Jani Toivolan ilmoitus liittymisestä kirkkoon näyttää kummasti piristäneen erokäyrää. Äsken oli jo 30 eronnut kirkosta, vaikka ollaan vasta lauantai aamussa, jolloin monesti vain muutama on normaalisti eronnut kirkosta.
Tämän tapaisia uutisia lisää niin eromäärät kasvavat välittömästi. Näköiään Kari Mäkisen perseennuoleminen homoille upposi Toivolan tapaiseen yksinkertaiseen yhtä hyvin kuin veitsi joka uppoaa kuumaan voihin.
Tämän tapaisia uutisia lisää niin eromäärät kasvavat välittömästi. Näköiään Kari Mäkisen perseennuoleminen homoille upposi Toivolan tapaiseen yksinkertaiseen yhtä hyvin kuin veitsi joka uppoaa kuumaan voihin.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Melkein samaan aikaan myös esim tämä uutinen saattaa aiheutta eroja:
http://www.ess.fi/uutiset/kotimaa/2014/09/05/heratysliikkeen-pohdinnat-huolestuttavat---saattaa-johtaa-kirkosta-erkaantumiseen
"Herätysliikkeen pohdinnat huolestuttavat - saattaa johtaa kirkosta erkaantumiseen"
http://www.eroakirkosta.fi/static/ek-tilastot/
- Kyllä lähti noin eilen kello 22 nousuun.
Itsekin lahkoon kuuluva on huolissaan .... "Vaarana on, että yhdistys lahkoutuu."
Miksi ev lutterit eivät tajua olevansa lahkolaisia?
"Herätysliikkeen pohdinnat huolestuttavat - saattaa johtaa kirkosta erkaantumiseen"
Oppiriidat saattavat johtaa siis siihen, että jotkut esikoislestadiolaiset papit menettävät oikeutensa toimia pappeina, mutta eihän sellaista harhaoppia olekaan, jonka takia seurakuntalaisen veroeurot eivät kirkolle kelpaisi.
Kaikkein pyhimmästä eli kirkollisverovelvollisuudesta kirkko ei tule ikinä erottamaan ketään. Sellaista rikosta ei ole eikä tule.
Tumma Toivola ei ole paras mahdollinen mannekiini saksalaisperäiselle, arjalaiseen rotuun kuuluvien ev lutterin kirkolle.
Eilen illalla klo 21.30-22.00 tuli Yle1:ssä Stradassa juttua sotilaspapeista ja piispoista sotapropagandan palveluksessa. Ja klo 21-22 oli pieni, mutta selvähkö kirkostaeroamispiikki, 20 eroa tunnissa.
Tänä aamuna edelleen normitasoa enemmän eroja ja koko päivän ennuste on yli 2000 eroa, n. tuplat syyskuun alun normaaliin tasoon verraaten.
http://areena.yle.fi/tv/2197337
Alkaen kohdasta 8'40', kesto n. 5 min. Ohjelmassa paljon muutakin mielenkiintoista. Sotapilapiirtäjistä, Tanttu Kari Suomalainen, Tove Jansson uskokaa tai älkää.
Sotilaiden mielen murtumisesta, (ja murtuneiden kuisaamisesta), josta on vaiettu.
Linnan Tuntemattoman alkuperäisversiosta, "Sotaromaani"sta, sen sensuroinnista, joka Linnaa sapetti. Sensuroitu Tuntematon antoi liian positiivisen kuvan sodasta, vastoin Linnan tahtoa. Sensuuri teki "Tuntemattomasta sotilaastakin" propagandavälineen.
"Yle1:ssä Stradassa juttua sotilaspapeista ja piispoista sotapropagandan palveluksessa. Ja klo 21-22 oli pieni, mutta selvähkö kirkostaeroamispiikki"
Veikkaan että samaan aikaan Iltasanomat.fin etusivulla komeillut kirkkouutinen on todennäköisempi syy noihin eroihin.
Taitaa käydä niin, että kirkko, joka on alkanut kelvata Jani Toivolalle, lakkaa kelpaamasta monelle muulle?
Tämä tosin on ehkä vielä kamalampaa...