ydinsodan

seuraus

yleensä on ajatus että jos ydinsota syttyisi niin se tuhoaisi ihmiset ja elämän maapallolla.
mutta onko näin? ohjuksethan on suunnattu kaupunkeihin ja niistäkään tuskin kuin murto-osaan.
useisiin maihin tuskin tulisi yhtäkään ydinohjusta.
meriä 70%maapallon pinta-alasta sinnekkään ei yhtään ohjusta.
haja-asutus ja erämaat ei pommitusta.
eli ydinräjähdysten määrä pinta-alasta olisi hyvin minimaalinen. toki suurkaupungeissa tuhot ja uhrien määrä olisi hurjia mutta tuskin läheskään kaikki ihmiset maailmassa kerralla kuolisivat?
tietysti säteily ja laskeumat tulisivat mutta kauanko ne kestäisivät?
onhan Hiroshimassakin täysi elämänmenoja päällä ja Tshernobylissä luonto voi ihan hyvin.
eli mitäs mieltä olette??

6

121

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nykyisin pieninmätkin ydinkärjet ovat 10* tuhovoimaisenpia kuin Hiroshiman pommi. Suurimmat ovat 1000* tehovoimaisenpia.

      Jos ydinsodassa ammuttaisiin vaikkapa 1/3 ydinaseista koituis maapallolle luultavimmin ydintalvi ilmakehään nousseen epäpuhtauden vuoksi. Ravinnonsaanti loppuisi ja ihmisten elinmahdollisuudet kävisivät vähiin.
      Eli jos ei säteily tappaisi niin luultavasti kylmyys ja nälkä.

      Osa eliöistä säilyisi varmasti.

      • Me Again

        "Jos ydinsodassa ammuttaisiin vaikkapa 1/3 ydinaseista koituis maapallolle luultavimmin ydintalvi ilmakehään nousseen epäpuhtauden vuoksi."

        Se riippuisi suuresti siitä millä korkeudella aseet on räjäytetty. Pintaräjäytykset esmes toisivat hyvin voimakkaan laskeuman ja mahdollisesti myös havaittavan ilmaston kylmenemisen.


    • Jep.
      Siviilikohteet tuhotaan ~1km korkeudessa tapahtuvilla räjäytyksillä ja sotilaskohteiden bunkkerit maassa tapahtuvin räjäytyksin.

      • pölyhiukkanen

        nousisiko niin paljon pölyä ja miksi se siellä niin kauan pysyisi ettei aurinko voisi lämmittää? joku teoriako vain?
        ennen irakin sotia muistaakseni puhuttiin että jos öljykentät palavat tulee niin paljon savua että auringon valo ei pääse maahan.. no kentät paloivat aurinko paistoi


      • Me Again
        pölyhiukkanen kirjoitti:

        nousisiko niin paljon pölyä ja miksi se siellä niin kauan pysyisi ettei aurinko voisi lämmittää? joku teoriako vain?
        ennen irakin sotia muistaakseni puhuttiin että jos öljykentät palavat tulee niin paljon savua että auringon valo ei pääse maahan.. no kentät paloivat aurinko paistoi

        Ilmiölle on historiallisia edeltäjiä. Krakataun purkaus 1800-luvulla esimerkiksi tuotti useaksi vuodeksi erikoisia ilmastollisia ja optisia vaikutuksia.


    • Ssjossain

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      143
      995
    2. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      112
      930
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      63
      748
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      49
      537
    5. 42
      519
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      471
    7. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      453
    8. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      22
      417
    9. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      13
      391
    10. Ulla Appelsin: Sari Essayahin kohtelu vs Nasima

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012205897.html Mutta vaikuttaa siltä, että kun kyse on kristinuskosta, samat säännöt
      Maailman menoa
      155
      365
    Aihe