Mikä kreationisteja vaivaa?

mielensäpahoittaja

Ihmettelen vaan, että myöskin palstan kiihkottomimmat ja rauhallisimmat evoluutiopuolen edustajat kuten Solon1 ja tieteenharrastaja saavat kreationisteilta jatkuvasti tympäisevää sontaa ja vastenmielisiä loukkauksia niskaansa.

Sitä kyllä hiukan ymmärrän että tarkoituksella pisteliäät kirjoittajat kuten RepeRuutikallo saavat kreationistien v-käyrän taivaisiin.

Miten evoluutikkojen oikein pitäisi kirjoittaa, kun Solonin ja tieteenharrastajan tyylitkään ei kelpaa. Pitäisikö heidänkin alkaa puolustaa luomisen oppia niin paskakärrynne pysähtyisi?

Mikä kreationisteja vaivaa? Mitä te haluatte? Vai oletteko trolleja jotka haluaa vain sössiä?

Evoluutiopuoli on vaikka miten monta kertaa pyytänyt tieteellisiä todisteita kreationismille, niin että se tiedetään mitä he haluavat. Näyttää siltä että evoluutikot eivät halua edes käännyttää kreationisteja omalla kannalleen. Mutta mitä kreationistit tahtovat vastapuolelta, kertokaa jo!

12

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei haittaa tee

      "RepeRuutikallo saavat kreationistien v-käyrän taivaisiin"

      Repen kommentit on niin turhia ettei niitä tarvitse edes lukea joten ei saa mitään tunteita aikaan.
      Samoin on muidenkin evoluutio satuilijoiden kirjoitukset, ne saa vain sääliä osakseen.

      • Jyrtsiboy

        Repe on herkkäuskoisten kingi, ja mistäpä se muualta tuollainen herkkäuskoisuus kumpuaisi kuin tietämättämyydestä ja sen myötä kyvyttömyydestä ottaa selvää asioista.


    • Mielenkiintoista. Helppo kysymys, johon on näemmä mahdottoman vaikea vastata.

      Eipä täällä toisaalta ole ollut enää aikoihin asiakeskusteluun kykeneviä kreationisteja. Txt pääsi lähelle.

      Pelle Reinikaisen pikapistäytyminen viime talvena oli aika koominen tapaus. Mitähän hän olisi tykännyt uskovaisten (tai/ja sellaista trollaavien?) nykyisestä kielenkäytöstä, kun pahoitti syvästi mielensä jo saamistaan terävistä mutta varsin asiallisista lausahduksista.

      Solon on vielä nuorehko mies, mutta joskus ihmettelen miten tieteenharrastaja jaksaa vielä vanhoilla päivillään kärsivällisesti kuunnella idioottien solvauksia. Jostain syystä hänellä riittää voimia aina vain, kun taas hurskastakin hurskaampi Reinikainen väsähti heti kun huomasi että ihalijakerhon lisäksi paikalla oli myös kriitikkoja.

      • tieteenharrastaja

        Salaisuus ei ole mutkikas:

        "Jostain syystä hänellä riittää voimia aina vain,.."

        Säätelen tietenkin vastaamiseni määrää jaksamisen mukaan. Sinun, Repe, tai m-h:n tahtiin ei moottori enää riittäisi.

        Tuli mieleen yksi uskovainen pankin pääjohtaja (sellainenkin ihme on Suomessa nähty), jolta kysyttiin, eikö hänen omatuntonsa kolkuta isosta palkasta. Hänenkin konstinsa oli yksinkertainen; antaa palkasta niin paljon pois, että lakkaa kolkuttamasta.


    • moloch_horridus

      "Ihmettelen vaan, että myöskin palstan kiihkottomimmat ja rauhallisimmat evoluutiopuolen edustajat kuten Solon1 ja tieteenharrastaja saavat kreationisteilta jatkuvasti tympäisevää sontaa ja vastenmielisiä loukkauksia niskaansa."

      Syy on ilmiselvästi se, että noiden asiallisten kirjoittajien perustelut väitteilleen ovat kumoamattomat. Kreationistit eivät kykene asia-argumentein niihin vastamaan, joten he pyrkivät vetämään noita kirjoittajia provosoimalla omalle tasolleen, missä he kokevat pärjäävänsä, loan heitossa.

      • Näinhän se on. Olisi sisyfosmainen duuni etsiä vaikka Solonin aloittamista ketjuista yksikin asiallinen kretuvastaus. Ajan lisäksi voisi alkaa kulua myös tupakkia, vaikka etsijä ei edes polttaisi.


    • Jyrtsiboy

      Se on kuules tyhmyys joka ärsyttää, tyhmä.

      Luomisen todistaa ihan se sama uskomusvapaa normitiede joka kaataa evoluutioteorian ikonit mennen tullen.

      Ei evoluutioteorian hypoteesien epätieteellisiksi arveluiksi todistamiseen uskontoja tarvita. Tiede itse tekee edistyessään srn työn kuten tähänkin saakka.
      Haluaako joku evokki esimerkkejä tästä?
      Ai ei vai? No tiedänhän minä että miksi ei, tyhmät!

      • Jaahas, mytomaanimultinikki herästi taas horroksestaan.

        "Luomisen todistaa ihan se sama uskomusvapaa normitiede joka kaataa evoluutioteorian ikonit mennen tullen."

        Hih, "uskomusvapaa normitiede" on joku mytomaanimultinikin oma viritys, jolla ei ole sitten niin ensimmäistäkään kiinnekohtaa tässä havaittavassa maailmassa.

        "Tiede itse tekee edistyessään srn työn kuten tähänkin saakka. "

        Ei esimerkki olisi yhtään pahitteeksi. Veikkaanpa että jos sellaisen mytomaanimultinikki saa kokoon kehrätyksi, niin saadaan taas hyvät naurut.

        Mutta mihinkäs sitä mytomaanimultinikki karvoistaan pääsisi, mytomaani mikä mytomaani, niin perkeleellinen valehtelija ja vääristelijä.


      • tieteenharrastaja

        Itsekin tiedät mainiosto, miksei:

        "Haluaako joku evokki esimerkkejä tästä?
        Ai ei vai? No tiedänhän minä että miksi ei, tyhmät!"

        Avuttomat tieteen tulosten vääristely-yrityksesi ovat kaikille palstalaisille tutummat kuin pkan haju.


    • 768

      Kaipa sitä saa kreationistipalstalla esittää luomisuskoisia näkemyksiä. Ja mitään ei ole Repeä vastaan. Macin käyttäjä kuten minäkin.

    • Tieto lisää joidenkin tuskaa. Siksi kreationistit tietävät niin vähän.

      • Jyrrrrrr

        Todella lisää, Tieto irtisanoo 90% väestään, ryssi sähköisen äänestyksen, VR:n sähköisen lipunmyynnin sekä Sähk-Reseprijärjestelmän...
        ... Edes Jumala, ei voi ollla yhtä tollo toheltaja, kuten Tieto, ex."Tietotalo". (äänestyskokeilu, vei maineen )) Nimi muutettiin = TIETO


    Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      61
      4771
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      249
      3588
    3. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      259
      3295
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      112
      3243
    5. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      32
      2225
    6. 101
      1558
    7. Leo Meller on kuollut

      Mtä sääntöjen vastaista Mellerin kuolemassa?
      Helluntailaisuus
      168
      1194
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      76
      1076
    9. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      118
      986
    10. Toimari laittoi afrikkalaiset työharjoittelijat laulamaan Banaaninlastaajan laulua!

      Käski vielä heidän sanoa aina aamulla tehtävien jaossa "tama ei olla valkoisen miehen homma."
      Maailman menoa
      34
      931
    Aihe