Outoja "tukiasemia" USA:ssa

Tavanomaisia kännykkätukimastoja nuo eivät ole, mutta kuka ne omistaa? Ei ole varmaa tietoa.
Esim. NSA:n ei kannata niitä pystyttää, koska he voivat mennä suoraan operaattorilta pyytämään tietoja.
Verkon nopeus putoaa selvästi niiden läheisyydessä:4G -> 2G..

http://www.businessinsider.com/mysterious-fake-cellphone-towers-intercept-calls-2014-9

-entäs Suomessa, löytyykö?:P
4104
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kyllä kai nuo on jo tänne pystyttäny niitä ja lisää lienee tulossa. Ihmisten säteilyttämisverkosto, kyberhyökkäystä ja vainoa varten. Kuka enää kannattaa tämän tiedon jälkeen Natoa, kysyn vain?

Äänestä

no en tiedä, mutta markus jansson on tuonut tuollaisen mahdollisuuden esiin jo vuonna 2011:
http://markusjansson.blogspot.com/2011/08/matkapuhelinten-ja-vastaavien.html

>>Matkapuhelimia voidaan myös salakuunnella käyttämällä ns. vihamielisen tukiaseman tekniikkaa. Siinä hyökkääjä laittaa pystyyn oman "tukiasemansa" salakuunneltavan puhelimen lähistölle. Tukiasema kertoo sitten kännykälle, että "salaus on poissa päältä" ja "minä olen kuuluvuudeltaan paras tukiasema, ota minuun yhteys" ja kännykkä tottelee kuuliaisesti. Joissakin kännykkämalleissa matkapuhelimeen ilmestyy tässä vaiheessa rikkinäisen tai auki olevan lukon kuva merkiksi siitä, että salaus on poissa päältä. //...>>

Äänestä

Lisää salaliittospekulaatioita.

Kotkan lähelle tehdään salaperäinen datakeskus. Onko sillä jotain tekemistä NSA:n kanssa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


illumi naatti kirjoitti:

Tavanomaisia kännykkätukimastoja nuo eivät ole, mutta kuka ne omistaa? Ei ole varmaa tietoa.
Esim. NSA:n ei kannata niitä pystyttää, koska he voivat mennä suoraan operaattorilta pyytämään tietoja.
Verkon nopeus putoaa selvästi niiden läheisyydessä:4G -> 2G..

http://www.businessinsider.com/mysterious-fake-cellphone-towers-intercept-calls-2014-9

-entäs Suomessa, löytyykö?:P

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu