Se joka ei tunne Raamattua, viedään....

kuin litran mittaa....
tai kuin pässiä narussa......

Onneksi olin uskontaipaleen alussa kaukaa viisas ja pysyin erossa kaikista lahkoista.
Muuten olisin lahkotonttu muitten joukossa.

Näin pitäisi jokaisen tehdä, ennekuin sukeltaa lahko kiemuroihin mompotettavaksi.

Perehtykää ensin Raamatun lukemiseen, vaikka pariin kertaa läpi, niin ette ole "virran vietävissä".
1065
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Todellakin kannattaa lukea Raamattu pariin kertaan ihan omissa oloissa ennenkuin rupeaa sitä kenenkään muun kanssa tutkiskelemaan. Ekalla kerralla sen voi lukea nopeasti läpi ja toisella kerralla sitten miettii tarkemmin mitä mikäkin kohta tarkoittaa, kun pystyy jo vähän yhdistelemään eri Raamatunkohtia mielessään.

Sitten kun itsellä on joku mielikuva, niin voi ruveta pohtimaan onko jonkun järjestön tai kirkon opetus Raamatun mukainen vai ei. Kaikki selityskirjojen opetukset kannattaa testata koko Raamatun valossa, eikä antaa kenenkään sanella mitä jonkun kohdan muka pitäisi tarkoittaa.

Äänestä
  • Olipa hyvä täydennys aloitukseeni.

    Äänestä

  • tehkää perässä kirjoitti:

    Olipa hyvä täydennys aloitukseeni.

    Hyiii , luulin jo, että viedään siis navetan taakse ,

    Äänestä

  • Hyiii pum kirjoitti:

    Hyiii , luulin jo, että viedään siis navetan taakse ,

    Etkö tajua että navetan takana on vain lantaa, joka kesällä levitetään pellolle, että me kaupunkilaisetkin saamme suuhumme ostaa leipää.

    Äänestä

  • Nyt tiedät kirjoitti:

    Etkö tajua että navetan takana on vain lantaa, joka kesällä levitetään pellolle, että me kaupunkilaisetkin saamme suuhumme ostaa leipää.

    No eikös se ollut puhe, että Harmassa viedään kaikki navetan taakse ?
    Kaikki Muut , -
    Ei pidä tinkiä tavoitteista ,
    Mutta jos kaikki Muut viedään , niin se lanta lakkaa , ja sitten ei ole sitä mitä pellolle levittää , täytyy mennä kaupunkilaistenkin pellolle vakoon kykkimään ,
    Mutta jos nuo Muut navetasta loppuu , nin onhan meillä noita Itikoota , Me kun ollahan meiltä eikä Meirän Prunnista ,
    Pellot täynnä Itikoota ,

    Äänestä

nyt oot ihan Tonttu UniQue

Äänestä

Raamattuun ei saa missään tapauksessa tutustua ennen kosketusta Totuuteen. muuten voi saada aivan väärän kuvan Raamatusta ja joutua pimeyteen. Muistakaa: Jumalan erittäin moninainen viisaus voi tulla tunnetuksi AINOASTAAN Jehovan viestintäkanavan, Uskollisen ja Ymmärtäväisen Orjan, kautta.

Äänestä
  • Jos menet JT luokse ei tarvitse lukea kertaakaan Raamattua, he opettavat sinulle sen ihan varmasti oikein.

    Äänestä

  • Jep jep. Näinhän se katolinen kirkkokin aikoinaan teki. Yritti oikein estää Raamattujen kääntämisenkin, ettei vaan kansa saisi ominpäin mitään tietoa mistään. Halusivat pitää tavalliset ihmiset vallassaan. Jehovan todistajien järjestö on nykyajan vastine keskiajan katoliselle kirkolle.

    Äänestä

  • Elkää vaan lukeko kirjoitti:

    Jep jep. Näinhän se katolinen kirkkokin aikoinaan teki. Yritti oikein estää Raamattujen kääntämisenkin, ettei vaan kansa saisi ominpäin mitään tietoa mistään. Halusivat pitää tavalliset ihmiset vallassaan. Jehovan todistajien järjestö on nykyajan vastine keskiajan katoliselle kirkolle.

    Jehovan todistajien hallintorakennekin vastaa aika hyvin katolista kirkkoa. Nimikkeet ovat vain erilaisia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tehkää perässä kirjoitti:

kuin litran mittaa....
tai kuin pässiä narussa......

Onneksi olin uskontaipaleen alussa kaukaa viisas ja pysyin erossa kaikista lahkoista.
Muuten olisin lahkotonttu muitten joukossa.

Näin pitäisi jokaisen tehdä, ennekuin sukeltaa lahko kiemuroihin mompotettavaksi.

Perehtykää ensin Raamatun lukemiseen, vaikka pariin kertaa läpi, niin ette ole "virran vietävissä".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu