Taikin Eto:on otetaan sisään lähes läpeensä melkoisen nuorta jengiä (tilastot koulun sivuilla vuodelta 2003), ikähaarukassa 20-23. Itse olen kolmeakymppiä lähestyvä vanhus ja kaiken lisäksi "jo koulutettu", FM.
Onko tällaisista lähtökohdista mitään järkeä lähteä hakemaan käsikirjoittamisen opintoihin vai menenkö suosiolla avoimen kursseille? Kuka tietää?
käsikirjoittaminen ja ikä
4
662
Vastaukset
- Hillehille
Kyllä sinne kannattaa hakea. Käsikirjoittaminenhan on sellainen ammatti, jossa iästä ja elämänkokemuksesta on vain hyötyä.
- Lauren
Tänä vuonna toi keski-ikä on varmasti yli tuon 23 vuoden. Vanhimmat sisään päässeet ovat yli kolmen kymmenen, nuorimmat kaksi kymmentä. Joukossa on myös monia muista kouluista valmistuneita(FM, Medianomi AMK, kandeja jne.)
En usko, että iällä tai aiemmilla tutkinnoilla on paljoakaan väliä, sen sijaan henkilökohtainen motivaatio, kehityshalukkuus ja ilmaisukyky ovat tärkeitä asioita. Jaksatko vielä opiskella viisi vuotta? Vieläpä hyvin intensiivisesti ja ohjatusti...- ap.
- hyvä tietää, että näin käytännössä.
- Sesaama Lowhee
ap. kirjoitti:
- hyvä tietää, että näin käytännössä.
Sanoisin: Go for It! Ja hanki ajoissa pääsykoeopus, koska ennakkotehtävät täytyy suorittaa ajoissa eli käytännössä aiemmin ainakin maaliskuun loppuun mennessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa7017833Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?455591HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa3042990Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa
Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki462792- 1812543
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t92160- 252005
mahdollista, että olet ollut iltavuorossa
Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k121852Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.1411752Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon4111658