Ongelma litiumin kanssa

11

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ja moni muukin asia

      Käytäntö on toisaalta osoittanut, etteivät evolutionistit tunne halua antaa selkeitä vastauksia ongelmallisiin kysymyksiin, vaan mielellään torjuvat ne sanomalla että tiede ja uskonto on pidettävä erillään! Brown kuitenkin perää evolutionisteilta tieteellisiä vastauksia mm. seuraaviin kysymyksiin:
      Missä ovat todisteet makroevoluutiosta? Mikä on se mekanismi, joka saisi aikaan uusien monimuotoisten elinten kehittymisen? Jos yksikin tuhansista elintoiminoille välttämättömistä elävistä elimistä syntyi hitaan kehityksen kautta, miten eliö saattoi elää ennen kuin se oli valmis? Kokemuksesta tiedämme, ettei ilman elintoiminnoille välttämättömiä elimiä voi elää!
      Kaikilla eri elinten vähittäisillä kehitysvaiheilla pitäisi olla jokin valintaetu, ts. niistä pitäisi olla jotain hyötyä heti alusta lähtien. Jos esim. matelijan jalat olisivat alkaneet kehittyä linnun siiviksi, ne olisivat samalla muuttuneet yhä huonommiksi jaloiksi. Miksi luonnonvalinta olisi pitänyt miljoonia vuosia yllä tällaista sopeutumista jatkuvasti heikentävää muodonmuutosta?

      • tieteenharrastaja

        Oikeasta havainnosta teet väärän päätelmän:

        "Jos esim. matelijan jalat olisivat alkaneet kehittyä linnun siiviksi, ne olisivat samalla muuttuneet yhä huonommiksi jaloiksi."

        Jo vähänkin siipeen päin muuttumassa oleva etujalka voi antaa hyötyä sekä pakenemisloikan pidennyksenä että lämmönsäätelyssa. Jos kulkeminen on jo kehittynyt kaksijalkaiseksi (kuten vaikkapa tyranniliskolla), haitta jalkakäytölle on varsin pieni, ja summavaikutus menestymistä parantava.

        Näinhän kehitys onkin mennyt, koska muuten ei siivellisiä eläimiä olisi.


      • "Missä ovat todisteet makroevoluutiosta? Mikä on se mekanismi, joka saisi aikaan uusien monimuotoisten elinten kehittymisen?"

        Missä ovat todisteet ajatellusta mekanismista, joka estäisi lasikaton lailla makroevoluution?


      • "Jos yksikin tuhansista elintoiminoille välttämättömistä elävistä elimistä syntyi hitaan kehityksen kautta, miten eliö saattoi elää ennen kuin se oli valmis? Kokemuksesta tiedämme, ettei ilman elintoiminnoille välttämättömiä elimiä voi elää!"

        Se, että kehittyneemmällä eläimillä on elimiä, joista ne ovat riippuvaisia, jothuu siitä, että ne ovat sopeutuneet noihin elimiin. Esim. maksa on meille nykyään välttämätön, mutta on runsaasti eläimiä, joilla ei ole lainkaan maksaa.



    • tieteenharrastaja

      Yrität yllyttää kreationisteja paukuttamaan tästä henkseliä toivossa, että he joutuvat silloin käyttämään argumentteina alkuräjähdystä ja kaikkeuden pitkää ikää sekä muutenkin näyttämään tieteellisen tietämättömyytensä.

      Kyseessähän on samankaltainen "ongelma" kuin Auringon neutriinojen "väärä" määrä, joka korjaantui heti, kun neutriinojen ominaisuuksista selvisi vähän lisää. Lehtinikkarit vai rakastavat sensaatioita ja tekevät niitä, kun muuten on liian vähän.

      • tuli vielä miel

        Evoluutiojutut ovat lehdille vähän niinkuin tilkemateriaalia.
        Niillä on kiva täyttää aukkoja kun ei ole mitään asiallista sanottavaa.


      • tieteenharrastaja
        tuli vielä miel kirjoitti:

        Evoluutiojutut ovat lehdille vähän niinkuin tilkemateriaalia.
        Niillä on kiva täyttää aukkoja kun ei ole mitään asiallista sanottavaa.

        Et sitten huomannut kyseessä olevan kosmologia- aikä evoluutiojutun.


      • tieteenharrastaja kirjoitti:

        Et sitten huomannut kyseessä olevan kosmologia- aikä evoluutiojutun.

        Ei tietenkään. Poikjuhg varmaan odotti juuri sitä ja naureskelee jossain partaansa.


      • salmiakkisaluki kirjoitti:

        Ei tietenkään. Poikjuhg varmaan odotti juuri sitä ja naureskelee jossain partaansa.

        Itse asiassa juuri noin.


      • tieteenharrastaja
        poikjuhg kirjoitti:

        Itse asiassa juuri noin.

        Ei vain näyttänyt oikein tärppäävän.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      59
      1955
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1900
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1622
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1621
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1444
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      947
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      875
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe