Julkisivuremontin rahoitus

hhtl

Meillä on ensi keväänä alkamassa talonyhtiössä täydellinen julkisivuremontti. Talonyhtiö on vuonna 66 rakennettu ja täydellinen putkiremppa tehtiin muutama vuosi sitten. Kohde sijaitsee Turussa n. 3km keskustassa ja ihan halutulta alueelta. Asuntomme on täysin velaton. Vastaavia huoneistoja on kuluneen vuoden aikana myyty n. 120 000e hinnalla.

Arvion mukaan huoneistomme kohdalla (66m2 kolmio) remontin kustannus arvio on n. 30 000e.

Kannattaako meidän maksaa talonyhtiölle osuutemme säästöistämme, mikäli todennäköisesti muutamme pois huoneistosta 2-5v sisällä? Eli meneekö huoneisto jossa on esim. mh. 120 000e / vh. 145 000e paremmin kaupaksi kuin asunto mikä on täysin velaton eli hintalappuna olisi esim. vh. 145 000e.

Olemme harkinneet ostavamme n. 80 000- 100 000e arvoisin sijoitus asunnon, johon voisimme muuttaa rempan ajaksi evakkoon ja jättää se sen jälkeen vuokralle. Tähän joudumme jokatapauksessa ottamaan pankkilainaa minkä suuruus riippuu paljolti siitä maksammeko talonyhtiölle osuutemme remontista.

Eli olisiko hyviä neuvoja tarjolla?

1

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hrrq

      Joo. Asiasta voisi keskustella oikealla palstalla.
      ->
      http://keskustelu.suomi24.fi/debate/6252

      - Nykyisin tuolla velkaosuusasialla ei ole enää niin suurta merkitystä kuin ennen, kun varainsiirtovero menee koko summasta joka tapauksessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3017
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2961
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2367
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1863
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1719
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1684
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1586
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1275
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      38
      1252
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1080
    Aihe