Haluan asua Utahissa

Lähdenkö

Millaista on elämä Utahissa? Voiko Yhdysvalloissa asua ilman tiettyä osoitetta, rakentaa mökin jonnekin kallionkielekkeelle. Katselin kuvia Utahista ja ihastuin. Olen varmaan hullu mutta olisi ihana asua siellä erakkona. :)

8

386

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pois pois suomesta. No ainakin pois kaupungista. Hienolta näyttää utah..kyllä sinne katoaisi ja saisi olla rauhassa.

    • heipparallaa

      "lähdenkö...?" lähde vaan! :)

    • 31518

      Minkä helvetin takia haluut asuu jossain utahissa? Mormonien kanssako sä siellä asuisit?

      • Anonyymi

        Mitä vikaa mormoniudessa


    • no jaa

      Utahissa on tosiaankin paljon mormoneja. Maaseudulla suurin paikkakunnan asukkaista osa voi olla mormoneja. Maisemat voivat olla komeita, mutta olisiko välttämättä kivaa asustaa esimerkiksi jossain eteläisen Utahin erämaassa kaukana kaikesta. Vaikka onhan Utahissa myös isompi metropolialue, osavaltion pohjoisemmassa osassa sijaitseva Salt Lake City ympäristöineen.

    • Otah matka.

      Villin lännen meininkiä.
      Kuudesti laukeava vyölle, revolveri, stetson ja menoksi.
      Kalkkarokäärmeitä.
      Skorpioneja.
      Kaktuksia.
      Katrua ja autiota.
      1 photoshopattu kaunis kuva ei kerro, että 99 % siellä on karua ja tylsää.

    • Halla-ahon_äänestäjä

      USA:ssa voi tehdä mitä vain mutta pitää olla kunnon aseistus. Siellä ei ole jokamiehen oikeutta kuin aseenkannossa. Utah on organisoitu vauras valtio joten älä ihmeessä mene sinne.

      Ehdotan Montanaa. Siellä voisit ajatella menevästi BELTiin tai RED LODGEen, jos nimittäin haluat tavat suomalaisia. Ja heittää sekalaista pikkutyötä ilman valtion vaikutusta.

      Jos haluat tehdä oikeasti työtä osin suomalaisten kanssa niin sitten lähellä Minnesotaa (joka on täynnä suomalaisia) on pohjois-Dakota jossa on niin rutosti öljyä että työttömyys on täysin kadonnut

      Varoitus: ennen kuin lähdet, katso filmi joka tapahtuu Minneapolis (Minnesota) Fargo (North Dakota) maantiellä ja sen ympäristössä että pääset kuvioihin mukaan millaista on USA:ssa
      pohjoismaisella alueella, ei mitään hyvinvointivaltiota
      http://www.filmsite.org/fargo.html

    • nimiErkki-

      entäs huitsin Nevada?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      239
      45188
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      121
      25963
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      323
      15654
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      163
      10782
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9401
    7. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      8663
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8468
    9. 242
      6814
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      221
      6476
    Aihe