Ajatus on onnistuttu siirtämään netin välityksellä:
http://yle.fi/uutiset/telepatiaa_toteutettiin_kaytannossa__aivoista-aivoihin_-viesti_kulki_intiasta_ranskaan/7453945
Sopisiko kreationistien antaa uutista lukematta selostus kokeen virheistä ja puutteista? :-)
Uutisessa esitetty utopistinen ajatus lentokoneen ohjaamisesta pelkästään aivojen avulla kuulostaa kyllä arveluttavalta. Mitä tehdään kun tarkkaavaisuus hetkeksikin herpaantuu?
(Saman tien pitää kysyä kaikenlaisista muistakin älyvempaimista, kuten navigaattoreista, sopiiko niihin luottaa niin paljon että perinteinen kartta saa jäädä kotiin - mitä tehdään silloin kun akku tyhjenee)?
Telepatiaa netin kautta
3
118
Vastaukset
- kaikkea sattuu
Telepatiaa tai ei mutta olen monta kertaa unessa ratkaissut ongelmia ja jopa muistanut ne selkeästi herättyäni.
Ja viimeisin tuli viime yönä ja ratkaisu johon liittyy henkilö jonka kotona tuo korjattava vika sijaisee soitti heti aamulla ja nyt olen innolla aikeissa lähteä tekemään sen valmiiksi. Homma on seissyt kauan kun en ole ollut tyytyväinen aiemmin ehdollaolleisiin sovelluksiin.
Homma on hoidettava eri puolella Suomea kuin itse asun.
Hassuinta vielä oli, että hänen talonsa kuva vilahti eilen sekunnin murto-osan ajaksi tietokoneeni näytöllä kun vahdoin valmiiksi ladattua välilehteä. Kuva oli tuttu erään paikallislehden viime viikkoisesta mainoksesta jossa talo on erään tapahtuman yhteydessä ohjemistossa mukana. Mitään sellaista sivua en ole avannut jossa tuo lehti olisi nähtävänä.- tieteenharrastaja
Ei telepatiaa, vaan aivojen tunnettu toiminto:
"Telepatiaa tai ei mutta olen monta kertaa unessa ratkaissut ongelmia ja jopa muistanut ne selkeästi herättyäni."
Ihmisen nukkuessa aivot järjestelvät päivän mittaan kertyneitä muiisti- ja mielikuvia. Ongelmien "alitajuinen" ratkaisu nukkuessa on hyvin tunnettu ja paljon käytetty keino.
Kuvavilahduksesi selittyy myös tällä avoin. - nukkuva mietiskelijä
tieteenharrastaja kirjoitti:
Ei telepatiaa, vaan aivojen tunnettu toiminto:
"Telepatiaa tai ei mutta olen monta kertaa unessa ratkaissut ongelmia ja jopa muistanut ne selkeästi herättyäni."
Ihmisen nukkuessa aivot järjestelvät päivän mittaan kertyneitä muiisti- ja mielikuvia. Ongelmien "alitajuinen" ratkaisu nukkuessa on hyvin tunnettu ja paljon käytetty keino.
Kuvavilahduksesi selittyy myös tällä avoin."Ongelmien "alitajuinen" ratkaisu nukkuessa on hyvin tunnettu ja paljon käytetty keino."
Aikoinaan kun kotimikrot tulivat räpelsin Basicilla. Kyseessä oli Yatzy-ohjelma joka oli jopa MikroBitti-lehden kuukauden ohjelmakin.
Tuli tenkkapoo jossakin vaiheessa saada aikaan toimiva, fiksu ja kompakti tapa (ei riittänyt, että ohjelma toimii, sen piti olla myös "kaunis" ja muistin käytön suhteen mahdollisimman optimi jos Basic-ohjelmista nyt niin voi sanoa) saada kone pelaamaan fiksusti.
No, yöllä sitten heräsin ja asia oli minulle kristallin kirkas. Niin kirkas, että kirjoitin sen Basic-pätkän samantien.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1044008
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se512880- 1152693
24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä
Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣422228Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi
Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu311960Mulla tulee vaan niin
Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et291793Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann2421773Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi
Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?891638- 271632
- 261443