Aloin syksyllä ajamaan BC-korttia ja ajotunneilla minua ihmetyttää suuresti muiden autoilijoiden käytös autokoulun autoa kohtaan. Ilmeisesti varsin usealle autoilijalle oman auton pelti on halpaa ja on varaa ottaa riskejä esim. ajamalla aivan perässä.
Ihmettelen näitä perskärpäsiä varsinkin kuorma-autolla ajaessani. Kuortsikan jarrujen hallinta on vielä hieman hakusessa, ja voi olla että painan hieman liian äkäisesti jarrut pohjaan risteyksessä...(varsinkin jos joku idiootti katsoo asiakseen häiritä keskittymistäni tunkemalla aivan tuntumaan). Siinäpä perskärpänen löytää keulansa kuortsikan perän alta.
Ja aivan turha tulla mussuttamaan mitään "hitaasti ajavasta autokoulun autosta", ajan liikennevirran mukana nopeusrajoituksia noudattaen (hei, olen autokoulussa, joten se pilkuntarkka nopeusrajoitusten noudattaminen nyt sattuu olemaan varsin oleellista). Ilmeisesti joillekin "teiden ritareille" valkoinen kolmio auton perässä on suoranainen punainen vaate, ja aloittelevaa autoilijaa on suorastaan pakko ahdistella tai päästä ohi hinnalla millä hyvänsä.
Samapa tuo sinällään minulle, jos joku tampio haluaa riskeerata ruosteenraiskaaman lähiökiiturinsa halvat pellit, siitä vaan. Oppiipahan jo ajotunneilla mikä se pelin henki liikenteessä on: "minä, minä ja minä ensin".
Muut autoilijat
13
1292
Vastaukset
- Solo
Arvoisa nimimerkki,
Olet kokenut liikenteessä jotain sellaista, jonka varmasti jokainen on havainnut jossain kohtaa elämäänsä, kurkkiessaan ratin takaa.
Kyllä, tuo valkoinen kolmio on se kaikista suurin röyhkeyden osoitus liikenteessä. Sinähän uskallat näyttää muille olevasi vielä opiskelija ja siis tunnustat olevasi vielä "huono", näin ollen olet siis täydellinen kiusauksen uhri.
Itse kyllä ihmettelen suuresti näitä "nokka perseen alle" ajajia, sillä kyllähän meistä jokainen on koulunsa käynyt ja ajanut neula tasan numeroiden kohdalla. Tässä kohtaa voikin siis vain ihmetellä, että tarttuuko se sellainen "teiden villisika"-asenne välittömästi sen jälkeen, kun olet tiesi koulusta ulos löytänyt? Minusta ,suoraan sanottuna, tuntuu että joillekin sen kolmion voisi laittaa takaisin perseeseen tai joillekin kuskeille (niin nuorille kuin vanhemmillekin) jaella kutsuja tapa-kasvatukseen.
Suomalaiseen mentaliteettiin näköjään kuuluu joustamattomuus, aggressiivisuus sekä ennenkaikkea minä-henkisyys. Liekö tähän syynä se, että kun aamulla (jo valmiiksi vittuuntunut) Erkki lähtee Volvollansa ajamaan päin keskustaa, jonottaa reilun tunnin ruuhkassa, työpaikalla joku on vienyt hänen parkkiruutunsa, hän myöhästyy osastokokouksesta ja on unohtanut että hänen piti pitää esitelmä myynnin kasvusta, saa kehnot kiitokset työstään, vaimo ei ehdi hakea lapsia tarhasta ja niin hän matkaa jälleen pahimmassa ruuhkassa -kitisevät tenavat takapenkillä- kohti kotiaan, niin eikös hän näe edessään Sinut -ja valkoisen kolmion. Veri nousee hänen päähänsä ja hampaat pureutuvat yhteen. Kaikki mitä teet on auttamattomasti väärin ja etsit ykkösenkin silmään liian hitaasti. Ei hänen siis muu auta, kuin ensin hiillostaa Sinua nokka perseessä ja sitten ohittaa sormi pystyssä.
Vinkki; näytä takaisin ;)- apt pupil
Nooh, onneksi kohta on kortin B-osio on suoritettu ja pääsen keskittymään kuorma-autotunteihin.
Silloin kaikenmaailman Erkit pikku vitutuksineen ja työsuhdeautoineen saavat tulla aivan rauhassa perään nuuhkimaan.
Voinhan minä toki auttaa Ekiä sovittamaan Volvonsa keulan autokoulun kuortsikan takapuskurin alle, eihän siinä mitään. Eipä ole minun peltiä ;) "Kun oli ne jarrut vielä vähän hakusessa, ja hieman liian kovaa niitä painoin, enkä huomannut että se Volvo oli siellä ihan puskurissa kiinni..." ;)
- Jouni
Itse suoritin auton ajokortin pari kuukautta sitten, niin tuo takapuskurissa roikkuminen on harvinaisen tuttua, mutta itseäni se ei onneksi yhtään haitannut enkä kiinnittänyt siihen huomiota.
Ainoa oli vain mäkilähdöissä, missä oli aika ärsyttävää jos joku ihan takana kun mäkilähdöt oli alkuaikoina mitä oli.- surina
itse sain kortin pari päivää eilen :) Niin todellakin ne perässä roikkujat -varsinkin niissä mäkilähdöissä, ja mitä ohituksia näkikään?! Varmasti tyhmiä ohituksia näkee muutenkin mutta siinä ne ainakin korostuivat. Hirveellä kiireellä ohi, ja seuraavissa valoissa oltiin taas peräkkäin jne..
- apt pupil
Eipä nuo perskärpäset niinkään häiritse, vaan kuten jo kirjoitin, lähinnä ihmetyttää. En minä ainakaan esim. kävisi "lähentelemään" mäkilähtöä harjoittelevaa autokoululaista, kyllä kuitenkin sen verran arvostaisin oman autoni keulaa. Mutta kai joillakin se pelti sitten todellakin on niin halpaa.
Ja kuten (myös) jo kirjoitin: valmentaapa tosiaan siihen liikenteen armottomaan maailmaan, jossa ei muista ole väliä, kunhan itse pääsee perille. apt pupil kirjoitti:
Eipä nuo perskärpäset niinkään häiritse, vaan kuten jo kirjoitin, lähinnä ihmetyttää. En minä ainakaan esim. kävisi "lähentelemään" mäkilähtöä harjoittelevaa autokoululaista, kyllä kuitenkin sen verran arvostaisin oman autoni keulaa. Mutta kai joillakin se pelti sitten todellakin on niin halpaa.
Ja kuten (myös) jo kirjoitin: valmentaapa tosiaan siihen liikenteen armottomaan maailmaan, jossa ei muista ole väliä, kunhan itse pääsee perille." En minä ainakaan esim. kävisi "lähentelemään" mäkilähtöä harjoittelevaa autokoululaista"
Kyllä ne opettajat ehtii ja osaa etukäteen jo varautua tuollaiseen, ettei sellaista pääse tapahtumaan. Se on sitten eri asia, jos takana olevakaan pysty menemään enää taakse päin kun on syntynyt jo jonoa.
Kieltämättä silloin autokouluaikoina tuo toi vain lisä jännitystä mäkilähtöihin ja helpommin epäonnistui, mutta parempi vain, ettei seuraa taustapeiliä(autokoulussa), vaikka oikeasti pitäisikin.
Ja taustapeili muutenkin hämää etäisyyden suhteen, katsokaapa ensi kerralla sivupeileistä, niin huomaatte, että oikeasti siellä on yleensä ihan tarpeeksi väliä vaikka valuisikin vähän taaksepäin.- apt pupil
Jande-7 kirjoitti:
" En minä ainakaan esim. kävisi "lähentelemään" mäkilähtöä harjoittelevaa autokoululaista"
Kyllä ne opettajat ehtii ja osaa etukäteen jo varautua tuollaiseen, ettei sellaista pääse tapahtumaan. Se on sitten eri asia, jos takana olevakaan pysty menemään enää taakse päin kun on syntynyt jo jonoa.
Kieltämättä silloin autokouluaikoina tuo toi vain lisä jännitystä mäkilähtöihin ja helpommin epäonnistui, mutta parempi vain, ettei seuraa taustapeiliä(autokoulussa), vaikka oikeasti pitäisikin.
Ja taustapeili muutenkin hämää etäisyyden suhteen, katsokaapa ensi kerralla sivupeileistä, niin huomaatte, että oikeasti siellä on yleensä ihan tarpeeksi väliä vaikka valuisikin vähän taaksepäin.Kyllä mä olen sellaisia "lähentelyjä" kokenut että näin "mistään tietämättömänä märkäkorvakuskina" erotan että takanaolija on oikeasti tosi lähellä, eikä kyse ole mistään optisesta illuusiosta...
Ehkäpä mun pitäisi sitten hieman kritisoida omaa opettajaani, vaikka hänen kai pitäisi ollakin se kaikkivoipa ja etukäteen ehtivä myyttinen hahmo, siitäkin huolimatta näitä perääntunkijoita ehtii jostain ilmestymään, ihme ja kumma.
- käyttöön!
no kyllä kait sitä tuon autokouluajan kestää ajella kolmio kanssa -toista oli ennen vanhaan 70/80 -lukujen vaihteessa kun jyrrättiin vuosi 80:n lätkän kanssa, se oli oikea punainen vaate kanssa-autoilijoille, edelle piti päästä keinoista välittämättä!
itse ajoin 17-kesäsenä kevarikortin ja pöristelin sitä 80 KM/H vuoden, no onneksi pääsin seuraavana kesänä ajamaan prätkällä jo satasta
no samana kesänä menin autokouluun ja taasen jouduin ajamaan vuoden 80 km/h -nyt autolla, mikä "hassuinta" niin sain ajaa kevarilla satasta ja autolla 80 => kaikkiaan ajoin siis kaksi vuotta sen kirotun 80-lätkän kanssa (vuoden kevarilla ja toisen vuoden autolla)
eli kyllä nykynuoriso pääsee tosi helpolla nykyään, ei tarvitse 80 km/h körötellä
-toisaalta nyt välillä tuntuu ettei se haittaisi vaikka otettaisiin ko. käytäntö uudestaan käyttöön (vrt. tieltä suistumiset yms onnettomuudet!)- Ihan mielenkiinnosta
Kysyisin vaan että miten se 80-lätkä vaikuttaisi nuorten kuskien ajamiin onnettomuuksiin? Eiköhän ne riskialttiit nuoret kuskit aja ylinopeutta (ja muutenkin vaarallisesti) oli takaikkunassa kasikympinlätkää tai ei.
Ja muutenkin 80-lätkän liikenneturvallisuutta lisäävä vaikutus on niin ja näin. Kuten itsekin totesit, "se oli oikea punainen vaate kanssa-autoilijoille, edelle piti päästä keinoista välittämättä!" - Jere
Ihan mielenkiinnosta kirjoitti:
Kysyisin vaan että miten se 80-lätkä vaikuttaisi nuorten kuskien ajamiin onnettomuuksiin? Eiköhän ne riskialttiit nuoret kuskit aja ylinopeutta (ja muutenkin vaarallisesti) oli takaikkunassa kasikympinlätkää tai ei.
Ja muutenkin 80-lätkän liikenneturvallisuutta lisäävä vaikutus on niin ja näin. Kuten itsekin totesit, "se oli oikea punainen vaate kanssa-autoilijoille, edelle piti päästä keinoista välittämättä!"Aikanaan jouduin kanssa ajamaan 80-lätkän kanssa ja varsinkin moottoritiellä ajaminen alkoi tosissaan olla vaarallista kun ajeli 80-90 120-rajoitusalueella. Ensimmäisen motariajon jälkeen otin lätkän aina pois motarilla ja laitoin takaisin taajamassa, todennäköisyys siihen että poliisi olisi asiasta huomauttanut motarilla on häviävän pieni.
- kuski-79
Noita mäkin autokoulussa ihmettelin
- Jamppa
mutta parasta antia kanssa-autoilijoilta saa kun ajat autoa jossa on perässä vierekkäin kolmio ja turbotarra. Ei ole perässäroikkujista eikä viivallelähtijöistä pulaa...
- Kortti jo 6 kk
Mullekin tööttäiltiin kun ajelin autokoulun autolla. Mä olin ihan että "mit.. vit.." mutta opettaja oli onneks tosi mukava ja rento ja rauhoitteli et antaa idioottien tööttäillä. Ajoin siis 50 alueella mittarin mukaan 50:ä.
Autokoulussa kyllä opetettiin se, että mittari näyttää vähän vähemmän mitä todellinen nopeus on. Mutta opetettiin myös, että inssi EI sitä tiedä ts ole tietävinään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455200Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1261670Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella151579Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "511530- 141255
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v41200No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol22108081-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171047Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771008Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah60847