Typerää pakotepolitiikkaa

Tuskin kukaan edes unissaan uskoo noihin Eu:n ja usa:n asettamiin muka pakotteisiin venäjää kohtaan tuovan mitään hyvää kummallekaan osapuolelle, suomen ei olisi pitänyt koskaan lähteä niitä tukemaan, pysytään kaukana natosta ja ollaan hyvissä väleissä naapurimaan kanssa niin kuin kekkosen aikaan se on suomen paras tie
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Suomen paras tie on erota laajentumishaluisesta ja kansaa riistävästä EUsta niin nopeasti kuin mahdollista, aivan riippumatta siitä, mitä Venäjä tekee.

Äänestä

HarvinaIsen kauanpa kesti tiltulta vastata itselleen ja plussata omia tuhnujaan.

Äänestä

Olen samaa mieltä, näistä pakotteista ei ole mitään hyötyä kenellekään, päinvastoin. Ja eniten haittaa niistä on Venäjän pienille rajavaltioille, joihin Suomikin kuuluu. Jo nyt, saati sitten jos Venäjä alkaa toteuttaa omia vastapakotteita.
Suomihan on energiansaannissa miltei täysin riippuvainen Venäjästä. Niin ovat myös Ukraina, Valko-Venäjä, Moldovia ja monet Euroopan valtiot.
Tässä on nyt Suomi pakotettu sotaan, johon se ei olisi itse asiassa halunnut osallistua(EU:n pakotteetkin ovat sotaa, silloin on jo asetuttu jonkun osapuolen kannalle), pelkästään siksi, että Suomi on EU:n jäsen.
Eikä liittyminen Natoon paranna millään lailla asiaa. Se ei muuta yhtään mitään Suomen kannalta. Paitsi ehkä sen, että Suomi on vieläkin vähemmän itsenäinen ja puolueeton maa!

Äänestä

Eun ja usan pakotteet iskevät kuin bumerangi omaan nilkkaan. Entä muut seuraukset? Aika mielipuolista tällaisessa taloudellisessa tilanteessa on lähteä moiseen kauppasotaan. Ja vielä jonkin mitättömän Ukrainan takia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


oikee ratkaisu kirjoitti:

Tuskin kukaan edes unissaan uskoo noihin Eu:n ja usa:n asettamiin muka pakotteisiin venäjää kohtaan tuovan mitään hyvää kummallekaan osapuolelle, suomen ei olisi pitänyt koskaan lähteä niitä tukemaan, pysytään kaukana natosta ja ollaan hyvissä väleissä naapurimaan kanssa niin kuin kekkosen aikaan se on suomen paras tie

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu