Kuopion parhaat dyykkauspaikat

dyykkarin alku

Kertokaapa missä päin keskustaa tai lähiöitä on esim. ruokakauppoja jotka heittävät vanhaksi mennyttä pois? Tai sitten jotain muuta.

26

1829

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sama aloittaja kaikissa, missä paras, parturi, pizzeria, autokorjaamo?

      • eri aloittaja

        Mistä näin päättelet?


      • eri aloittaja kirjoitti:

        Mistä näin päättelet?

        Kysymysmerkki lopussa, varmistellaan.


      • arvailuja
        raappana kirjoitti:

        Kysymysmerkki lopussa, varmistellaan.

        No en nyt pelkän kysymysmerkin perusteella lähtisi veikkaamaan että kuka on mitäkin kirjoittanut.


    • nkurki2

      Eipä taida olla keskustan alueella enää yhtään sellaista kauppaa.
      Kaikissa lukkokoppi tai jäteprässi. Päivärannan cittarilta voisit käydä katsomassa, mutta siellä tavara on yleensä syömäkelvotonta. Pakkauksia pidetty pitkään lämpimässä yli parasta ennen päivän tai pakkaukset sitten puhkottu.

    • virvatulen jakelu?

      Kannattaa mennä ruokajakeluun, missä se lienee nykyään? Ruokakassin arvo n 20 e ( kuulema ) ja saa joka viikko kassillisen.

      • Siinä...

        Kapakkakorttelin takana olevassa röhjössä. Lukee erikseen Kuopion Ruoka-apu RY


      • uusi paikka?
        Siinä... kirjoitti:

        Kapakkakorttelin takana olevassa röhjössä. Lukee erikseen Kuopion Ruoka-apu RY

        Eikö ollut ennen kesää citykirppiksen vieressä? Siis jakopaikka muuttunut?


    • Olikohan asiatonta pinnata tätä, mutta laittakaas tietoa mistä voi hakea ruokakasseja.

      • myllykadulla

        Tuollainen juttu löytyi. Myllykadulla pitäisi jatkua jakopäivinä klo 10. Ja se lienee citykirppiksen viereinen rännikatu. Muutama tuttu käynyt ja jakopäivät ovat olleet tiistai ja perjantai. Kukin saa vuoronumeron jommalle kummalle päivälle ja ruokakassi on haettava kyseisenä päivänä. Ei voi siirtää seuraavalle, eli jos on saanut tiistain vuorolapun ruokaa ei voi hakea perjantaina. Niin olen käsittänyt.

        http://www.kaupunkilehti.fi/web/pdf/2014_34/KUO16p07.pdf


    • ..........

      •Ma-to on hartaus ja lounas klo 11.15 Kuopion Vapaaseurakunnalla, ulko-ovi avataan klo 10.30.


      Lämmin ruoka neljästi viikossa Neljästi viikossa tarjottava lämmin ruoka valmistetaan kauppojen lahjoittamista ruokatarvikkeista. Asiakaskunta koostuu eri-ikäisistä vähäosaisista Lähimmäisistä. Joukossa on työttömiä, eläkeläisiä, päihdeongelmaisia ja huumausaineiden käyttäjiä. Asiakkaita ei ole toistaiseksi jouduttu valitsemaan sosiaalisin perustein, ruoka ja tilat ovat riittäneet kaikille. Ruokatilaisuus alkaa klo 11.00 lyhyellä hartsauksella. Usein hartauden pitää joku vierailija ja siinä kuullaan koskettavaa musiikkia. Hartauden jälkeen siunataan ruoka ja käydään syömään.

    • Mulle kaikki heti!

      Monikin kauppa myy näitä tuotteita -30%. Osta niitä aina aamuisin. Kaikkea ei voisaada ilmaiseksi.

      • Mutta mutta

        Muutamia vuosia sitten kaikki kaupat möivät vielä -50% ja kaikki ruoka oli paljon halvempaa. Nykyään tuo -30 ei paljoa vaikuta kun edelleen sille pihvipaketille jää 3-4 euroa hintaa.


    • kerta kiellon päälle

      Täällä muutamilla kesto-kyselyikä :D

      • Asiasta hajulla

        Onko kukaan kopaissut Jätekukon laatikoita? Aamulla seiskalta pääsee tonkimaan rintamaa... Hajuista ei pidä välittää vaan laatu se ratkaisee sielläkin:)


      • Hei.
        Asiasta hajulla kirjoitti:

        Onko kukaan kopaissut Jätekukon laatikoita? Aamulla seiskalta pääsee tonkimaan rintamaa... Hajuista ei pidä välittää vaan laatu se ratkaisee sielläkin:)

        Missäs nämä sijaitsevat? Muuten muutaman pikkukaupan luona on roskikset joissa ei ole lukkoja. Sijaitsevat lähinnä keskustan lähellä lähiöissä.


      • viher pööperö
        Asiasta hajulla kirjoitti:

        Onko kukaan kopaissut Jätekukon laatikoita? Aamulla seiskalta pääsee tonkimaan rintamaa... Hajuista ei pidä välittää vaan laatu se ratkaisee sielläkin:)

        Jätekukon laatikot löydätte osoitteesta: Kaatopaikantie 316. Siellä on myös muuta oleellisia tuotteita tarjolla. Kulkuyhteydet torilta julkisilla on hankalat, mutta taksi vie perille kohtuu hinnalla. On hyvä apaja aloittajille sekä pitkänlinjan ammattilaisille.


    • Kuopiolaisopiskelija kertoo haluavansa kiinnittää huomiota myytävän ruuan suureen hävikkiin. Lidlin mukaan dyykkaus ei ole ratkaisu ongelmaan.
      Facebookissa on viime aikoina levinnyt vauhdilla kuopiolaisopiskelijan toukokuun lopulla tekemä päivitys, jossa hän kertoo ajautuneensa sanaharkkaan Lidl-kaupan henkilökunnan kanssa kaupan roskiksesta ruokaa dyykatessaan.

      http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288705898599.html

    • roskia roskia

      Roskia ja sitten taas kerran roskia

    • Anonyymi

      Ruoka-apu sai 10 000 euron lahjoituksen. Sillähän saisi monelle sadalle ihmiselle joulukinkut ja joku muu taho voisi hyvänteon tehdä remontteihin ym mihin nyt avustusta suunnitellaan.

    • Anonyymi

      Kiitos kuopiolaisten vuokra-asuntojen törkeän sikamaisen ahneen hinnoittelun, mulla ei ole enää varaa ruokaan. Mistä ruoka-apua?

      • Anonyymi

        Ei mistään. Nälkään kuolee ja joutuu kadulla asumaan.


      • Anonyymi

        Eihän nuo kalliita. Meillä sisältyy vesikin vuokraan .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei mistään. Nälkään kuolee ja joutuu kadulla asumaan.

        Höpö höpö.


      • Anonyymi

        Mene lidliin ostamaan ja s marketissa Xtra tuotteet.


    • Anonyymi

      Eipä siellä oikein mittään ollut. Läksin sitten kotia.

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      234
      4565
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      75
      2974
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2453
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1757
    5. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1429
    6. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      21
      1391
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      83
      1232
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      137
      949
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      928
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      884
    Aihe