Argh. Kukaan ei anna kunnon ohjeita, joten voisitteko nyt kertoa, niin hyvin kuin voitte.
Eli siis minulla on akneongelma ja yritän päästä jossain vaiheessa koululääkärille, mutta sitä ennen haluaisin tietää näistä lääkkeistä.
Olen kokeillut Brevoxyliä, se auttoi vaan selkään ja finnit tulivat takaisin, kun tuubi loppui.
No..Kaikkihan me tiedämme, että antibioottikuurit ovat yhtä tyhjän kanssa. Eli en todellakaan suostu maksamaan turhaan.
E-pillereitä en haluaisi, koska en tarvitse niitä. Minulla ei ole poikaystävää ja tuskin vähään aikaan tuleekaan.
Roa taas on tosi vahva aine ja en edes tiedä msitä saisin rahat siihen. Lisäksi olen aika pienikokoinen ja heikko, eli varmaan kuolisin koko aineeseen.
Eli onko MITÄÄN ainetta jolla voisin poistaa finnini. Ruokavalio on muutettu. Liikun paljon. ei auta.
Olen 16 ja akneni on siis sellainen, että otsa on AIVAN täynnä finnejä ja mustapäitä. Rinnassa on hieman ja selässä hiukan enemmän.
Olkaa kilttejä ja auttakaa. Koululääkäri varmasti määräisi jotkin antibiootit, enkä halua turhaan tuhlata rahojani sellaiseen.
Eli onko muita kuin roa ja e-pillerit?
Niistä lääkkeistä. AUTTAKAA.
5
759
Vastaukset
- pimpula
Ajattelin vielä kertoa hieman ihostani, jos vaikka osaisitte sanoa miten sitä tulisi hoitaa.
Ihoni on aika kuiva, joten käytän usein rasvaa. Finnejä on siis PALJON otsassa, nenä on täynnä mustapäitä. Leuassa on mustapäitä ja finnejä. Silmien alla on mustapäitä. Lisäksi aika usein korvissa on finnejä.
Pesen aamuin illoin Herbina Clear Linella. Kun iho on hieman kuivahtanut, laitan Humektan -rasvaa.
En käytä hirvein usein meikkiä, mutta joskus on pakko peittää finnit. Pesen meikkivoiteen ja puuterin kuitenkin heti kotona pois. Onko jotain tiettyä meikkivoidetta, joka sopisi paremmin akneihoiselle?
Ruokavaliotani on aika vaikea enempää muuttaa, koska syön jo valmiiksi erittäin harvoin roskaruokaa, karkkia n. kerran viikossa. Syön paljon hedelmiä ja vihanneksia. Tavallisimmin syön aamiaiseksi rusleipää ja mehua, koulussa kouluruuan, ennen harkkoja jotain pientä esim. hedelmiä ja illalla esim. keittoa.
Olen aika epätoivoinen. No yritän joo nyt päästä sinne koululääkärille, mutta en ihan totta halua vain antibioottikuuria jos se ei kuitenkaan auta kuin hetkellisesti.
Olen kärsinyt aknesta jo monta vuotta. - kokemusta on...
Tuossapa nuo alkoivatkin sitten olemaan kaikki vaihtoehdot mitkä luettelit ylempänä.
ensinnäkin lääkäri määrittelisi aknesi varsin lieväksi, jos ei sinulla ole kuitenkaan mitään syvemmällä olevia märkäpäitä tai ihonalaisia paiseita. eivät katso niinkään määrää vaan laatua ;)
toiseksi tunnut haluavan pysyviä tuloksia. mikään lääke ei tuo niitä 100% joten roaa ei kannatakaan käyttää ensimmäisenä vaihtoehtona. tosin ei sitä ensimmäiseksi hoidoksi määrätäkään, vasta sen jälkeen kun on rasvat ja antibiootit kokeiltu toimivatko. huom. joissakin tapauksissa ovat nämäkin auttaneet myös pysyvästi, tosin lievään akneen, kuten sinulla!!
eli kasvoihin lääkäriltä aluksi (reseptillä) voiteita, jos eivät tehoa niin saat sisäisesti otettavat antibiootit. näiden pitäisi poistaa ongelma siis myös selästä ja rinnalta. jos akne muualla vartalossa keskivaikea niin sinulle määrätään luultavimmin suoraan nuo sisäiset antibiootit voiteiden lisäksi. riippuu lääkäristä.
Sitten, jos nämä eivät ole tehonneet tai akne palautuu yhtä vaikeana, niin roaa voidaan määrätä sinulle, annoshan määritellään aknen ja painosi mukaan joten sinun tapauksessasi annoksesi tulisi olemaan niin pieni ettei se sinua tapa. äläkä usko kaikkia huhupuheita täällä, ei se roa ole todellakaan liian rankka lääke jos akne on niin vaikea ettei siihen muut lääkkeet tepsi.
itse sain roaa aikoinaan ilman e-pilsujakin kun en seurustellut, joten ei niitä ole pakko käyttää jos raskaaksitulo on muutenkin mahdotonta. jos roaa ei saa ilman pillereitä niin kuka niitä käskee sitten syömään muutenkaan vaikka resepti olisikin?;) pääasia että itse huolehdit terveydestäsi ja ehkäisystäsi. riskejä ei kannata ottaa.
mutta menehän sinne lääkäriin, kaikkea kannattaa kokeilla ennen kuin maksaa itsensä kipeäksi yksityisellä. roa on kallis lääke ja sen lisäksi lääkäri- ja verikokeet maksavat aika paljon, joista kela tosin korvaa kolmasosan jos en väärin muista. itselläni oli aikoinaan huomattavasti vaikeampi akne kuin sinulla ja kärsin siitä 8 vuotta, joten arpia näkyy vieläkin naamalla=/ ei kannata siis hukata aikaa!!! tsemppiä sinulle, toivottavasti tästä oli apua!- metusalem
Sen verran sanon vaan, että näissä ihoasioissa ei kannata tuhlata aikaa eikä säästellä rahaa. Huonosta ihosta voi olla paljon haittaa, lähinnä itsetuntopuolella, eli iho kannattaa kyllä ehdottomasti hoitaa kuntoon niin pian ja aikaisessa vaiheessa kuin mahdollista.
- Vanhus-33w
metusalem kirjoitti:
Sen verran sanon vaan, että näissä ihoasioissa ei kannata tuhlata aikaa eikä säästellä rahaa. Huonosta ihosta voi olla paljon haittaa, lähinnä itsetuntopuolella, eli iho kannattaa kyllä ehdottomasti hoitaa kuntoon niin pian ja aikaisessa vaiheessa kuin mahdollista.
älä säästele eurosia nyt,voit joutua maksamaan kalliin hinnan myöhemmin sekä henkisesti että taloudellisesti..
- Miimi
Aivan samanlaisessa tilanteessa olen myäös minä. 17 vuotta ikää ja rasvat ja antibiootit on kokeiltu ja huonoiksi todettu. Nyt syön tosin e-pillereitä mutta niistä ei näytä olevan mitään hyötyä. En haluaisi kokeilla Roaa koska ihoni on kuitenkin todella herkkä ja joskus kuivuu todella paljon. 5 vuotta jo kärsinyt ongelmasta johon ei näytä ratkaisua löytyvän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2512888Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell61623Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.21315- 1011184
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1231161- 701049
Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581025Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531022Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717937- 135912