Tumputtavatko vapislaiset?

käsimies

Monia viestiketjuja lukiessani olen törmännyt aika jyrkkiin kannanottoihin esim. pornosta.

Julkisuudessa on ollut joskus tapauksia, että jonkun seurakunnan mies/nainen on hyväksikäyttänyt lapsia tai sitten heidän tietsikoiltaan on löytynyt "suttuista materiaalia". Ja nämä ihmiset ovat sitten niiiii'in hurskaita ja kaikkea "tuhmaa" vastaan.

No anyways, mites vapiksessa keskustellaan avoimuuden hengessä pornosta ja tumputtamisesta?

Itse olen tumputellut ja tässä välissä nyt kysäisen teiltä miten menee asian suhteen.

8

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Seksuaalisuus on todella henkilökohtainen ja yksityinen asia. Olen vapaakirkollinen ja keskustellut joidenkin muiden vapaakirkollisten kanssa myös tästä aiheesta. Vapaakirkossa suhtaudutaan kielteisesti pornoon. Osa vapaakirkollisista kuitenkin kamppailee, tai on jossain elämänsä vaiheessa kamppaillut, asian kanssa, eli ei ole kokenut moraalisesti oikeana, mutta on kokenut kuitenkin mielitekoa katsella. Itsetyydytykseen suhtautuminen näyttäisi vaihtelevan. Osa kokee, että se on ihan ok tapa purkaa paineita, etenkin jos ei ole naimisissa, ja osa taas kokee, että masturboiminen ei oikein sovi kristitylle.

    • Esillä pitäminen eri asia kuin tuputtaminen koska ihminen ei ketään käännyttää uskomaan se on Jumalan tehtävä.
      Uudesti syntynyt jo elämällä todistaa Jeesuksen rakkaudesta se loistaa hänen olemuksestaan hän lähellään on hyvä olla.

      • Jappervokki

        Tuputtaminen ei ole sama asia kuin tumputtaminen. Sietäisin vapislaiselta paremmin tuputtamista kuin tumputtamista, jos olisin samassa paikassa hänen kanssaan, esim. saunan lauteilla. Tumputtajan lähellä ei ole hyvä olla, vaikka hän kuinka loistaisi Jeesuksen rakkautta.


      • Jappervokki kirjoitti:

        Tuputtaminen ei ole sama asia kuin tumputtaminen. Sietäisin vapislaiselta paremmin tuputtamista kuin tumputtamista, jos olisin samassa paikassa hänen kanssaan, esim. saunan lauteilla. Tumputtajan lähellä ei ole hyvä olla, vaikka hän kuinka loistaisi Jeesuksen rakkautta.

        Minä lähetän teidät kuin lampaat susien keskelle. Olkaa siis viisaita kuin käärmeet ja viattomia kuin kyyhkyset. Mark 10:16


      • Jappervokki
        kuulija1 kirjoitti:

        Minä lähetän teidät kuin lampaat susien keskelle. Olkaa siis viisaita kuin käärmeet ja viattomia kuin kyyhkyset. Mark 10:16

        Mutta Jeesus sanoi "Minä olen tullut maailmaan tuomioksi; niin että jokainen joka on sokea oppisi näkemään ja että jokainen joka on näkevä tulee sokeaksi". Tai jotain sinne päin. Simon evankeliumi (apokr.) 7:6


      • Jappervokki kirjoitti:

        Mutta Jeesus sanoi "Minä olen tullut maailmaan tuomioksi; niin että jokainen joka on sokea oppisi näkemään ja että jokainen joka on näkevä tulee sokeaksi". Tai jotain sinne päin. Simon evankeliumi (apokr.) 7:6

        Niin jeesus sanoin akalaistensa kirjna oppineille,jota luulivat näkevänsä ovatki sokeita.
        Miehen silämät jotka olivat sokeat tulivat näkeviksi,hän kiitti Jumlaa saamastaan näöstä mutta ei tienyt kuka oli joka panransi silmät.


    • Pohtija...

      Sivullisena jos otan kantaa en siis kuulu mihinkään uskontokuntaan mutta raamattuhan kertoo kuolettakaa lihan halunne,sekä jossain kohtaa on maininta irstaudesta,tässähän kyse on jumalan edessä olemisesta ei muiden eli vain jumala näkee todellisen minuuden ja uskon taistelun.

      Olkaa puhtaita jne .....viitauksia on aika paljon ,nyt kun tarkemmin muistan niin sanat oli jotenkin kuolettakaa lihanne halut ruumiseen.

      Älkää saastuttako sitä mikä on hyvää,kaikenlainen irstailu , mässäily ja huorinteko ovat niitä jotka eivät voi periä jumalan valtakuntaa,raamatussa on maininta vaikka he olivat jumallallisia niin he osoittautuivat pettymykseksi jumalattomiksi voimaan nähden ja näistä käänny pois.

      Raamatussa on maininta älä himoitse toisen vaimoa tai sitä joka on toisen omaa tai kuuluu toiselle,tässä on selvä viittaus jo kuvien katselluun sekä rivosta käytöksestä varoitetaan,ihminen on taipuvainen vähättelemään kun kyseessä on näinkin voimakas vietti jota vastaan on vaikeaa taistella.

      Mutta tarkastellessa raamatun pohjalta ei ihmisen halun ,niin raamattu viittaa selkeästi seksistä miehen ja naisen väliseen kanssakäymiseen ja sekin on niin ettei pornograafisia varmasti katsota hyvällä.

      Sen tulisi olla puhdasta niin kuin alun perin on tarkoitettu.

    • Tarmis

      Miksi asettaa itsensä kiusaukselle alttiiksi katsomalla pornoa? Raamattu sanoo, joka katsoo naista himoiten on tehnyt hänen kanssaan huorin.
      Omaan puolisoon meillä on lupa olla halumme, ja rakkaus ja rakastelu Jumalan
      säätämässä miehen ja naisen välisessä avioliitossa on hieno Jumalan antama lahja

      Tumputtaminen on hankala kysymys. Jos ensin lietsot itseäsi pornofilmeillä ja pornolukemisilla tuleen ja mielettömään himoon, niin on todella syytä miettiä viihteen muuttamista sellaiseksi, joka ei tuollaisia himoja herätä.
      Jollet ole pornojuttujen koukussa (Jeesus voi sinut niistäkin koukuista vapauttaa, kuten muistakin riippuvuuksista) mutta oma lihasi sinua vetää tekemään sellaista, minkä koet epäilyttäväksi ja syntiseksi niin kuolleta Jumalan Sanan , Jeesuksen , avulla lihan saataiset teot itsestäsi! Älä anna kuolevaisen ruumiisi määrätä iankaikkisuuttasi! Kiusaukset on meillä kaikilla täällä maan päällä. Ei uskovat ole niiltä suojassa sen kummemmin. Jeesus antaa voiman vastustaa vihollisen asettamia ansoja! Ole rohkea! Pyydä Jeesusta vapauttamaan sinut asioista, jotka aiheuttavat sinulle kysymyksiä ja pohdintaa, onko ne oikein. Jumala haluaa puhua meidän omatunnolle ja sitä kannattaa kuunnella! Älä tahallasi tee mitään, mistä sydän vähänkin syyttää sen olevan väärin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10934
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5220
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2433
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2133
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1701
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1544
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1241
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1166
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe