Noin rajun armeijan kanssa ei länsi lähde tappelemaan, ei varmasti.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288732684261.html?pos=ok-nln
Ukrainan on parasta lähteä jo idästä kotiinsa ja luovuttaa.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288732684261.html?pos=ok-nln
Ukrainan on parasta lähteä jo idästä kotiinsa ja luovuttaa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Varmaan hauskaa kommarin mielestä
Ukrainassa on kuollut lähes koko komppaniallinen venäläissotilaita, Venäjän Pihkovassa ilmestyvä paikallislehti kertoi tiistaina.
Pskovskaja Gubernija -lehti kertoi nettisivuillaan saaneensa haltuunsa nauhoja, joissa venäläissotilaiden kerrotaan keskustelevan Ukrainassa käydyistä taisteluista.
Nauhojen mukaan lähes kaikki sotilaat 80 hengen laskuvarjojääkärikomppaniasta kuolivat elokuussa käydyissä taisteluissa Ukrainassa. Vain kymmenen kerrottiin selvinneen hengissä.
Nauhalla arvioidaan, että kuolleita saattaa olla jopa 140, koska Ukrainaan lähetetyssä joukossa sanotaan taistelleen myös erikoisjoukkojen sotilaita.
Tiistai-iltana lehden sivuille oli pääsy estetty, mutta uutinen oli kopioitu muille venäläissivuille. Pskovskaja Gubernijan tiedoista kertoivat muun muassa uutissivusto Slon.ru ja riippumaton Dožd-kanava.
Pihkovalaislehteä julkaisee Kremlin arvostelijana tunnettu paikallispoliitikko Lev Šlosberg. Hänet pahoinpideltiin vakavasti viime viikolla sen jälkeen kun hän oli selvittänyt pihkovalaisen 76. maahanlaskudivisioonan kuolemia Ukrainassa.
Pihkovassa ja muualla Venäjällä on omaisten ja riippumattomien venäläisviestinten mukaan haudattu viime viikolla venäläisiä sotilaita, joiden kuolisyytä ei ole kerrottu. Vahvin arvio on, että sotilaat olisivat kuolleet Ukrainassa.
Šlosberg kertoi tunnetun bloggarin Oleg Kašinin haastattelussa, että Ukrainassa menehtyneiden sotilaiden kuolemat lavastettiin muun muassa kaasuräjähdyksiksi ja sydänkohtauksiksi.
Venäjän valtionjohto on toistuvasti kiistänyt lähettäneensä sotajoukkoja Ukrainaan.
Venäjällä tunnettu Sotilaiden äidit -järjestö arvioi maanantaina uutistoimisto AFP:lle, että Ukrainaan olisi lähetetty jopa 15 000 venäläissotilasta. Järjestö kertoo kahdensadan kuolleen taisteluissa.
Krimin ja Novarossijan asukkaat epäilemättä murhaavat venäläisiä piippalakkeja ja putsaavat näiden murhattujen solttujen taskut mahorkasta, vodkasta ja kaalista.
On se varmaan tarkkispojan mielestä todella hauskaa miten "NovaRossijassa" ei ole sähkö ja juoksevaa vettä.
Ei taida olla kun Ukrainan oma armeija tuhoaa kaiken mikä liikkuu tai on paikallaan.
"Taas löi Venäjän kämmen"
Taas löi Venäjä kämmenensä pas kaan ;)
Sitä pas kaahan Ukrainan hallituksen jäljiltä piisaa. Mutta pas kaa ei voi puhdistaa ja poistaa jos ei lyö kättään rohkeasti siihen. Jospa se ukrainalainen pas ka saadaan tällä tavoin Itä-Ukrainasta pois.