Suomella on kolme turvallisuuspoliittista uhkaa, Venäjä, Venäjä ja Venäjä.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Jyri_Häkämies
Kanerva ja Tuomioja riensivät tuomitsemaan Häkämiehen näkemät uhat. Enpä hyvin ihmettelelisi vaikka Tuomioja löytyisi Supon salaiselta listalta.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Jyri_Häkämies
Kanerva ja Tuomioja riensivät tuomitsemaan Häkämiehen näkemät uhat. Enpä hyvin ihmettelelisi vaikka Tuomioja löytyisi Supon salaiselta listalta.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Itse olen toista mieltä.
Suomella on kolme turvallisuuspoliittista uhkaa: Suomen hallitus, EU ja NATO.
Jos Venäjä miehittää Suomen, niin kaikki nämä kolme ovat nykyhetkellä ne tahot, jotka ovat siitä vastuussa. Ne ovat avoimesti lietsomassa riitaa Venäjän kanssa ja lisäämässä jännitystä myös Suomen rajoilla.
Vai ihan ITSE osaat olla toista mieltä! Siis samaa mieltä, kuin virallinen Venäjä ....NYT. Mitähän mieltä olet kun Venäjä siirtyy takaisin kommunismiin?
Katselehan tästä ITämaisen paratiisin rakentamisen onnen ja yleensä kaiken kokeneen kansan ynnä "karkuun" päässeiden mielipide R Y S S I E N hallitsemasta valtiosta. Kommunistinen eli kapitalistinen ... samaa pas-kaa....
http://www.iltalehti.fi/ukrainan-kriisi/2014090118621962_uk.shtml
"Virolaiset ovat nykytiedoilla osanneet ennustaa Venäjän kehityksen Neuvostoliiton romahduksen jälkeen paremmin kuin suomalaiset. Tulevaisuuden uhkakuvat luotiin ennen kuin Venäjällä tapahtui mitään konkreettista."
Virolaisia parempia r y s s ä n -tuntijoita ovat korkeintaan inkeriläiset ja tshetseenit.
... vai että jännitystä rajoilla.... mitenkähän se ilmenee? Meijerituotteiden edestakaisin kuljetteluna?
"Jos Venäjä miehittää Suomen"
Eikös se Venäjä ole vastuussa tekemisistään.
Saako naapurin ampua ja syyttää siitä naapurin kavereita.
Ryssätrolli
Toki suomi tiedostaa Idän uhkan ja on toiminut sen mukaisesti resurssiensa rajoissa.
On Putinissa jotain hyvääkin. Prismasta saa nyt Valion sulatejuustoa 4,30 e/Kg
Venäjä, Venäjä ja Venäjä.
Nythän sen on huomannut Tuomiojakin.
Myös ystävämme Sakari42 sen yllä toteaa: "Jos Venäjä miehittää Suomen,"
Nämä ovat raskaita aikoja Tuomiojalle. Mies on kuin maansa myönyt.
No, päästäisiin ainakin euroista ja EU:sta
Venäjä, Venäjä ja Venäjä.
Sen jälkeen tulee ... ? ..? ... , niin, eipä niitä muita olekkaan.
... sitten tulee vielä Venäjä.
Tulee hyvät sinkkiämpärit..
Sotilaallista uhkaa ei ole ollut, ei ole, eikä tule miltään muulta suunnalta.
Se tuo stand up -koomikko Sakari meinaa, että Suomen halitus on meille turvallisuuspoliittinen uhka.
Tuo tarkoittaa, että Suomen kansan valitseman eduskunnan muodostama hallitus ei kelpaa. Sakari haluaa kai hallitusvallan Suomeen ulkopuolelta, kaiketi Venäjältä.
Sakari on avoimesti valtiopetoksen esittäjä ?