Ukraina-kysymyksen ratkaisu on SUOMETTUMINEN

Kannatan Henry Kissingerin ehdotusta jossa otetaan huomioon sekä Ukrainan että Venäjän edut. Ukrainasta pitää saada kehittyä demogratinen rauhallinen yhteiskunta mutta niin että Venäjän turvallisuusintressit saavutetaan. Ukrainasta pitää tulla neutraali valtio jonka perustuslakiin tarvittaessa kirjataan että sen pitää pysyä puolueettomana ja sotilaallisesti liittoutumattomana maana juuri maan strategisen aseman vuoksi.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei käy NATO-haukoilla. Kiihkoilijat kun haluavat täydellistä voittoa senkin hinnalla että saavat jatkuvasti turpaansa milloin Irakissa, milloin Afganistanissa milloin Ukrainassa.

Äänestä

ukrainan kriisin on helpompi ymmärtää jos naton on helpompi laajentua eurooppaan tämän jälkeen.

Äänestä

Venäjälle se sopisi. Kävihän jopa Stalinille tuo lähtökohtaisesti Mannerheimin luonnostelema malli millä Suomi rakensi selviytymispakettinsa sodan loppuvaiheen jälkeen.

Eri asia on miten se käy NATO:n (=USA:n) sotahaukoille ja maailmanhallintatavoitteiden apostoleille.

Äänestä

Ilmeisesti Putinin on tauottava kovalla otteella järkeä päähän lännen johtajille jotta tämä ratkaisu alkaisi maistua imperialisteilla. Jos Ukraina olisi sellainen neutraali valtio joka varmistaisi sen ettei sitä käytetä Venäjää vastaan ja että NATO:n etummainen linja pysyisi 500 km lännenpänä Donetskin alueista olisi Venäjän legitiimit intressit turvattu.

Täysin samasta oli kyse myös Suomen osalta sodan jälkeen. Asian varmisti myös se ettei Ruotsi liittynyt myöskään NATO:oon. Muistan lukeneeni sen läntisen tiedusteluarvion vuodelta 1968 joka osoitti että NATO:ssa tiedettiin 100%:n varmasti ettei Neuvostoliitolla ollut mitään intressejä hyökätä länteen.

Oikeastaan vain tuota Leninin vallankumouksen vientiajatusta lukuunottamatta Venäjä ei ole koskaan ollut mikään Euroopan valloittaja numero 1. Toisessa maaimansodassa sen loppuratkaisun myötä se pääsi liian suuressa määrin lännemmäksi kuin oli tarpeen. Ja 1990-luvulla se oli lopultakin NATO ja USA joka petti Venäjän rikkomalla lupauksensa olla työntymättä syvällä entisen Varsovan Liiton alueelle.

Äänestä

Suomen pitäisi olla ylpeä tuosta sodanjälkeisestä ulkopolitiikasta. Ei ole mitään hienoa ja eksoottista olla typerä NATO-maa. Paljon kiinnostavampi on sellainen joka erottuu massasta. Sellainen kuten Itävalta, Sveitsi tai Ruotsi - tai Suomi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pommin purkaminen kirjoitti:

Kannatan Henry Kissingerin ehdotusta jossa otetaan huomioon sekä Ukrainan että Venäjän edut. Ukrainasta pitää saada kehittyä demogratinen rauhallinen yhteiskunta mutta niin että Venäjän turvallisuusintressit saavutetaan. Ukrainasta pitää tulla neutraali valtio jonka perustuslakiin tarvittaessa kirjataan että sen pitää pysyä puolueettomana ja sotilaallisesti liittoutumattomana maana juuri maan strategisen aseman vuoksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu