Suomesta tulossa köyhä EU:n periferia

Ei hyvältä näytä. Jo neljä vuotta talous supistumassa. Tämä on ennennäkemätöntö Suomen taloushistoriassa sitten 1860-luvun. Ja lisää on luvassa. Tällainen surkeus ei voi olla pelkkä sattuma sillä nyt Suomen noudattama uusliberalistinen talouspolitiikka, länsisuuntauksineen alkaa todella ravistella maata.

Suomen taloudellinen nousu 1920-1939 ja 1948-2008 on taittunut. Nyt mennää alas. Uusien tilastojen mukaan bkt on jo pienempi kuin se oli vuonna 2006.
1051
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Fantastista!

Äänestä
  • Komissaarilla ej ole salkkua!

    Äänestä

  • nkxkxkxkxdnllx kirjoitti:

    Komissaarilla ej ole salkkua!

    No sehän sopii paremmin kuin hyvin, koska "joo-joo" kätsy-boylla ei ole edes mulkkua! ;)

    Äänestä

Suomi ON PERIFERIA ! ON AINA OLLUT ! EI MITÄÄN MUUTA !

höperöt puhuu Suomen varaudesta. mutta eivät tiedä MITÄÄN !

Suomen bruttokansantuotteeseen laseketaan TALVEN LUMITYÖT - mitä ESPANJASSA EI TARVITSE TEHDÄ - tällatavoin saadaan Suomen BRUTTO KANSANTUOTE näyttämään isolta !

MONIKO LIUKASTUU EPANJASSA ? moniko Suomessa ?

EURO= Suomen kirous ! Oma Markka kelluvana olisi aina hakenut oikean arvon ja VIENTI OLISI VETÄNYT !

Äänestä

Itseasiassa se on jo.mutta supisuomalaiseen tapaan totuutta pimitellään
ainakin seuraaviin vaaleihin asti

Kokkareilla on ollut fantastista,se täytyy myöntää.

Ja euro perseestä

Äänestä

Meistä ei tule köyhiä,me olemme konkurssin partaalla,ja kohtalo ,on Kreikan tie. Suomen ei olisi pitänyt mennä rahaliittoon,mieluusti ei koko EU:hun,se on eläköityvien politiikkojen päivähoitopaikka.Suuret maat päättää,Suomea kehutaan,niin kauan,kun rahaa riittää....??

Äänestä
  • EU on maksanut suuret siirtymätuet Suomesta muuttaneille
    teollisuuslaitoksile ja aloitustuet sekä verovapauksia entisiin
    itä-blogin maihin siirtyneille.

    Äänestä

Illuusio Suomesta "Euroopan Japanina" on aina huvittanut minua ellei sitten oleteta että tuo käsitä tarkoittaa sitä - kuten Japanin tapauksessa - että kiinteistöjen arvot sukeltavat neljäsosaan huipputasolta ja bkt ei käytännössä kasva seuraavien 20 vuoden aikana.

Äänestä
  • EU, USA ryöstävät Suomen tyhjäksi.

    Äänestä

HEI taas me tehdään fantastisen vastuullista talouspolitiikkaa! :)

Ääni kokoomukselle on ääni työllisyydelle, talouskasvulle ja kullalle ja mirhamille KAIKILLE kansalaisille! :)

PS: Jos et äänestä meitä, niin tulee tulivuorenpurkauksia, tsunami, tulvia, maanjäristyksiä ja heinäsirkat syö sun koko SUVUN!

Vain KOKOOMUS! :) ... Voi pelastaa koko maailmankaikkeuden! :) *selfie* *twiit*

Äänestä

Kommentoi aloitusta


talous supistuu! kirjoitti:

Ei hyvältä näytä. Jo neljä vuotta talous supistumassa. Tämä on ennennäkemätöntö Suomen taloushistoriassa sitten 1860-luvun. Ja lisää on luvassa. Tällainen surkeus ei voi olla pelkkä sattuma sillä nyt Suomen noudattama uusliberalistinen talouspolitiikka, länsisuuntauksineen alkaa todella ravistella maata.

Suomen taloudellinen nousu 1920-1939 ja 1948-2008 on taittunut. Nyt mennää alas. Uusien tilastojen mukaan bkt on jo pienempi kuin se oli vuonna 2006.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu