Chilin kasvatusta

chiliä pukkaa

Sain keväällä pari tainta erilaista chiliä. Ulkona olen purkkeja pitänyt koko kesän. Näyttää niissä hedelmääkin kasvavan. Mistä tiedän, että ne ovat kypsiä? Tällä hetkellä toiset on mustia 5cm pitkiä ja toiset ovat kellon mallisia pipanoita ja vihreitä.

Ajattelin syksyn tullen siirtää ne sisälle ikkunalle talveksi. Elääkö ne sisällä?

9

2029

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hapan Eero

      Minulla on sisällä pari chiliä ja muutama habanero. Ovat monivuotisia ja lähes puita kokonsa puolesta.

      Tuo hedelmien kypsyys minuakin askarruttaa. Vihreinä maistuvat lähinnä heinälle. Kuinka kauan pitää olla kauttaaltaan esim. punaisina, että tulisuus on täysin kehittynyt? Miten käy jos annan olla liian kauan pensaassa/puussa? Miten säilön? Kuivaanko voipaperin päällä ja sitten jotenkin jauhan? Siemeninenn vai ilman?

      hauskoja kasvatettavia kyllä ovat, mutta tilaavieviä ja ilmeisesti viihtyvät parhaiten tropiikissa. Sisälle tuotuna pudottivat kukkansa ja osan raakileista. Talvi näyttää, moniko siitä selviää.

      Kai näitä joku muukin on kasvattanut ja osaa neuvoa aloittelijaa? Vai estääkö kateus kaiken?

    • alkuper.

      Edelliselle : olen kuullut, että kun chiliä kuivaa, kannattaa se halkaista ja ottaa siemenet pois. Liekö siksi, ettei se pääse homehtumaan kuivaamisen alkuvaiheessa. Itsellä oli pari chilipalkoa, kaupasta ostettuja, jotka meinasivat nahistua, niin luin jostain(?), että noin kannattaisi kuivata. Itse olin ne jo laittanut kokonaisena roikkumaan langanpätkiin hellan peltiin roikkumaan. Niissä ei ainakaan ollut sisällä hometta kuivuttuaan ja laitoinkin ne sitten silpuksi purkkiin.

      Kiva kuulla, että ne ylipäätään pärjäävät sisällä pitkän ulkoilun jälkeen. Testaan kyllä.
      Olisipa kiva, kun joku asiantuntija valaisisi meitä lisää :)

    • Hapan Eero

      Habanerot olleet sisällä muutaman viikon. Pudottaneet kukkansa ja pimeimmässä paikassa muutamia raakileita. Kasvavat silti monta senttiä päivässä valoa kohti. Hedelmät alkaneet punastua pikavauhtia. Joka päivä pakko kastella vaikka isoissa purkeissa. Ei voi minnekään päivää pitempään reissuun lähteä...
      Muut chilit rehottavat myös. Pituutta lisää monta senttiä päivässä. Kymmeniä mulkun (pienen) mittaisia hedelmiä. Eivät punastu vielä. Kukinta väheni sisällesiirron aikaan.
      Ja minä kun luulin, että maitopurkki riittää kasvatuspurkiksi... En tiennyt, että se onkin nopeasti kasvava märän paikan tropiikin puu... Nätti sisäkasvi kylläkin, mutta kun minunkin ja huonekalujenkin pitäisi sopia sisälle...

    • 15+13

      Mulla on chili viihtynyt jo monta vuotta kerrostalossa eteläikkunan edessä ja tehnyt satoa yli oman tarpeen....oksia olen välillä leikannut lyhyemmiksi, eikä ole kärsinyt yhtään....vettä vaatii aikalailla, eikä passaa päästää kuivumaan....kun chilit on kokonaan punastuneet olen ottanut irti ja kuivattanut ihan pöydällä talouspaperin päällä sellaisenaan, ei ole homehtunut...kuivat chilit olen pilkkonut myllyyn

    • chilipeukku

      Itsekin olen chiliä muutaman vuoden kasvatellut. Anna niiden epäilyttävien kasvaa ja katso, muuttuuko väri, ellei kasvu siitä kärsi, syksy kun kuitenkin on. Omat hedelmäni kyllä vaihtavat poisleikattunakin värinsä kun kypsyvät.
      Omiani olen yrittänyt leikkailla, mutta suurin osa ei ole siitä pitänyt. Nyt on lajiketta, jotka pitävät leikkaamisestakin.

      Kannattaa myös uutena kokeilla minitomaattia säiliöruukussa, kun kasvi on koulittu! Menestyy loistavasti eikä homehdu, sillä vaatii runsaasti vettä. Omat chilini eivät säiliöruukussa ole viihtyneet. Tomaatti sensijaan teki keväällä uudet versot!

    • alkuper.

      Nyt chilit ovat olleet sisällä ikkunalla noin viikon. Viihtyvät hyvin. Pitääkö niitä nyt talven aikana lannoittaa koko ajan, vaiko kastella vaan, pelkällä vedellä?

    • Ledsale
    • Grow
    • moose73

      mulla on kans chiliä kasvamassa hungarian hot wax,Early jalapeno,amhaim 3332 ja red schot bonnet yhteensä 20 taimea ovat viellä 10 senttisiä,mutta kasvavat pari senttiä päivässä.multana käytän kekkiläntaimimultaan laitettu yksi briketti kookkoskuitua ja 4 dl vermikuliittiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      204
      7205
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      168
      2217
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1778
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1440
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1403
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      57
      1206
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      102
      1135
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      7
      1086
    9. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      1039
    10. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      263
      1024
    Aihe