Demarien johdolla vasemmisto-vihreät ovat saamassa selkeän voiton Ruotsin viikonlopun vaaleissa. Gallupeissa voitto on jo selvä. Suomen oikeistolainen media vaikenee tilanteesta kokonaan. Aiemmissa v. 2006 ja v. 2010 vaaleissa kun Ruotsin oikeistolaiset olivat gallupeissa edellä toitotettiin tätä Suomen oikeistomediassa koko ajan lukuisia päiviä ennen vaaleja.
Tähän on tultu Suomessa. Media Yleä myöten vaikenee vasemmiston voimakkaasta noususta Ruotsissa.
Vasemmisto ajaa koko kansan etua, oikeisto vain rikkaimman prosentin.
Tähän on tultu Suomessa. Media Yleä myöten vaikenee vasemmiston voimakkaasta noususta Ruotsissa.
Vasemmisto ajaa koko kansan etua, oikeisto vain rikkaimman prosentin.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mistähän löytyy tällä tällä viikolla Suomessa lähetetty Ruotsin vaalitentti?
Hei! Minäkin olisin kiinnostunut siitä, mutta Suomen läpensä oikeistolainen media näyttää vaikenevan ja salaavan koko Ruotsin vaaliasian kun Ruotsin vasemmiston nousu ei miellytä Suomen oikeistolaista mediaa. Olisi kyllä kiva katsoa tuo vaalitentti, vasemmistoblokki pärjäsi erittäin hyvin ja puhui täyttä asiaa.
Onnea tulevalle uudelle muslimivaltiolle.
Hienoa, että sosiaalidemokraatit saivat Ruotsissa suurimman äänisaaliin ja nousevat taas hallitukseen!
Ruotsin kokoomus romahti (eikä ihme sen harjoittaman kansaa eriarvoistaneen politiikan jälkeen), mutta tätä ei suomalaismedia kerro kansalle, vaan toimittajat käyttävät peitekieltä ja kiertoilmaisuja. Lukekaapa vaikkapa Ylen teksti-tv:n otsikoita, siellähän pitäisi olla ytimekkäästi tiedot siitä, miten Ruotsin vaaleissa kävi eli "Ruotsin kokoomus romahti", mutta tätä ei kerrota rehellisesti.