Ruoka on järjettömän kalista. Miettikääs mistä isolle 7 henkiselle perheelle hankkii terveelistä ruokaa ; hedelmiä ja muita kasviksia sekä vähä rasvasta lihaa ? Murkuikäset juo valtavasti maitoo ja he tartis terveelistä ruokaa. Voi huokaus sentään. Me olaa jouduttu siihen et vanhemmat tingii syömisistää jot lappset saa.!! Lähin mettä ja järvi on 10km.n päässä nii ettei voi kalastaa eikä marjoi poimii. Jo pussi liput vie päivä pudgjetin verran rahaaa. !
Järjetöntä
Suur-perhe
16142
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Muuttakaa lähemmäs sitä järveä ja mettää ja pistäkää lapset kasvimaalle kitkijöiksi, niin meillä tehtiin ja hyvi menee.
MUUTAKAA JÄRVEN RANNALLE!!!!!!!!!!
No on sulla ehdotus!!! Lueppas järjen kanssa mitä ehdotit?????
Miten 7 henkin perhe voi muuttaa järvenrannalle jos ei ole rahaa edes ruokaan???
Miten sana 'lähemmäs' tarkoittaisi juuri 'rannalle'?
Jos asutaan 10 km:n päässä järvestä ja metsästä, asutaan jonkun kaupungin tai taajaman alueella. Siellä on yleensä reippaasti kalliimpaa asua kuin 10 km:n etäisyydellä kaupungin keskustasta. Eli lähempänä metsää. Ja järveä. Ja kasvimaata.
Tälle perheelle tulisi perusasumiskulut huokeammiksi, jos eivät asuisi kalliimmalla alueella. Ruokaan jäisi enemmän rahaa, vaikka joutuisikin kulkemaan pitempää työ- ja asiointimatkaa.
Ei sitä suomessa enää pystykkään.
Meillä syödään 1 e purkkirokaa, makaroonia, tarjousjauhelihasta kun saa 1 e 250 g rasian, teen 6-8 lihapullaa lapselle kun sattuu saamaan kerran kuussa.
Aamuisin syömme kaurapuuroa ja joskus se on meidän päiväruokakin. Onneksi lapsi syök oulussa yhden aterian, joten kotiruoka säästetään viikonlopulle.
Itse en syö muuta kun puuroa ja makraaoonia ja sitä rokkaa.
Hedelmiä ja vihanneksia, lihaa ym meille ei voi ostaa.
Joskus saaa siankylki viipaleita 99 sentillä pienen paketin se on meidän juhlaruokaa.
Muutoin olen nälissäni, ja nukun pajlon ettei nälkää tunne.
TT tukea en saa kun ei ole harrastuksia, eikä puhelinta, ei tule lehtiä, eikä muitakaan kuluja.
Rahaa jää 50 e kk kahdelle ruokaan. Lapsi saa opintotukea, josta menee puolet busilippuun 30 e jää hygieniaan, ja koulutarvikkeisiin. Ei riitä joten joskus on vaan lintsattava joulusta kun ei ole kirjoja tai tarvikkeita.
Olemme harkinneet, että lapsi voisi jättää koulun kesken, kun ei yksinkertaisesti ole varaa, mutta sitten loppuisi opintotuki, ja lapsella ei olisi rahaa edes sukkiin.
Pakolaisperhe naapurissa, kantaa joka viikko neljä kassillista ruokaa ja viettää leppoisaa päivää istuskellen tuossa pihalla... lapsilla merkkivaatteita ja kauniita kenkiä...
Lapset ajavat ilmaiseksi bussilla kouluun upeat reput selässä, niin hyvävoipaisina ja reippaina kun on massut tännä ja siistit vaatteet.
Miksette yrittäis tutustua niihin pakolais-naapureihin? Monet pakolaiset on vieraanvaraisia ja varmaankin kutsuisivat teidät luokseen syömään. Saisitte uusia tuttavia ja samalla ruokaa.
Herää kysymys miksi ihmeessä teillä on seitsemänhenkinen perhe, jos vanhempien tulotaso ei riitä ylläpitämään sitä.
Ettekö ole kuulleet ehkäisystä, onko unelma isosta perheestä mennyt todellisuudentajun edelle, vai oletteko aivopestyjä johonkin satukirjaan uskovaan lahkoon, joka kieltää ehkäisyn?
No ei tääl ol asuntoja ja järven ranta on rämekköä. Sinnekä meijän sitte pitäs muuttaa ? Räme suole ? Ja työttömii ollaa oltu jo 12 ja 13 v. Nuorena muksut tehtii ja kaks muksuiston kaksosii. Järveen vois mennä vaik fillaril mut sekin ainua pyörä varastettiin .
Taas näitä ajattelemattomia kukkasia!!
Miksi teillä on 7 henkinen perhe? Mihin ihmeessä puolet perheestä vo heittää ja kuka sanoo ketkä heitetään pois?
Jos perhe on perustettu vielä silloin kun perheellä meni hyvin, heillä oli siihen varaa ja oli töitä josta sai palkkaa.
Hyvänen aika sentään kun itää sun olla idiootti! Meilläkin oli omakotitalo, kaksi autoa ja neljä lasta ja olimme töissä. Asiat oli hyvin. Pärjäsimme. Kun nuorin oli 5 v, tuli se kuuluisa 90 luvun lama! Mistä olisimme sen voineet aavistaa että menetämme työt ja kaiken, etukäteen????
Hyvähänä se on perhettömänä sun huudella miksi et tehnyt niin!
En jotenkin voi ymmärtää tuota jälkikäteen huutelua.
Jos sinä sairastu vakavasti, niin huudatko itelles ettei olisi pitäny tehdä sitä ja tätä tai syödä sitä ja tätä...et voi tietää. Miksi söitä sitä kun sairastuit???
Jos kaiken tietäsi etukäteen ei ongelmia olisi eikä kukaan teikisi niin että saisi tieten tahtoen ongelmia.
Lama oli siis -90 luvulla, siitähän on aikaa vierähtänyt useampi vuosikymmen, että sen ajan lapsien pitäisi olla jo aikuisia.
Niin on meillä jo lapset aikuisia, mutta tässä onkin mun juttu ja kerroin siitä, en tämän aloittajan.
Niin tuossa luulin, että aloittaja kertoo asiaansa, eli sentakia kyseinen kommentti.
Nyt on lähes joka kaupassa myynnissä tuoreita hedelmiä erittäin edullisesti. Mehevät ensiluokkaiset päärynät 69 senttiä kilo ja sitä rataa. Perunat, porkkanat, lanttu, kaali ja sipuli ovat myös huokeita. Vähärasvaista halpaa lihaa ovat esim. broilerinkoivet ja siankinkku.
Meillä oli myös tiukkaa 90-luvulla. Talo meni alta ja mies sairastui ja joutui eläkkeelle. Minä työttömänä. 3 lasta saatiin sinä aikana, kun taloudellisesti meni vielä hyvin. Lukio menikin sitten sossun avulla, eli ne kirjat. Osa vaatteista saatiin sukulaisilta. Ja tietokone ostettiin halvalla sukulaiselta. Ois varmaan pitänyt muuttaa Ruotsiin.
Ai että mistäkö? Virostahan niitä halpoja hedelmiä ja vihanneksia ja vähärasvaist lihaa saa.
Miksi te ette käy Virosta ostamassa ruokaa ja vaatteita? Minä käyn. Yleensä käyn yksin mutta joskus käydään ukon kanssa kahdestaan. Meillä on isot reput ja matkalaukku, jossa on pyörät.
Ei me kyllä olla niin tarkkoja lihasta, että sen pitäisi olla vähärasvaista. Voi siinä olla rasvaakin. Kun kuluttaa sen mitä syö, ei liho, ja voi syödä vähemmän.
Kävisihän siellä mielellään, mutta kun matkaa on 500 kilometriä, se pikkuisen muuttaa hintasuhteita.
Jos ei ole varaa ostaa kaalta, porkkanoita, lanttua jne. jotka eivät nyt maksa juuri mitään, niin kannattaa mennä jutteleen jonkun kanssa, ettet osaa rahojasi käyttää.