niin käy aivan varmasti sotaa käydään myös Länsi-Euroopassa. Miksi muuten Ukrainan presidentti ja pääministeri komentaa EU:ta ja Natoa?

    Jaa kun Gorba ihan suoraan varottaa:

    Neuvostoliiton viimeinen presidentti Mihail Gorbatshov varoittaa, että Ukrainan tilanne johtaa koko Euroopan laajuiseen "hirvittävään verilöylyyn"!!!

    Äänestä

Koko porukka tarvitsisi nyt jäitä hattuun. Erityisesti Ukrainaan pitäisi saada lisää järkeä. He ovat olleet harkitsemallttomia yrittäessää vallata esim. Donetskin miljoonakaupungin. On selvää, että kun tälläista tihehästi asuttua aluetta ammutaan tykistöllä, niin tulee rumaa jälkeä. Silloin ryssät tulevat varmasti apuun. Tätä Ukraina ei ole käsittänyt.

Lisäongelma Ukrainalle on sen armeijan sekavuus. Varsinaisen armeijan ohella mukana on kaikenkarvaisia vapaaehtoisjoukkoja, jotka toimivat omin päin. Ne edustavat ääriaineksia. Tällaisen sotahullujen joukkiot ovat paitsi kokemattomia myös erityisen julmia vastustajiaan kohtaan. Tämä lisää sitten kiihkoa toisella puolella.

Oma lukunsa ovat sitten Baltian maat ja Puola sekä toisten selän takana turvallisesti piileskeilevät Ranska ja Englanti. Heillä on kovat puheet. Mutta varsinkaan Baltian mailla ei ole voimaa, joten kannattaisi olla hieman hillitympiä. Ranska ja Englanti eivät varmasti lähde sotimaan Ukrainan puolesta. Korkeintaan ne lähettävät sinne lisää pyssyjä, jotta ukrainalaiset voisivat tehokkaammin tappaa toisiaan.

Äänestä
  • Missäköhän suunnassa sitä järkeä pitäisi olla?
    Jos samanlaista aavesotilas toimintaa suoritettaisi jossain Venäjän alueella, ja järjesteltäisiin sotilasvaaleja : (
    Näiden perusteella irtauduttaisiin Venäjästä kaasukenttineen : ((
    Ei taitaisi ihan Venäjälle sopia?
    Vai pitäsikö koittaa? Maata ja kaasua riittää jaettavaksi asti ; ))

    Äänestä

  • näinon007 kirjoitti:

    Missäköhän suunnassa sitä järkeä pitäisi olla?
    Jos samanlaista aavesotilas toimintaa suoritettaisi jossain Venäjän alueella, ja järjesteltäisiin sotilasvaaleja : (
    Näiden perusteella irtauduttaisiin Venäjästä kaasukenttineen : ((
    Ei taitaisi ihan Venäjälle sopia?
    Vai pitäsikö koittaa? Maata ja kaasua riittää jaettavaksi asti ; ))

    Naulan kantaan osuit! Ehkäpä mekin voimme yksipuolisella päätöksellä palauttaa Karjalan ja Petsamon. Kaipa Putin senkin hyväksyy ,heh,kun kerran itse napsaisi Krimin.
    Venäjällä on niin ahdasta , että rantamaata tarvitaan:P

    Äänestä

USA ja NATO eivät pysty olla sekaantumatta Ukrainan tilanteeseen. Eli kohta jenkit tappavat ryssiä ja päin vastoin, sen jälkeen ollaan suorassa sodassa joka eskaloituu muutamassa viikossa ydinsodaksi.

Game over.

Äänestä

Niin, tai näin.Kyllähän se niin on, jos esim.baarissa tulee kahdelle tappelu ja siihen osallistuu kolmas lopettaakseen sen, saa hänkin kuonoonsa ja niin saa ne kaikki loputkin, jotka osallistuu tappeluun ja hajoittaa koko kapakan.Mutta rauhassakin vois elää, jos joillekkin tulee kränää, selvittäköön keskenänsä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sdfadfafaF kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/ukrainan-kriisi/2014083018617607_uk.shtml


aika pelottava skenaario!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu