Kysyisin että kuuluko ns itkumuuri herodeksen temppeliin?
itkumuuri
"netti pastori"
5298
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
on alunperin kristittyjen antama pilkkanimi. Muuri ei kuulunut varsinaiseen temppeliin, vaan on osa sitä ympäröinyttä ulkoista suojamuuria. Nyt näkyvän muurin pääosa on Herodeksen rakennuttamaa, osa myöhäisempää. Varsinaisesta temppelistä ei ole tiettävästi (kaivauksia ei ole voitu suorittaa koska alue kuuluu nyt muslimeille) säilynyt mitään. Portaat esipihalle ovat säilyneet -ne ovat lähellä länsimuuria- ja eräässä turkkilaismuseossa- muistakseni Istanbulissa- on tallella kivi joka kieltää pakanoita astumasta itse temppelialueelle.
Ei ollut tarkoitus pilkata, en tiennyt sen olevan pilkkanimi vaan tällä nimellä sitä yleensä kuuluu kutsuttuvan.
Anteeksi ja kiitos
Suomen oikea nimi on Suomi, ei Finland kuten antiugristiset israelilaiset maatamme nimittävät(onko Finland eli loppumaa pilkkanimi?). Kyllä sinä antirasisti olet hieman yksisilmäinen tapaus, niin yksisilmäinen ettet itse sitä edes huomaa. Miten ihmeessä itkumuuri voi olla pilkkanimi? Eivätkö juutalaiset ole juuri tuolla muurilla käyneet suremassa toisen temppelin hävitystä? Eikö silloin nimitys itkumuuri ole osuvampi kuin länsimuuri, puhumattakaan siitä, että se kuvaa muurin symbolista arvoa juutalaisille paremmin kuin länsimuuri?
että sinä olisit pilkannut- ei missään tapauksessa. Hakotel hama'aravi -länsimuuri- nyt vain on oikea nimi. Itkumuurin käyttö on yleistä vaikka tuo nimitys ei ole alkuperäinen vaan lähtöisin kristityiltä.
Juutalaiset ovat pakanoita, koska eivät ole kristittyjä. He eivät siis saisi siellä muurin luona ollenkaan olla. Kauheaa se on katsoakin, kun ne hemputtavat siellä itseään kuin mielisairaat kanat. Minä ainakin ajan lapset toiseen huoneeseen, kun sellaista näytetään telkkarin uutisissa. Eikä edes varoiteta, että sen katsominen saattaa järkyttää katsojia!