http://www.tapiopuolimatka.net/97
TAPIO PUOLIMATKA: TIEDE & KRISTINUSKO
http://www.youtube.com/watch?v=ci8DEap2qII
Kristillisen luomiskäsityksen ainutlaatuisuus
7
108
Vastaukset 7
Saamme näköjään lähetyksiä jostain luuppiin jääneestä tilanteesta ihmiskunnan historiassa, missä ehkä aika ja järki pysähtyivät tai jäivät kiertämään kehää. Eikö näitä asioita muka ole jo tarpeeksi käsitelty? Kuitenkin nyt ihan rautakangesta väännettynä: tieteen metodin nousu (käytännön osoittamana kaikista parhaaksi tiedonhankinnan menetelmäksi) aikana, jolloin osaltaan vallitsi silloiseen kristillisyyteen perustuva kulttuuri ei todista mainitun kulttuurin mihinkään ajanjaksoon sidottuja luomiskäsityksiä todeksi.
Uskonnollista dogmatiikkaa jatkettuna uskonnollisella saivartelulla.
Puolimatka näyttää kertovan, että on järjetön ajatus että evoluutioteoria haastaisi luomisteorian (sic), koska evoluutioteorialla ei ole mitään vastausta siihen, miten maailmankaikkeus on saanut alkunsa eikä sille miten fysikaalinen maailmankaikkeus on hienosäädetty eikä sille miten elämä on saanut alkunsa, koska evoluutioteorian sovellusalue alkaa vasta siitä kun meillä on jo elämä. Ja kuulema sovellusaleeltaankin sillä on tarjolla vain evoluutiotarinoita kuten että kun lehmä pystyy hyppäämään ojan yli, niin jos sille annetaan miljoonia vuosia aikaa, niin se pystyykin hyppäämään Kuuhun.
En vain muista koskaan lukeneeni tuota evoluutiota käsittelevästä kirjallisuudesta, mutta ilmeisesti niin jossakin lukee, kun kerran Puolimatka niin evoluutioteoriaa kuvailee. Olisko lainaus peräisin evoluutioteorian klassikosta Gouldin The Structure of Evolutionary Theorysta tai Dawkinsin Blind Watchmakerista tai Mayrin kirjasta What evolution is vai jopa Futuyman kirjasta Evolution? Jossakin tiedemiesten kirjoittamassa evoluutiota käsittelevässä kirjassa varmastikin evoluutio kuvaillaan juuri noin, kun kerran professorismies estradilla niin kertoo aiheesta, johon hän on sen verran perehtynyt, että siitä julkisesti on väitellytkin.- Minä vain.
Tapoi Puolimatka on kasvatustieteilijä joka on lukenut filosofiaa (lähinnä uskontotiedettä) ja on väitellyt tohtoriksi valtiotieteessä. Luonnotieteissä hän samalla viivalla suurimman osan tällä palstalla kirjoittavien kanssa.
- joko tänään?
TORPPA! TODISTA LUOJA!
Menikö ihastuksesi Leisolaan jo ohi vai antoiko hän rukkaset?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 51863
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan63643- 54629
Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli43562Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik29517Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk4492En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.32468- 66419
- 33415
- 32405
