En saa kotivakuutusta kun luottotiedot punaisella?

mimmipent1

Soittelin vakuutusyhtiöihin ja sain tänään erittäin huonoa kohtelua, kun kerroin etteivät luottotietoni ole kunnossa. En tiedä saanko uuteen kotiini kotivakuutusta. Myöntääkö joku yhtiö vakuutuksen, koska nykyisin rahani riittäävät laskun maksuun.

16

484

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • appi

      Et saa. Ainoastaan lakisääteiset vakuutukset.

    • vaikea tapaus....

      Eikö ne saa kun maksat vuoden eteenpäin!?

    • jshdhajkalsn

      Vakuutusten evääminen luottotiedoissa olevan häiriömerkinnän vuoksi ei ole sallittu. Tästä tuli lakimuutos muutama vuosi sitten. vakuutusyhtiöllä on oikeus pyytää vuoden maksu ennakkoon ja saattaa vakuutus voimaan kun maksu on suoritettu, mutta siis evätä eivät voi enään nykyisin luottotiedoissa olevan merkinnän vuoksi. Joskus vielä näin oli.

      • 22+8

        Höpö-höpö.

        Tuo koskee ainoastaan lakisääteisiä vakuutuksia. Ei ns. vapaaehtoisia vakuutuksia, kuten aloittajan kysymää kotivakuutusta. Nimimerkki "appi" vastasi täysin oikein.

        Vakuutusyhtiö voi myöntää esim. kotivakuutuksen oman harkintansa mukaan. Kyseessä on kaupallinen tuote ja myyjällä on oikeus valita asiakkaansa. Luottotiedottoman kohdalla tämä "asiakaskohtainen harkinta" on yleensä sama kuin "ei". Aina kannattaa kysyä ja ehdottaa etukäteismaksua. Joskus onnistuu, joskus ei.


      • perustietoa
        22+8 kirjoitti:

        Höpö-höpö.

        Tuo koskee ainoastaan lakisääteisiä vakuutuksia. Ei ns. vapaaehtoisia vakuutuksia, kuten aloittajan kysymää kotivakuutusta. Nimimerkki "appi" vastasi täysin oikein.

        Vakuutusyhtiö voi myöntää esim. kotivakuutuksen oman harkintansa mukaan. Kyseessä on kaupallinen tuote ja myyjällä on oikeus valita asiakkaansa. Luottotiedottoman kohdalla tämä "asiakaskohtainen harkinta" on yleensä sama kuin "ei". Aina kannattaa kysyä ja ehdottaa etukäteismaksua. Joskus onnistuu, joskus ei.

        Eipä ole ihan hopöhöpoä "jshdhajkalsn:n" vastaus eikä "appi" vastannut täysin oikein. Vakuutussopimuslakia tosiaan muutettiin muutama vuosi sitten, mutta suoranaista sopimuspakkoa lakiin ei tullut. Näin kuitenkin:

        "6 a § (14.5.2010/426)

        Tieto hylkäysperusteesta

        Jos vakuutusta ei myönnetä kuluttajalle tai kuluttajaan 3 §:n 2 momentin mukaan rinnastettavalle, vakuutusta hakeneelle on ilmoitettava hylkäysperuste, jollei hylkäys perustu rahanpesun ja terrorismin rahoittamisen estämisestä ja selvittämisestä annetun lain (503/2008) 26 §:ään. Peruste on ilmoitettava kirjallisesti. Hylkäysperusteen on oltava lain ja hyvän vakuutustavan mukainen."

        Pykälän perusteluissa on käsitelty mm. sitä, mitä tuossa yhteydessä pidetään hyvän vakuutustavan mukaisena / vastaisena. Ja perusteluissa on nimenomaan todettu, ettei vakuutuksen epääminen pelkästään luottotiedossa olevan maksuhäriömerkinnän takia ole hyvän vakuutustavan mukaista. Jos maksuhäiriöitä on runsaasti ja varsinkin jos ne koskevat vakuutusmaksuja, epäämiselle saattaa olla hyväksyttävätkin perusteet.

        FINEn yhteydessä toimiva vakuutuslautakunta on epäämisistä tehtyjä valituksia käsitellyt ja lautakunnan linjauksista saa FINEn neuvonnasta tarkempaa tietoa.


    • Vak1.edustaja

      Moi, ainoa mahdollisuutesi saada kotivakuutus on saada sossusta maksusitoumus. Silloin vakuutus voidaan myydä,sinulle.

      • Hope16

        Onko näin?odotan päätöstä sossusta...mihin vakuutusyhtiöön kannattaa mennä lapun kanssa...?


    • Näin käytännössä

      Tuon vakuutussopimuslain 6a pykälän tulkinnassa näkyy usein kaunista, mutta perusteetonta idealismia. SIten määräyksen vaikutus ymmärretään joskus väärin. Kuten "perustietoa" kirjoitti, vakuutusyhtiöllä ei ole mitään pakkoa myydä vapaaehtosia vakutuksia kenellekään, ei sinulle eikä minulle. Elinkeinonharjoittaja saa valita asiakkaansa.

      Oleellista on, että valinta ei saa olla syrjivä. Yhtiö ei voi kieltäytyä sen takia, että olet "muslimi", olet "persujen kannattaja", olet "aasialainen", olet "harvinaisen ruma", tms. Epäasialliset ja syrjivät syyt ovat kiellettyjä. Vakuutussopimuslain lisäys toi yhden uuden kielletyn syyn lisää. Yhtiö ei voi kieltäytyä sanomalla, että "sinulla on maksuhäiriömerkintä 2 vuoden takaa". Tätä ei saa käyttää syynä, mutta edelleenkin voi käyttää syynä "todennäköistä maksukyvyttömyyttä", "useita maksuhäiriömerkintöjä" tai sitä vakuutusyhtiöiden jokerikorttia: "sopimaton riskiprofiili" ja tässä taasen saa käyttää luottotietoja yhtenä perusteena.

      Ilkeästi sanottuna tuo uusi pykälä ei oikeastaan muuta mitään. Se tarkoittaa rumimmillaan vain sitä, että vakuutusyhtiö kirjoittaa hylkäävän vastuksensa huolellisemmin ja pystyy tarvittaessa perustelemaan päätöksensä vähintäänkin tuolla "kokonaisvaltaiseen harkintaan perustuvalla riskiprofiililla".

      Käytännön vastaus on sama, kuin edellinen kirjoittaja jo kertoi: "...saada sossusta maksusitoumus. Silloin vakuutus voidaan myydä,sinulle.

      Näin aiemmin mainittu FINE ohjeistaa vakuutuksenhakijoita:

      "Jos vakuutuksenhakijalla on maksuhäiriöitä
      -- Hakijan kannattaa neuvotella vakuutusyhtiön kanssa avoimesti ja pyrkiä osoittamaan, että raha-asiat ovat nykyään järjestyksessä.
      -- Hakijan kannattaa kysellä kotivakuutusta mahdollisimman monesta yhtiöstä.
      -- Hakijan kannattaa pyrkiä sellaisen henkilön puheille, jolla on toimivaltaa myöntää vakuutusyhtiön normaalikäytännöistä poikkeava vakuutus.
      -- Hakijan kannattaa tiedustella sosiaalitoimelta maksusitoumuksen myöntämistä
      vakuutusmaksuja varten. "

    • jeeronv

      mitä jos et sano suoraan että luottotiedot ei ole kunnossa.tarkistakoon asian itse.

      soitappa muutamaan muuhun yhtiöön.

    • Vak1.edustaja

      Luottotiedot tarkistetaan joka kerta, kun sinulle ollaan tarjoamassa vakuutuksia. Sissin maksusitoumuksella onnistuu. Maksusitoumuksia tulee päivittäin.

    • dfsre567

      Itse sain kotivakuutuksen luottotiedottomanan AIGltä.

    • kysyvä

      "Itse sain kotivakuutuksen luottotiedottomanan AIGltä."

      Saitkon tämän tiskin alta, kun nettisivuilla eivät näytä kotivakuutuksia tarjoavan?

    • elementshardin
    • ExKorvaMerkattu

      KLT & KTP asiantuntija Oy on lanseerannut huoneistoille ja irtaimistoille omanlaisensa palvelut jotka eivät tosin ole vakuutuksia, mutta niiden kilpailijoita kuitenkin..

      Firma ostaa kaikki tuhojaan kärsineet materiaalit ja irtaimet kalusteet kuten esim. parketit tai keittiönkaapit jos ne sattuu vettymään :)

      Eivät tuijota luottotietoja, vaan myyvät palveluitaan kaikille sitä tarvitseville.
      Helvetin hyvä juttu, varsinkin jos on joutunut tuolle "luottokelvottomien" listalle..

      www.sinunturvaksi.fi on niiden netti sivut.

    • xenana

      Pop vakuutusyhtiötä saa vaikka luottotiedot mennyt.

      • vitunpaskat

        En saa POPistakaan näköjään...........


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2088
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1705
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      110
      1460
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1216
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1014
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      958
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      845
    8. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      31
      782
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      779
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      100
      717
    Aihe