Pimittääkö myös Vapaakirkko rahoja Mahtisuvun omaan pussiin?

Rovasti ja Ruustiina

Suuren kuuluisat suvut pääsevät kirjanpitoihin käsiksi manipuloimaan kirjanpitoa koska kaikki ovat lakimiehiä ja vanhemmistoon kuuluvia.

Myyvä jonkin leirikeskuksen ja sitten ilmestyykin koko suvulle tilaautot vieläkään ei raha riitä "seurakuntatyöhön" vaan kerjuu kirjeitä lähetetään seurakuntalaisille, viime vuodet tuollaista menoa! Verotarkastaja kirjapitäjät heti kääntämään ko. seurakunnan tilit? Tuskin ne mitään löytää kun oma lakimieskin on mukana.

2

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sanominunsanoneeni

      Heloo! Voin itse sanoa että olen sukua ja lapsuuteni varallisuus kertoo ihan toista mitä sanot. Isäni ei ottanut välillä palkkaa itselleen ja perheeni ruokatalous oli kokonaan riippuvainen ruokajakelusta (yleensä otettiin jämät jos jäi). Saatettiin koko iso poppoo syödä PELKKÄÄ perunaa viikko (olisin ollut kiitollinen lastensuojeluilmoituksesta). Nyt olen eronnut Vapaaseurakunnasta koska muuten ihan täysin harhaoppinen lahko, mutta rahat menevät seurakunnan toimintaan. Ja ne tila-autot on sitten ostettu velalla jos on (Isälläni jumalattomat velat.) Surullista koko toiminta. Jos omia raha-asioitaan ei osaa hoitaa niin ei osaa myöskään seurakunnankaan raha-asioita. Saa nähä millon koko höskä menee konkkaan.

      • Tarmis

        Raamatun opetus on Vapiksellla kyllä ihan huippua! Vapiksella uskalletaan vielä puhua synnistä, Jeesuksen Verestä joka pesee synnit ja ylösnousseesta Vapahtajasta Jeesuksesta Kristuksesta! Pyhä Henki on väkevästi Vapislaisten elämässä läsnä! Olen käynyt muissakin srk:ssa ja valitettavasti synti-sana on käynyt harvinaisemmaksi! Jeesuksen Pyhästä Verestä puhuminen on nykyään ihmisille, uskovillekkin kauhistus. Tiedostetaan alitajuisesti, että ollaan syyllisiä suurimpaan rikokseen ikinä, kun Jeesus on meidän tähtemme ristiinnaulittu! Samat kauhistelevat ihmiset katsovat ties mitä tappamiselokuvia ja raakuuksia televisiosta!

        Rahakirstun vartijan, mikä seurakunta tai yhteisö tahansa onkin kyseessä, tulee nauttia jäsenten luottamusta ja kirjanpito on oltava kohdallaan! Ainakin meidän seurakunnassa tarkistetaan huolella kaiken. Kolehtirahoja ei laske koskaan yksi ihminen vaan siiinäkin on allekirjoitusten kanssa useampi tarkistamassa. Seurakunnan tilille tulevat rahalahjoitukset ja kymmenykset on helposti tarkistettavissa seurakunnan tiliotteissa. Nykyiset tietokonesysteemit ei helpolla mahdollisesti vilpillistä rahanhimoista päästä rahoihin käsiksi! Herralle kiitos, jotakin hyötyä tietokoneestakin!
        Eiköhän tässä raha- asiassa ole aika paljon tietämättömyydestä ja kaunoista kysymys.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      133
      10609
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5100
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      43
      2301
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      106
      2103
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      28
      2006
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1631
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1452
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1134
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      33
      1081
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      997
    Aihe