Liikutko Kehä 1:llä ruuhka-aikaan ja törmäätkö usein varsinkin itäänpäin mennessä siihen, että liikennevalot menevät punaiselle ja ovat usein sen viisi minuuttia punaisella?
Haluatko tietää mitä siellä tunnelin toisella puolella tapahtuu sen viiden minuutin aikana. Kas tässä on video eiliseltä.
Ja tämä ei ole missään tapauksessa ensimmäinen kerta. Otin videon siksi, että pääsin juuri viimeisenä autona valoista läpi ja tiesin mitä tapahtuu, koska olen pari kertaa aiemminkin todistanut saman asian.
Kas tässä. Näin Kehä I:lle TEHDÄÄN ruuhkia:
https://www.youtube.com/watch?v=2yRN6nAImRE
Haluatko tietää mitä siellä tunnelin toisella puolella tapahtuu sen viiden minuutin aikana. Kas tässä on video eiliseltä.
Ja tämä ei ole missään tapauksessa ensimmäinen kerta. Otin videon siksi, että pääsin juuri viimeisenä autona valoista läpi ja tiesin mitä tapahtuu, koska olen pari kertaa aiemminkin todistanut saman asian.
Kas tässä. Näin Kehä I:lle TEHDÄÄN ruuhkia:
https://www.youtube.com/watch?v=2yRN6nAImRE
Vastaukset 28
Vanhimmat
Tunnelin valot menevät punaiselle siinä vaiheessa kun tunneli on täysi autoja. Ne vaihtuvat takaisin vihreiksi kun tunnelista pääsee taas läpi tunnelintäysi autoja. Liikenteenohjaaja _ei_saa_ päästää tunneliin autoja niin, että sinne syntyy seisova jono.
Miten itse hoitaisit asian? Säästäisitkö omasta vai muun perheesi turvallisuudesta?
Heh... hyvä video mikä osoittaa Suomen virkamiesten innon. Vai että 400m tunnelin takia täytyy tehdä videon perusteella varmaan ainakin kahden kolmen kilometrin aukko Kehä I:lle pahimpaan ruuhka-aikaan?
Et tainnut katsoa videota, että miten kauan tie oli täysin tyhjä silmänkantamattomiin yli kahden minuutin ajan, ennenkuin autoja päästettiin.
Itse myös kuljen aika usein tuosta kohtaa ja siellä Leppävaaran puolella on aivan kaaos noiden valojen takia.
ja miksi tunneliin ei saisi syntyä jonoa?
Siksi koska Alpeilla on kuollut ihmisiä 20km pituisiin tunneleihin muutaman kerran vuosikymmenten aikana.
Siksi täällä tuollainen muutaman sadan metrin tunneli on katsottu niin totaaliseksi surmanloukuksi, että on pakko ilmeisesti tyhjentää aina välillä Kehä 1 kilometrien matkalta, jottei vain missään nimessä kukaan KOSKAAN joudu pysähtymään tuossa tunnelissa.
Pelkkää kiusantekoa tuo on. Olen ajellut euroopassa tuhansia ja taas tuhansia kilometreja ja ei tuollaisissa pikku tunneleissa ole yhtään mitään valoja, eikä ainakaan koskaan päällä. Olen kyllä tunneleissa joskus jonottanut, mutta mikäs siinä.
Ja korostan sittä, että minun puolestani liikenne voidaan vaikka katkaista niin että tunneli on tyhjä. Mutta onhan tuo ihan järjetöntä pitää minuuttitolkulla valoja päällä, kun aivan selkeästi ruuhka oli jo kilometrien päässä tunnelista. Sen sijaan Leppävaaran puolella on aina liikenne aivan sekaisin kun nuo valot ovat päällä.
No joo... Eiköhän tuosta olisi muutama tunnelillinen ehtinyt jo menemään? Vai sinäkö tuon olet sunnittellut, kun niin kovasti kehut järjestelyä?
Tuon tunnelin erikoisuus on se, että keskikohta on alempana kuin suut, jolloin pakokaasut ilmaa painavimpana tuppaavat jäämään sinne vaikka kuimka puhaltimilla puhaltaisi.
Mitä kauemmin auto tunnelin huonossa ilmassa seisoo, sitä huonompaa autojen sisäilma on. Parempi seisottaa autot ulkoilmassa ja antaa mennä tunnelista sitten sukkana läpi.
Ja varmuuden vuoksi niin, että seisotetaan autoja ulkoilmassa 5 minuuttia, kun tie on tunnelin toisella puolella tyhjä jo useiden kilometrien matkalta?
Olisit todellakin kuvannut sen syyn tuohon jonoon, mälli tunnelin toisessa päässä.
Ei ollut mitään onnettomuutta. Tulin siitä tunnelin läpi kun valot vaihtuivat punaiselle. Oikean puoleinen kaista oli muutenkin aivan tyhjä, niin ajoin siitä Lintuvaaraan menevälle rampille ja siitä Kehän yli ja kuvaamaan.
Enkä olisi muuten mennyt kuvaamaan, mutta kun tämä sama juttu toistuu ja toistuu. Ne valot ovat aina 5-8 minuuttia kerrallaan päällä ja Kehä 1 tunnelin toiselta puolelta kerkiää tyhjentyä kilometrien matkalta.
Täysin sairasta.
Minä voin näyttää paljonkin sellaisia kuvia joissa on mälli tunnelin päässä ;)
Keukeu.....sinulta se vaan irtoaa päivästä toiseen noita sairaan hauskoja sutkautuksia.....kihikihi.....keukeu....
Joo, hidaste oli todella tunnelin toisessa päässä, eli käytännössä Hämeenlinnantien sillalla. Joka arki-iltapäivä liikenne sumppuuntuu siellä. Ijät ja ajat Hämeenlinnantien ruuhka on tupannut leviämään tuota pikaa Otaniemeen saakka ja aamulla Malmille. Tämä tunnelivalosysteemi vain pahentaa muutenkin sumputtunutta Kehä I:n liikennettä
Lähtisitkö kanssani kanoottiretkelle...❤
En jaksanut katsoa tuon huonon musiikin takia, eikö joku voisi joskus laittaa videota ilman jotakin musiikkia? Ihan vain normaalit äänet mukana, esim tässä videossa liikenteen äänet.
Musiikista viis.. .ei siinä videossa tapahtunut mitään. Ja se varmaan oli pointtikin tuossa.
Kehä 1 lyödään pahimpaan ruuhka-aikaan kiinni kuin olisi Barack Obama itse liikenteessä. Ja syynä se, ettei vain pikkumussukat hallintoalamaiset joudu paniikkiin tunnelissa jos jono sattuisi pysähtymään.
Kumma kun sitä tunnelin oikeinta kaistaa ei osata käyttää liikennöintiin vaikka se ei poistu Kehä I mihinkään. Ilmeisesti luullaan, että kaista vie vain Lintuvaaraan. Vaikka kaista kiertääkin oikealle Lintuvaaraan ei kaistalta ole pakko poistua.
Oikeaa kaistaa ajamalla pääsee hetkessä Leppävaarasta Konalan kohdalle.
Näinhän se on, että Suomessa rakastetaan "turvallisuutta", jos sen varjolla virkamiehet pääsevät, pätemään, simputtamaan, tai verottamaan.
Oikeasta turvallisuudesta ei kukaan välitä. Muuten Suomessa ei ajettaisi ikälopuilla kotteroilla.
Mutta nämähän on jo kaikilla tiedossa. Muistakaa vain sitten seuraavissa vaaleissa vaatia ehdokkaaltanne tarkkaa tuoteselostetta.
Tunnelin ruuhkautuminen aiheutuu usein niin että, tunneliin mentäessä valtaosa autoilijoista ajaa ylinopeutta ja pienillä turvaväleillä, kun tunnelin keskikohta tulee ja alkaa ylämäki, ei osata enää pitää tätä samaa nopeutta yllä. Ja koska turvavälit ovat pieniä, syntyy tulppa hetkessä. Minulla ei ole käytössäni autokameraa, jolla asia olisi helppo näyttää toteen. Mutta joku kellä on, voisi ystävällisesti kuvata kyseisen episodin ja laittaa tänne linkin.
Tarkoitat, että hidastaminen aiheuttaa ruuhkia? Noh, näinhän se toki on. Nopeuden ylläpitäminen tunnelissa tuntuu omankin kokemuksen perusteella olevan kovin vaikeaa useimmille. Toki hidastamista voi edesauttaa sytyttämällä punaiset valot johonkin kohtaan...
Kun muuten itse ajan navin mukaan 70 km/h nopeudella Hakamäentien tunneliin, niin yleensä saa painaa aika monesta autosta ohi. Autosta, jotka tunnelin jälkeen koettavat kovasti päästä minusta ohi taas... Outoa?
Penis.
Kyllä tässä tunnelissa se syy on kaistojen arpominen tunnelin Konalan puoleisen pään jälkeen.
Kun mennään neljästä kaistasta kahteen, kaaos on valmis.
Vai oletko joskus nähnyt, että tunnelin jälkeen alkaa vetää paremmin?
Sinänsä ihan asiallinen kommentti, mutta ei liity aiheeseen millään tavalla.
Tuossa tulikin jo esille se, että kyseessä on ns. sukeltava tunneli eli tunnelin päät ovat keskikohtaa matalammalla. Lisäksi liikenteenohjaus pysäyttää tunneliin menevän liikenteen tarvittaessa niin, että liikenne ei seiso tunnelissa vaan sen ulkopuolella. Odotusaikaan sillä ei ole vaikutusta.
Ongelma näyttääkin olevan se, että itään päin etenevän jonon pää PÄÄSEE KARKUUN. Voi olla että SITÄ EI SAA KOSKAAN KIINNI. Grande katastrof.
Ilmeisesti Itäkeskukseen asti jatkavat saavat jonon päästä kiinni eikä heiltä ole mitään pois.
Nyt tuli kämmi, päät ovat tietysti keskikohtaa korkeammalla.
Koska Kehä I on käytännössä ainoa liikennereitti Etelä-Espoosta Itä-Suomeen niin tasapuolisuuden nimissä joukkoliikennettä eli metroa käyttävien tulisi päästä myös nauttimaan 5-8 minuuttia kestävistä "turvallisuus"tauoista, jolloin metro ei kulje Kulosaaren sillan yli Itiksen suuntaan.
Ai järjetöntä? No yhtä järjetöntä on tämä nykyinen turvallisuuden nimissä tapahtuva tunnelikikkailu Kehä I:llä. Tästä showsta ei ollut ennakkomainintaa, kun tehtiin päätökset KehäI:n tunneloinnista(?)
Laittoihan aloittaja videon myös liikennesuunnitteljoiden nähtäväksi? Sinne tuollaiset kuuluvat, eivät tänne.
Perimmäisenä syynä liikenteen pysäyttämiseen tunnelin ulkopuolella on tieliikennelain pykälät 27 ja 33 b, joissa kielletään pysähtymästä tunnelissa muuten kuin hätätapauksessa. Ruuhka ei ole hätä, joten virkamies varmistaa, että hallintoalamainen ei joudu rikkomaan lakia ruuhkan aikana.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1981/19810267#L2P27
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1981/19810267#L2P33b
Optimointivaraa olisi reippaasti. Ensin tielle tehdään miljoonia maksanut remontti, jonka pitäisi parantaa liikenteen sujuvuutta ja sitten aiheutetaan liikennettä ohjaamalla pahempi ruuhka kuin mitä tiellä oli ennen remonttia.
Terve, Matti!