Kun Ylistaro liitettiin Seinäjokeen, niin Seinäjoen säästötoimet kohdistuvat Ylistaroonkin. Opettajanvirkoja lakkautetaan Ylistaron lukiosta ja moni koulu on lopetusuhan alla. Tämä johtuu siitä, että kantakaupunki on elänyt yli varojensa. Nyt "syytön" Ylistaro joutuu siitä kärsimään. Peräseinäjoella sama kohtalo.
Kiukkuinen ylistarolainen.
Kraasu
13442
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Harmi ettei Ilmajokea liitetty Seinäjokeen
Onneksi Nurmoooo ehdittiin,nuorta väkeä ja rutkasti maksumiehiksi että naisiksi !
Oliko teillä siellä Ylistarossa ajatuksena, että elätte kaupungin siivellä, eivätkä päätökset / säästöt etc. koskisi teitä millään tapaa?
Hassu ajatus.
Lopetusuhan alla ovat ne koulut, jotka ovat olleet siellä jo Ylistaron itsenäisyyden aikana. Ei tässä ole mitään uutta siis. Ehkä nyt nämä linjaukset voisivat jopa toteutua...
Oli ihan varmasti tiedossa, että kunhan kuntaliitoksen viiden vuoden suoja-aika päättyy, alkaa koulujen lahtaus. Ensin tehdään Ylistaron lukiosta Seinäjoen filiaali, ja sitten onkin helpompi pistää lappu kokonaan luukulle. Jos kolmannelle luokalle joutuu lähtemään Seinäjoelle, tekee moni sen saman tien, kun siirtyy lukioon. Oppilasmäärät vähenevät, ja se on sitten menoa.
Ei olisi kannattanut uskoa Seinäjoen lupauksiin, kun liitosta varten kosiskelivat. Käsittääkseni asia oli ylistarolaisille aika läpihuutojuttu. Tässä näette.
Seinäjoki ei valoja sammuttamalla ja kouluja lopettamalla velkojansa saa maksetuksi. Eiköhän sen 7miljoonan euron jalkapallostadionin ja uudet jäähallit voi jo unohtaa. Ensin on turvattava peruspalvelut ja vasta sen jälkeen voi katsoa, riittääkö rahaa "imagoa" tukeviin projekteihin.
Niin ja kaikki asunnottomat yms.. laitetaan muuttamaan Ylistaroon, Seinäjoelta.
Nyt kun lukiokin on lopetus uhanalla, niin saapi siitäkin lisää asuntoja.
Mutta, joku viisas ihminenhän tuumas aikanaan näin: Aina pitää olla jokin kaatopaikka, mihkä jätteet voi / saa kuormata.
Palvelut ovat siellä missä niiden käyttäjät. Onhan valtuustossa Ylistarolaisiakin? Ei kai Seinäjokelaisten osuus valtuustossa, joka on vähemmistö kaikkia päätöksiä itse tee
Niinpä, mitä Ylistarossa olisi jos ei olisi liittynyt Seinäjokeen ? Ei mitään.
Pienet kylät kuolevat pois, sinne jää vanhukset niin kauan kun pystyvät asumaan kotona, ja muutama poika jotka jää maanviljelijäksi, ja muut muuttavat pois.
Niin mukava kun olisi ajatella että pienet kunnat eläisivät, se ei vain ole nykyaikaa.
Nyt on kyllä niin hullunkurinen postipalvelukin Ylistaros, ei asiakaspalvelua saa ollenkaa. Kaissitä on niin tottunu liika hyvälle että tiskin takana seisoo ihmine joka oikiasti osaa työnsä. Nyt vaa ihmetellää molemminpuolin tiskiä.
Eikö sielä oo pakettiautomaatteja. En mä ainakaan täälä seinäjoella mitään ihmistä tarvi, kun koodin näpyttelemällä saa noudettua paketin ja luukku aukeaa lokerosta.
Joskus sitävaa joutuu selvittää matkahuollon kadonnutta lähetystä tahi lähärettää sellaattia erikoosempaa pakeettia mihinkä tarvis vähä neuvoja.
Hitsin Seinäjokiset jotka lopettivat postinkin, kyl ne on pahoja.