Älkää ihmeessä äänestäkö sellaisia henkilöitä jotka ajavat jotain tälläisiä esim. tupakkan polton kieltäminen kokonaan ravintolassa! miettisivät vähän tarkemmin, mitä tapahtuu kun ravintolassa ei saa polttaa? 1.rahaa tuovat asiakkaat katoaa, jäljelle jää vain limun ryystäjät. 2. Porukka tulee juopottelemaan jossain muualla missä ei ole valvontaa! juuri tästähän oli kysymys halvan viinan hinnassa, sanottiin että ei pystytä valvomaan juomista kun porukat juovat halpaa viinaa koti oloissaan, ja tällä tupakka laki ehdotuksella loputkin asiakkaat siirtyvät kotioloihin rentoutumaan.
Kyllä tulee kalliiksi yhteiskunnalle tallainen laki, konkurssien ja jne. myötä!!!!!
Nykyinen systeemi tuntuisi olevan ihan hyvä, että on alue missä saa polttaa, ja eihän ravintoloissa sellaista väkeä käykkään jotka inhoaa juomista sekä tupakointia sellaisethan ovat seurakuntaleirillä opiskelemassa tai sitten eduskunnassa pohtimassa tälläisiä laki ehdotuksia.
Asioita tuntuvat päättävät henkilöt jotka eivät itse tiedä mitään ko. asiasta
Ps. itse en polta enkä ala
ÄLKÄÄ ÄÄNESTÄKÖ...
7
507
Vastaukset
- Komentaja
Minäkin olen tästä asiasta kirjoittajan kanssa täysin samaa mieltä,enkä minäkään tupakoi,joskus juon.
- tupakoi en enää
Aivan oikeassa ovat ne jotka aikovat kieltää tupakansavun tuottamisen yleisillä paikoilla, jottei toisten tarvitse hengittää myrkkyjä keuhkoihinsa.
Passiivinen tupakointi on vaarallisempaa kuin aktiivinen.- järkeä!!!
...joku raja sentäs, onneksi meillä kaikilla on järki, se on OMA VAPAA VALINTA jos menet sellaiseen paikkaan missä saat nikotiiniä niin paljon että siitä on haittaa.
Vähän sama kuin että älä mene soutelemaan järvelle voit hukkua, vai pitäisikö järvestä poistaa vesi ettei kukaan hukkuisi...
- röökifree
on totta ettei tupakan polttoa ravintoloissa saa kieltää taloudellisten syiden takia. mutta ilmastointia voisi vielä parantaa paljon.
sijoitetaan siihen muutamia miljoonia niin eiköhän sitten kaikki ole lähes tyytyväisiä. - Che Guevara
Ei siihen tarvi olla vihreä eikä piipero että röökaamista vastustaa. Eiköhän tuo terveysterrorismi ole oikeastaan demarien heiniä. Sitä paitsi vihreä johtohahmo Matti Wuori käryttää kuin korsteeni.
- Ilu
Ravintoloiden savuisuuteen tai savuttomuuteen ei voi vaikuttaa kunnallisvaaleissa. Niissä voi vaikuttaa siihen, miten suurin osa jokapäiväiseen elämään liittyvistä päätöksistä tehdään (terveys-, sosiaali- ja koulutuspalveluiden toteutuksesta yms.). Ikävää, että otsikoit kirjoituksesi noin: minä ainakin ymmärsin, ettei ylipäätään kannata äänestää.
- Lotettanut -74
Käyn ravintolassa iltaisin,olen iloinen, ettei siellä saa tupakoida kuin osassa tiloja , tosin ihmiset eivät paljon välitä kielloista, tosi inhottavaa syödä tupankäryisessä ravintolassa.
Kunnallisvaaleissa äänestetään ihan muista asioista, joten sekoitat nyt pahasti asioita ja jos tuo tupakointi on elämäsi tärkein seikka niin ymmärrän, miksi poltat. Ajattele, voisitko kenties lopettaa. Oma asiasi, niin on ok.
Mutta ÄLÄ äänestää ehdokasta, joka on kunnalla töissä, sillä he vaaan lisäävät oman alansa menoja ja tekevät lehmänkauppoja muiden kunta-työntekijäryhmien kanssa. Lopputuloksena saamme turhia virkoja ja veroäyri nousee. Sosiaalikuraattori vaatii itselleen kaveria, ettei ole itsellä niin raskasta töissä, tulee burn out jne.....Loppumaton palkkauskierre
Äänestä henkilöa, joka todella ajaa etujasi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p575785Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "773023Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella222258No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol402005- 191868
Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1621833Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61579Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy83119281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191181Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah761031