Ja lopuksi katsotaan kuinka Soinin laari pullistelee äänistä.
http://yle.fi/uutiset/perussuomalaiset_avasivat_sarjatulen/7467769
http://yle.fi/uutiset/perussuomalaiset_avasivat_sarjatulen/7467769
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Varokaa varpaitanne sillä tuohon malliin rapatessa osuu yleensä omaan jalkaan.
Luulevatko persut tosiaan, että ihmiset eivät muista kuinka törkeästi juuri nämä samat puheet petettiin livahtamalla oppositioon viime vaalien jälkeen? Tai että ei huomata Soinin jo petailevan oppositiopaikkaa mahdottomilla kynnyskysymyksillään? Eihän Soini muuta halua kuin lisää puoluetukia säätiöön, sen on huomannut jo vähän pitemmilläkin piuhoilla.
Kuinka moni pienpuolue perussuomalaisia äänestäneistä luuli hallituspaikan olevan mahdollista. Siis numeroa lappuun väännettäessä ei odotus ollut edes hallituspaikkaan, niin miten olisi "petetty"
Keskustaa äänesti reilusti yli 10% ja menivät oppositioon? Miksi? Menihän hallitukseen vammistoliitto, RKP, vihreät sekä kristilliset. Miksi kepu petti äänestäjänsä ja menivät oppositioon. Kyllähän hallitukseen pääsee kun nielee tappionsa ja ryhtyy hallitusneuvottelijan joo joo mieheksi.
Sitäpaitsi aivan huikeaa seurattavaa toiminta oppositiossa. Kyllä puututaan epäkohtiin ja aina on nämä asiat lööpeissä. Hallituksessa pitäisi olla turpa kiinni ja nyökytellä Stubbien ja Kataisten tahtiin. Tai hallitus olisi kaatunut jo kahdessa kuukaudessa.
En tunne tulleeni petetyksi vaan olen saanut enemmän kuin arvasin odottaa. Siksipä ääneni meneekin persuille vaikka persuja vihaavat koittavat valheita suoltaen kääntää pääni. Ei onnistu.
Mainitset tuossa nuo pienet puolueet... huomasitko, muuten, että toisin kuin persut, ne kyllä menivät hallitukseen ja ovat saaneet läpi yhtä jos toistakin ajamaansa asiaa? Ja huomasitko, että kun persut eivät menneet hallitukseen, hallituspuolueet voivat ihan vapaasti kävellä persujen ideoiden yli mennen tullen ja palatessa - mikä tietenkin on ollut tosin Suomen ja suomalaisten onni. Edes tukipakettiasioihin persut eivät ole voineet hallituksen ulkopuolelta tietenkään mitenkään vaikuttaa, mutta esimerkiksi hallitukseen uskaltautunut SDP voi, ja vaikuttikin niin, että niillä on nyt vakuudet. Tätäkin asiaa Pääpersu Soini yritti vääntää jotenkin persujen ansioksi, niin kuin monta muutakin asiaa, ei sen puoleen.
>Luulevatko persut tosiaan, että ihmiset eivät muista kuinka törkeästi juuri nämä samat puheet petettiin livahtamalla oppositioon viime vaalien jälkeen?
Höpö höpö!
Perussuomalaisten äänestäjien mielestä ei petetty, vaan pettämistä olisi ollut se kun olisi mennyt hallitukseen leimaamaan käteisen laittomia tukipaketteja.
On se kumma kun rehellisyys viituttaa vihervasurianarkisteja? Minkäs he luonteelleen toisaalta voivat ja se olisi ollut niin kivaa kun perussuomalaiset olisivat olleet hallituksessa leimaamassa laittomia tukipaketteja ja olisi nyt kuivunut takiaispuolueen kokoiseksi turhanpiipittäjäksi. Niinhän siinä olisi käynyt, mutta onneksi puolue näytti vahvan moraalinsa eikä mennyt käteisen sirkukseen.
Tällaisella vahvan moraalin puolueella on tulevaisuus kunnossa ja varsinkin kun pahimmat niljakkeet on siivottu puolueesta.
>En tunne tulleeni petetyksi vaan olen saanut enemmän kuin arvasin odottaa. Siksipä ääneni meneekin persuille vaikka persuja vihaavat koittavat valheita suoltaen kääntää pääni. Ei onnistu.
Edelleen politiikka ja moraali ratkaisee ja perussuomalaiset on ainut puolue jota voin nykyään äänestää siinä mielessä. Kymmenkunta asiaa mitä he pitävät yllä, niin ajattelen juuri samalla tavalla, niin se on siinä.
Vastustajien taktiikka on siksi niin lapsellisen läpinäkyvää, kun he kuvittelevat meidän olevan tyhmiä, mikä ei tietenkään pidä paikkaansa, vaan me äänestämme edelleen PS puoluetta, johon voi luottaa.
En minäkään ajatellut mitään hallitukseen menemistä Jytkyn jälkeen, jos olisi kuitenkin pitänyt olla leimaamassa käteisen laittomia tukipaketteja ja sitähän se olisi ollut.
Nytkin vastustajat kirkuvat, että PS ei tule koskaan hallituspuolueeksi ja sitten mitä milloinkin, mutta on elämää hallituksen ulkopuolellakin ja jos kansa haluaa saman menon jatkuvan, niin siitä vaan äänestää kokoomus keulille ja sillei.
En tule hyväksymään, jos PS. menisi sinne vieläkään makselemaan laittomia tukipaketteja.
Se on edelleen oltava ehdoton EI ja kynnyskysymys, jos kerran johdonmukaisia ja rehellisiä ollaan.
Minun ja uskoisin lukemattomien muidenkin puolue vaihtuu seuraavaksi, jos tuosta kynnyskysymyksestä tehdään joku kompromissikin.
Joo-o, mutta kun tuo puolueesi esittää keskenään täysin vastakkaiseen suuntaan vaikuttavia asioita, niin ilmeisesti et kaipaa puolueeltasi logiikkaa, johdonmukaista tai edes rehellisyyttä? Suostut ilmeisesti myös siihen, että äänesi mitätöidään, ja päätösvalta annetaan muita puolueita äänestäneille.
Olet myös uskonut puolueesi propagandan tukipaketeista sellaisenaan. Jos hankkisit oikeaa tietoa, tietäisit, että esimerkiksi Kreikka on maksanut lyhennyksensä korkoineen tähän asti. Puheet miljardien kärräämisestä on Timo Soinin tietoista vääristelyä, jota soiniuskovaiset uskollisesti toistavat papukaijan tavoin. Psykologian alkeidenkin mukaan valheesta tulee lopulta itselle totta, jos hankkii samaa valheellista informaatiota koko ajan.
Montako päätöstä persut ovat saaneet lävitse eduskunnassa? Riittääkö persuäänestäjille pelkästään lupaukset ja muiden haukkuminen, ei tarvitse mitään konkreettista tehdä?
>Montako päätöstä persut ovat saaneet lävitse eduskunnassa?
Mitä ihmeen päätöstä???
Ota nyt politiikan edes perusteet selville ennen kuin tulet tänne päätäsi aukomaan.
Persujen vaalilupaus, omaishoidon tuki Kelalle ja kaikille sama palkkio.
Onko toteutunut persujen vaalilupaus?
>Persujen vaalilupaus, omaishoidon tuki Kelalle ja kaikille sama palkkio.
Onko toteutunut persujen vaalilupaus?
Et todella tajua politiikkaa, edes alkeita?
Opi tästä;
Jos puolue ottaa asioita joita se kannattaa listoilleen, niin niiden toteutuminen oppositosta on täysin mahdotonta koska asioista päätetään hallituksessa ja perinteisesti heillä ei ole tapana ruokkia opposition ajatuksia, vaikka ne olisivat kuinka järkeviä.
Poikkeuksena SOTE-uudistuksen raamit, kun siitä ei hallituksen omastakaan mielestä tullut mitään ilman oppositiojohtajien läsnäoloa.
Hallituksessakin katsotaan aina kokonaisuutta ja siinä voi monet omat asiansa jäädä toteutumatta ja vain osa toteutuu, mutta sielä tehdään päätöksiä.
Halitukseen mennessä härskimmät pettivät puheensa äänestäjille esim. jopa Räsänen meni leimaamaan laittomia tukipaketteja, joka on härski temppu verrattuna niihin puheisiin ennen vaaleja.
Samoin teki Jutta ja kännäävä viharäppäri.
Hallituksessa voi neuvotella asioista, mutta ei kynnyskysymyksistä, koska niiden vaihtoehto on ulos. Urpilainenhan söi mm. kynnyskysymyksensä ALV:stä ja syyllistyi jopa lain rikkomiseen vakuuskähmyröinneissä.
Rinne aloitti kautensa valehtelemalla, kun syrjäytti Jutan, että epärehellisyys on ehtymätön luonnonvara edelleen SDP:ssä
Vastaus on ,Kyllä riittää. Persuille riittää että suu käy edustajilla ja persueliitti saa puoluetuen niinkuin muut.
Persut ei edes kuvittele että mikään muuttuu mutta se on mukava huomautella essonbaarissa.