Venäjä kaappasi Viron poliisin???

Veteranfan

Uutisoidaan mediassa Venäjän kaapanneen Viron suojelupoliisin.

Mutta miten Venäjä uskaltaa hyökätä Viron rajan yli NATO maahan???

Eikös NATO maat pitänyt olla kaikki suojassa Venäjän terrorilta???

Venäjällä uutisoidaan päinvastaista tietoa NATOmaan Viron suojelupoliisin astuneen Venäjän puolelle.

Kumpi tieto pitää paikkansa???

Onko Venäjän joukot sittenkin hyökänneet Viron rajan yli kaapaten väkisin "vakoilijaksi" nimetyn agentin???

Tämä on sitä tyypillistä NATOpropagandaa pahimmillaan,annetaan ymmärtää Venäjän olevan syypää rajaloukkaukseen länsimaisen median turvin.

11

67

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rakaa duunia

      Viron turvallisuuspalvelun upseeri jäi kiinni kun oli koodaamassa USAlleja NATOlle pommituskohteita Venäjän puolella Viron ja Venäjän rajan tuntumassa.

      USAn ja NATOn "täsmäaseet" eivät osu maaleihinda ellei kohteita ole merkattu ja koodattu.

      • Vanha tuttu

        Kyseessä on vanha vakooja jonka Venäjä on jo aiemmin saaut kiinni. Oli useasti aiheuttanut häiriötä värvämällä agentteja Natolle Pihkovassa ja tunkeutunut valokuvaamaan salaisia kohteita.


    • Kyseessä on yksitäistapaus josta ei kannata tehdä suurta numeroa. Kyseessä ei ole mikään hyökkäys, vaan rajavälikohtaus.

      "Kumpi tieto pitää paikkansa?"

      Sinun kuuluu ensin ratkaista ongelmasi ennen kuin rupeat kyselemään NATO-maitten turvallisuudesta. Jos Venäjän tiedote pitää paikkansa, niin silloin nostamallasi asialla ei ole mitään tekemistä NATOn turvallisuustakuun uskottavuuden kanssa. Ongelma on sinun, ei muitten. Kukaan ei voi arvioida uutisten luotettavuutta sinun puolestasi, vaan sinun on tehtävä se itse.

      • Veteranfan

        Minkä takia sitten asiasta tehtiin ISOHALOO mediassa,vaikka asia ei edes koske Suomen turvallisuutta???

        Kirjoitit että ongelma on yksistään henkilökohtainen.eikä ongelma kuulu meille Suomelle.
        Mutta miksi uutisoidaan ongelmaa meitä koskevaksi NATOsopimuskirjoituksen yhteydessä ???

        Millä tavalla uutisointi pitäisi mielestäsi tulkita???
        NATO myönteisesti vai kriittisesti???
        Jos kerran asiasta annettaan eri näkökulmia,niin eikös ongelma ole juuri NATO myönteisyyden syytä???

        Ollaan liian herkkä uskoisia NATOn kannattajia???
        Sitähän tämä uutisointi tarkoittaa, julkinen media painottaa enemmän myönteistä NATO kantaa.

        Ollaan tavallaan manipuloimassa ihmisiä vääränlaisella uutisoinnilla???


      • Hirveä moka

        Kun tiedustelu-upseeri jää kiinni vieraan valtion alueella, asia ei ole koskaan yksittäistapaus.

        Viro ja Nato vaan mokasivat kuten Suomi ja CIA mokasivat Jemenissä.


      • Tiltu valehtelee!
        Hirveä moka kirjoitti:

        Kun tiedustelu-upseeri jää kiinni vieraan valtion alueella, asia ei ole koskaan yksittäistapaus.

        Viro ja Nato vaan mokasivat kuten Suomi ja CIA mokasivat Jemenissä.

        Kun tiedustelu-upseeri kaapataan oman maansa alueella niin onhan se melkoinen häpeä Venäjälle!

        Suomi ei ole vakoillut Jemenissä. Tiltu keksii taas omiaan!


      • Veteranfan kirjoitti:

        Minkä takia sitten asiasta tehtiin ISOHALOO mediassa,vaikka asia ei edes koske Suomen turvallisuutta???

        Kirjoitit että ongelma on yksistään henkilökohtainen.eikä ongelma kuulu meille Suomelle.
        Mutta miksi uutisoidaan ongelmaa meitä koskevaksi NATOsopimuskirjoituksen yhteydessä ???

        Millä tavalla uutisointi pitäisi mielestäsi tulkita???
        NATO myönteisesti vai kriittisesti???
        Jos kerran asiasta annettaan eri näkökulmia,niin eikös ongelma ole juuri NATO myönteisyyden syytä???

        Ollaan liian herkkä uskoisia NATOn kannattajia???
        Sitähän tämä uutisointi tarkoittaa, julkinen media painottaa enemmän myönteistä NATO kantaa.

        Ollaan tavallaan manipuloimassa ihmisiä vääränlaisella uutisoinnilla???

        Liität yhteen asioita, jotka eivät liity toisiinsa millään tavalla.

        " Minkä takia sitten asiasta tehtiin ISOHALOO mediassa, vaikka asia ei edes koske Suomen turvallisuutta???"

        Jos mediassa uutistoistaisiin vain Suomen turvallisuutta koskettavista asioista, niin silloin emme tietäisi maailman menosta mitään. Muistan, mikä haloo nousi Chilen sotilasvallankaappauksesta v.1973 vaikka tapaus ei liittynyt mitenkään Suomen turvallisuuteen.

        Viron tapauksessa huomio kohdistui siihen, että naapurivaltion turvallisuuselin kaappasi Viron rajalla toimineen suojelupoliisin. Onhan sellainen sinänsä tavaton tapaus, mutta se ei vielä merkitse valtiollisten suhteiden huononemista Viron ja Venäjän välillä. Vasta sitten hälytyskellot voivat soida, jos siitä tulee vakiintunut tapa.

        Mainitsin henkilökohtaisena ongelmana sinun kykyäsi ratkaista, kumman valtion tiedotusversio vastaa todellisuutta. Jokaisen kuuluu itse punnita, mitä uskoo.

        En ole myöskään havainnut, että tapaus olisi uutisoitu "NATOsopimuskirjoituksen yhteydessä". Ainoa "yhteys" on ajankohta: Suomen solmima isäntämaasopimus allekirjoitettiin sattumalta samaan aikaan Viron ja Venäjän välisen rajavälikohtauksen aikana. En näe uutisoinnissa mitään ongelmaa.

        " Millä tavalla uutisointi pitäisi mielestäsi tulkita???

        NATO myönteisesti vai kriittisesti???

        Ei mitenkään. Kyse on eri tapahtumasta, jolla ei ole mitään tekemistä NATO-keskustelun kanssa. Myöskään tapauksen uutisoinnissa ei ole mitään NATOn kanssa.


    • Hirveä itku

      Nyt Nato ja Viro itkevät Venäjälle yhteen ääneen kun eivät saa vangittua tiedustelusotilastaan diplomaattisuojeluun.

      • Tiltu valehtelee!

        Kyseessä ei ole mikään 'sotilas' vaan tiedustelu-upseeri kaapataan oman maansa alueella niin onhan se melkoinen häpeä Venäjälle!


    • Rahat pöytään

      Nimimerkki suomalainen2 kirjoitti:
      "Muistan, mikä haloo nousi Chilen sotilasvallankaappauksesta v.1973 vaikka tapaus ei liittynyt mitenkään Suomen turvallisuuteen."

      Jos joku ei muista tai tunne tapausta, niin kerrattakoon, että Natoma USA murhasi vaaleilla valitun Chilen presidentin Allienden.

      • Turkkulaanes

        Natomaa Usa murhas yhte Hiterinkin sillo aikonaa, ku Sovieetti ei siihes iite pystynys, muotakkos sää se?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      155
      1957
    2. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1876
    3. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      118
      1317
    4. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      91
      1276
    5. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      196
      1238
    6. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

      Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
      427
      1176
    7. Lakkaa haaveilemasta.

      Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
      Ikävä
      62
      899
    8. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      851
    9. Ois kiva nähdä

      Ja viettää Iltoja sun kanssa
      Ikävä
      50
      846
    10. En enää koskaan äänestä vasemmistopuolueita

      Olen lähes aina äänestänyt SDP:tä ja pari kertaa Vasemmistoliittoa, sillä olen aina uskonut, että vasemmisto on se, mikä
      Maailman menoa
      220
      721
    Aihe