Pierun pärähdys

fartfun

Pieru. Se on erottomaton osa elämäämme. Kauan sitten kun olimme huomattavasti karvaisempia, ei ollut väliä missä ja milloin pieru tuli ja miten äänekkäästi. Nykyihmisille pieru taasen on asia, jonka suhteen pitää olla huolellinen sekä kohtelias. Pierut on siis nekin jo tavallaan sääntöjen alla.

Pierusta on moneksi. Sillä on monta nimeä. Olemme nimenneet pierun jopa sen ilmenemistapojen mukaan. Äänekäs pieru on sprägäri. Hiljainen haiseva pieru on salamurhaaja. Pieni mutta haiseva pieru voi olla tuhnu. Märän pierun kaikki on kokenut. Kanis saa naamat ryttyyn ja pakenemaan paikalta. Hapokas pieru tuntuu kuumalta ja haisee hirveälle. Ahtopierua joutuu pönkemään, että sen saa ulos. Kimakka on tyypillistä vain "neitsytpepuille" kun taas duunatuista pepuista tulee lörtsyjä.

Pieru on paitsi nolojakin tilanteita myös komediaa. Joskus itselle noloa mutta kuulijoille koomista. Ihminen joutuu noloihin tilanteisiin joskus tahtomattaan... on kyykkypierua, hyppypierua, ponnistuspierua ja vastaavia, jotka tulee juuri silloin kun sitä vähiten odottaa.

Pieruasento. Usein kun tunnemme, että pieru tulee, niin otamme erilaisia asentoja, jotta saamme tapahtumasta hauskan. Nostamme jalkaa, pyllistämme, menemme selälällemme ja heitämme jalat hartioita kohti, potkaisemme ns pierukaratepotkun, joskus pyydämme toista vetämään sormesta ja samalla rusautamme jne. Ja sitten nauretaan päälle. Joskus myös "vangitsemme" pierun kädellämme ja viemme sen nopeasti jonkun "uhrin" nenälle. Joskus voimme mennä johonkin väkijoukon keskelle ja päästää hiljaisen pierun ja sitten poistutaan nopeasti paikalta.

Pierusta todellakin on moneksi. Pieru on meille tärkeä asia. Ilman pieruja olisimme pyöreitä palloja eikä elämä olisi lähellekään niin hauska.

Haista pieru!

2

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • safsdfsdf

      hämmentävää

      • Tekee Maksalle hyvää

        Haistella pieruja, pieru sisältää rikkiä


        eimuutakuinnenäpyllyyn xD


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      29
      11171
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      52
      8795
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      137
      5425
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3724
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3618
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3584
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3308
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      57
      2628
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      63
      2294
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      30
      1867
    Aihe