Kuin suomea hallitusaikanaan, niin paljonko hän ottaisi lisävelkana EU:saa vaikkapa 4:ssä vuodessa.
Velka pitää suhteellistaa. Suomen velka kasvoi kymmeniä miljardeja muutamassa vuodessa.
Velka pitää suhteellistaa. Suomen velka kasvoi kymmeniä miljardeja muutamassa vuodessa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mistä sinä olisit säästänyt?
Suomessa vasemmisto ei ole suostunut käytännössä mihinkään säästämiseen. Ehdotetaanpa mitä tahansa niin vastaus on että "ei siitä voi säästää, jostain muualta".
Näin on. Ja yleensä juuri nuo täällä velkaantumista haukkuvat pummit ovat velanoton suurin syy, kun velkaa joudutaan ottamaan juuri heidän ylläpitoonsa.
No joo unohdetaan vasemmisto. Ei se Kokoomuskaan mikää kukkanen ole, kun haluaa tehdä suomalaisista köyhiä haalimalla orjapalkkatyöläisiä suomeen.
Siis kyseessä on laskutehtävä, ei inttämisasia.
Velkaantumisesta on puhe ja velkaantuminen on seurausta yli varojen elämisestä ja se taas on vasemmiston säästökyvyttömyyden syytä.
Talouskomissaari Kataisesta tulee viellä Euroopan paras "salkuton" komissaari vaikka hommia se saa kyllä sen eteen kovasti tehdä:
-Uuden komission puheenjohtaja Jean-Claude Juncker miettii parhaillaan keinoja uudistaa komission toimintaa. Kaikkien 28 jäsenmaan komissaareille ei yksinkertaisesti riitä järkevää tekemistä.
EU:lla tosin ei tosin taida olla tarpeeksi myytävää reaaliomaisuutta, jotta pääsisi samaan lopputulokseen kuin Suomen valtionvarainministerinä.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288337290416.html
-Taloudellisten mittareiden kriteerit ovat osin ajalta ennen Jyrki Kataisen valtiovarainministeriyttä.
Eikä sen puoleen:
-Katainen on niin sanottu salkuton komissaari, jonka vastuulla ovat kasvu ja työllisyys-, investointi-, ja kilpailukykyasiat.
-Käytännössä Katainen vastaa oman alansa rivikomissaarien töiden koordinoinnista ja kokonaisuuksien organisoinnista.