Kysyisin että kuuluko ns itkumuuri herodeksen temppeliin?
itkumuuri
5
292
Vastaukset
- rasismia vastaan
on alunperin kristittyjen antama pilkkanimi. Muuri ei kuulunut varsinaiseen temppeliin, vaan on osa sitä ympäröinyttä ulkoista suojamuuria. Nyt näkyvän muurin pääosa on Herodeksen rakennuttamaa, osa myöhäisempää. Varsinaisesta temppelistä ei ole tiettävästi (kaivauksia ei ole voitu suorittaa koska alue kuuluu nyt muslimeille) säilynyt mitään. Portaat esipihalle ovat säilyneet -ne ovat lähellä länsimuuria- ja eräässä turkkilaismuseossa- muistakseni Istanbulissa- on tallella kivi joka kieltää pakanoita astumasta itse temppelialueelle.
- "netti pastori"
Ei ollut tarkoitus pilkata, en tiennyt sen olevan pilkkanimi vaan tällä nimellä sitä yleensä kuuluu kutsuttuvan.
Anteeksi ja kiitos - pelle
Suomen oikea nimi on Suomi, ei Finland kuten antiugristiset israelilaiset maatamme nimittävät(onko Finland eli loppumaa pilkkanimi?). Kyllä sinä antirasisti olet hieman yksisilmäinen tapaus, niin yksisilmäinen ettet itse sitä edes huomaa. Miten ihmeessä itkumuuri voi olla pilkkanimi? Eivätkö juutalaiset ole juuri tuolla muurilla käyneet suremassa toisen temppelin hävitystä? Eikö silloin nimitys itkumuuri ole osuvampi kuin länsimuuri, puhumattakaan siitä, että se kuvaa muurin symbolista arvoa juutalaisille paremmin kuin länsimuuri?
- rasismia vastaan
"netti pastori" kirjoitti:
Ei ollut tarkoitus pilkata, en tiennyt sen olevan pilkkanimi vaan tällä nimellä sitä yleensä kuuluu kutsuttuvan.
Anteeksi ja kiitosettä sinä olisit pilkannut- ei missään tapauksessa. Hakotel hama'aravi -länsimuuri- nyt vain on oikea nimi. Itkumuurin käyttö on yleistä vaikka tuo nimitys ei ole alkuperäinen vaan lähtöisin kristityiltä.
- Liisa
Juutalaiset ovat pakanoita, koska eivät ole kristittyjä. He eivät siis saisi siellä muurin luona ollenkaan olla. Kauheaa se on katsoakin, kun ne hemputtavat siellä itseään kuin mielisairaat kanat. Minä ainakin ajan lapset toiseen huoneeseen, kun sellaista näytetään telkkarin uutisissa. Eikä edes varoiteta, että sen katsominen saattaa järkyttää katsojia!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 915896
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804762Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv933001Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p262780Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska252036Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191486Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351047Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851018Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125940- 48754