Miksi venäjä ei loukkaa koskaan Viron ilmatilaa?

Siksi, että Viro on NATO maa. Repikää siitä.
1598
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Tyhmä Iivana tottelee vain voimaa. Ja sen vuoksi myös häviää kaikki taistelunsa.

Äänestä

Viro kuuluu Natoon. Ei Venäjä uskalla häiritä Nato-maita, vaikka uhookin jo atomiaseillaan. Siinäkin tuli taas venäläisen mielenlaatu esille.

Naurettavaa uhkailua, kun varmasti itsekin tietää, että atomin käyttö on heidän itsensäkin tuho.

Äänestä

NATO koneet kun ampuvat KOVILLA rajaloukkaajia!

Äänestä

Putler tärisee Viron edessä. Lisäksi kihisee raivosta ennen kohtausta.

Äänestä

Jaa-a!
Ei ole pitkä aika, kun lentelivät Virossa!

Äänestä

Siellä on miehet johtamassa maata, eikä inttiä käymättömät ja itseään kuvaavat.

Äänestä

varmaan loukkailevat jatkuvasti ja reippaasti enämpi ku meitin ilmoja, se vain ei oo kato mikään myyvä uutinen meillä, eikä kiinnosta meitä, ni siksi niist ei oo isoja otsikoita ja hypetystä

Äänestä
  • Miksi iljettävä Venäjä loukkaa kaikkialla.

    Äänestä

  • Pahan valtakunta kirjoitti:

    Miksi iljettävä Venäjä loukkaa kaikkialla.

    Tuosta Viron tapauksesta:
    -Venäjä ei kommentoinut tapausta. Se aloitti sotaharjoitukset torstaina Kaliningradissa haisevana vastalauseena Naton sotaharjoituksille Latviassa.

    Eiköhän nuo rajaloukkaukset ole olleet järjestäin haisevia vastalauseita toisten valtioiden toimille, jotka Venäjän mielestä ovat olleet perseestä.

    Äänestä

Aloittaja on joku teini-ikäinen eikä ole tainnut käydä maailmassa Tallinnaa pidemmällä. Kyllä ne Venäjän koneet ovat eksyneet Vironkin ilmatilaan, viimeksi 5 vuotta sitten jopa melko törkeästi, kun ajoivat NATOn hävittäjän pois koko Balttiasta. Kyseinen hävittäjähän pakeni silloin itseasiassa Suomen ilmatilaan, jossa rajalla kaksi Suomen hävittäjää ajoivat pois Venäläiset ja pelastivat tuon Puolasta tulleen NATO hävittäjän.

NATOlla ei ole olemassa yhtäkään konetta koko Balttiassa, Virolla, Latvialla ja Liettualla ei ole olemassa ilmavoimia. Sen ilmatilaa valvoo pari puolalaista NATO konetta. Balttian ilmatilaa voi loukata kuka vaan, koska valvonta on todella kaukana. Virolaiset voi tietysti yrittää osua kivillä lentelijöitä.

NATOon kuuluminen on äärimmäinen turvallisuuden illuusio, jossa maat ovat luopuneet omassa hallinnassaan olevan maanpuolustuksen rakentamisesta.
Entäpä jos kriisissä puolalaiset eivät autakaan Balttiiaa, vaan katsovat parhaaksi käyttää arsenaalin oman maan puolustukseen ?

Äänestä
  • Väärin: Venäjä olisi jo hyökännyt Viroon jollei se kuuluisi Natoon. Nato pelote on toiminut sataprosennttisesti. Huippuagressiivinen Venäjä hullun Putlerin johtamana ei ole uskaltanut hyökätä pienimpäänkään Natomaahan.

    Äänestä

Käväsee tiettävästi lähellä rajaa kääntymässä, mutta kun tietää että Naton-koneet on vastassa, ei ylitä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, kirjoitti:

Siksi, että Viro on NATO maa. Repikää siitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu