Stubbin ja Haglundin kiivaasti aloittama natoilu on kuihtumassa kokoon.
Ensi vuoden vaaleja ovat näillä näkymin voittamassa keskusta ja persut - molemmat Nato-kielteisiä.
Jos kokoomus ja rkp haluavat Suomen Natoon, päätös olisi runnottava läpi tällä vaalikaudella, jota ei ole juuri jäljellä.
Kokoomuksella loppuu Nato-kiitorata kesken.
Muistakaa: ensi vuonna Stubb ja Haglund eivät ole näistä asioista hallitusvastuussa päättämässä.
Vaalitulos tappaa Nato-innon
14
79
Vastaukset
- Asd..
Äläpäs lässytä taas. Vaaleja ei ole edes käyty. Katsotaan vaalien jälkeen tulos sitten mikä se on. Kokoomus on suurin puolue pitkään eikä varmasti kaukana seuraavien vaalien jälkeenkään. Toivon keskustan ja ps linjan selkeyttä ja yhteistyö kykyä. Vasemmisto puolueet suoraan oppositioon koska yhteistyö jos yhteistyö kyky puuttuu.
- Natoon että heilahta
Nato on päivän sana, suomessa vain joku desantti enää kannattaa venäjään liittymistä, nähtiinhän se Turussa. Siellä vain muutama rysssänkätyri kylähullu häiritsi ohikulkijoita huutelemalla älyttömyyksiään.
- Rahat pöytään
Natoon että heilahta kirjoitti:
Nato on päivän sana, suomessa vain joku desantti enää kannattaa venäjään liittymistä, nähtiinhän se Turussa. Siellä vain muutama rysssänkätyri kylähullu häiritsi ohikulkijoita huutelemalla älyttömyyksiään.
Olisikohan Kokoomuksella kanttia ottaa Natoon liittyminen vaaliteemakseen. Tuskinpa.
- Vasaralla päähäs!
Rahat pöytään kirjoitti:
Olisikohan Kokoomuksella kanttia ottaa Natoon liittyminen vaaliteemakseen. Tuskinpa.
Sehän on sinun teemasi eikä kokoomuksen? Olisiko Vasemmistoliitolla kanttia ottaa vaaliteemaksi liittyminen Venäjään? Tuskinpa.
- Rahat pöytään
Vasaralla päähäs! kirjoitti:
Sehän on sinun teemasi eikä kokoomuksen? Olisiko Vasemmistoliitolla kanttia ottaa vaaliteemaksi liittyminen Venäjään? Tuskinpa.
Nimimerkki "Vasaralla päähäs!" jatkaa sujuvalla tavalla oman päänsä hakkaamista vasarallaan:
"Sehän on sinun teemasi eikä kokoomuksen? Olisiko Vasemmistoliitolla kanttia ottaa vaaliteemaksi liittyminen Venäjään? Tuskinpa."
Tiedoksi itseään nasevasti kuvaavalle nimimerkille: Perustelusta teen johtopäätöksen, että Kokoomus ei nimimerkin mielestä edes halua Natoon vaan se haluaa liittää Suomen Venäjään ja kaipaa hommaan avukseen Vasemmistoliittoa.
Ymmärrän nyt, miksi Kokoomus ei halua ottaa Natoa vaaliteemakseen. Nimimerkki "Vasaralla päähäs" auttoi ymmärtämään. Kiitos siitä.
- Reijo Se Kamala
Natoon ei mennä mistään takaovesta, joku sanoo joku Naton takaovella. Oli juuri juostu sutena susien laumassa.
Oli ollut "leaksi, -vuoto", jossa nähtiin mitä me olimme tietämättämme sopineet salaisessa Isäntämaa-sopimuksessa. Hyvä, sanoi vanharouva, että meilläkin on nyt isäntämaa. - Isäntä
USA on Suomen isäntämaa tällä hetkellä. Sieltä, jos mistä puututaan jatkuvasti Suomen sisäisiin asioihin.
Puolueohjelmilla ei ole kovinkaan suurta merkitystä silloin kun tilanteet muuttuvat. Se nähtiin Euroopan Unioniin liityttäessä. Silloin EY oli samanlainen tabu kuin NATO tänään. Ei pidetty sopivana puhua yhteisöön liittymisestä, mutta kun Ruotsi haki jäsenyyttä, niin silloin tuli kiire myös Suomen Kepu-johtoiselle hallitukselle.
Samoin käynee nytkin: Jos Ruotsin päättää hakea NATO-jäsenyyttä, niin silloin myös Suomikin tekee samoin siitä riippumatta, mikä on hallituspohja.
Pidän ainoastaan NAOon kuulumista varmana turvallisuustakuuna meille. Suomella kun on vain vähän mahdollisuuksia selvitä yksin sodassa.
En ole samaa mieltä Pakka Haaviston kanssa siitä, että kaikkien kanssa voisi neuvotella, ja jos meillä on vastapuolena sellainen, jonka kanssa ei voi neuvotella, niin silloin todennäköinen vaihtoehto on maan puolustaminen hyökkääjää vastaan.
Pitäisi ottaa huomioon maailman tapahtumat ja sen, kuka noudattaa kansainvälisiä sääntöjä ja sopimuksia, kuka ei. Siltä pohjalta pitäisi sitten tehdä ratkaisut.- Asde möhlii?
"Muistakaa: ensi vuonna Stubb ja Haglund eivät ole näistä asioista hallitusvastuussa päättämässä."
Vaalituloksen päättää aikoinaan kansan sen hetken tahto! Tuollainen etukäteen uhoilu on yksiselitteisen typerää!
Jokainen voi toivoa, mitä haluaa, mutta 'tietää' ei voi kukaan!- fueller
Pitää odotella niitä vastapakotteita rauhassa.Kunhan ne realisoituu riittävästi suomen kansaan niin sitten mitataan stupidon ja muiden länsikiimaisten kannatus!!
- Venäjän mies?
fueller kirjoitti:
Pitää odotella niitä vastapakotteita rauhassa.Kunhan ne realisoituu riittävästi suomen kansaan niin sitten mitataan stupidon ja muiden länsikiimaisten kannatus!!
Aivan oikein! Eli kun huomataan, että vaikutus on liki olematon!
Ja muista fueller: sinun suuntauksellasi on äärivasemmalla peräti kolme puoluetta! Ne saivat viime Eduskuntavaaleissa yhteensä alle 0,5 %:n kannatuksen!
- Sipilä voittaa
Jos jotakin hyötyä on Stubbista ollut niin se, että Suomen kansa on tajunnut että Stubb ei ole älykäs eikä hänestä ole pääminsterin tehtäviin ja että Stubbin-Niinistön-Haglundin on vienyt Suomen ulko- ja turvallisuuspoliittisesti hunningolle.
- Tiltu on tyhmä!
Todellisuudessa tuollaista ei ole kukaan muu tajunnut kuin Suomen venäläismielinen Moskovan Tiltu! Ja luuletko, että sillä sinun mielipiteelläsi on kannatusta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1662159
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu142122- 1091592
- 1261523
Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä
Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta4691321- 811091
- 54941
- 49901
En enää koskaan äänestä vasemmistopuolueita
Olen lähes aina äänestänyt SDP:tä ja pari kertaa Vasemmistoliittoa, sillä olen aina uskonut, että vasemmisto on se, mikä234824Syntymän ja kuoleman aallot
Seuraavassa tekstissä kerrotaan, mitä välittömästi kuoleman jälkeen tapahtuu. Syntymän ja kuoleman aallot Seuraavassa359815