ja saisi uskon ja toivon ja rakkauden Isässä Jumalassa ja Pojassa Jeesuksessa ja Pyhässä Hengessä? Anokaa ja tehkää sen mukaan kuin Jumala vaikuttaa.
Mikä on hyvä toimintatapa epäuskoisen suhteen ...
6
130
Vastaukset
- Mikä on ainoa hyvä
oma toivomme Jumalassa? Tietysti Jeesus ja armonsa ja totuutensa, ja kolme on jotka todistavat, ja tarvitaan niitä itselle voidaksemme valkeissa vaatteissa elää.
- 1+1
Varmaan on monta tapaa. Alla yksi tapa Joh 16:8-9 innoittamana: "Ja kun hän (Puolustaja) tulee, niin hän näyttää maailmalle todeksi synnin ja vanhurskauden ja tuomion: synnin, koska he eivät usko minuun;"
Kysy sanoisitko olevasi hyvä ihminen? Koetko pitäneesi 10 käskyä? Oletko koskaan juonut itseäsi humalluksiin? Oletko koskaan valehdellut? Oletko koskaan ottanut mitään ilman lupaa tai vaikka vain himoinnut jotain toisen omaa? Tiesitkö Jeesuksen rinnastaneen vihan murhaan? Oletko itse koskaan hautonut kostoa? Miten luulet useimpien perhesurmien saavan alkunsa? Jeesus opetti jokaisen toista himoiten katsovan syyllistyneen sydämessään haureuteen. Miten selität pettämisen yleisyyden? Voitko väittää olevasi itse täysin inertti seksuaalisille houkutuksille? Etkö todella ole koskaan katsonut toista himoiten? Oletko homo?
Oman todistuksesi mukaan olet juomari, valehtelija, varas, sydämeltäsi murhaaja ja huorintekijä. Jos tältä pohjalta joutusit kaikkitietävän tuomarin eteen, niin, olisitko syyllinen vai syytön? Jos kuolisit tähän paikkaan, niin pääsisitkö taivaaseen vai joutusitko uloimpaan pimeyteen jossa on itku ja hammasten kiristys? Huolestuttaako se sinua? Tiesitkö Raamatun opettavan meitä olemaan sanan tekijöitä eikä vain kuulijoita: Usko joka ei johda tekoihin on kuollut.
PS: Epäuskoisen tulee nähdä syyllisyytensä Jumalan säädösten rikkomiseen (synnin tunto). Jos et pääse näin pitkälle lienee pelastuksesta turha puhua. - Jeesuksessa on
syntiemme anteeksianto vaikka tietysti pyhitys totuudessa ja hyvän hedelmän kantaminen on Isän Jumalan tahto, ja esillä saamme pitää Herran Jeesuksen hyvää elävää sanaa.
Tuleeko ihmisestä sitten täydellinen Jeesuksessa? Tietysti tämä on kilvoittelun tarkoitus. - Hyvä ymmärtää että
aina ihmisen pelastus on Jumalan tekoa eikä ihmisen ansiota siinä ole vaikka tietysti ihmisen on hyvä pelastuksen tähden tehdä parannus ja siten elää Jeesuksen opetuksen mukaan siten kuin pystyy.
Parastapa on jättä Jeesuksen haltuuseen hänkyllä tietää mitä tekke,vanhurskaan rukous voi paljon se sellaien ase tätämaaimaa vastaa että sillä voitamme Jeesuksessa.
- Jokainen ihminen
itse on vastuussa omasta suhteestaan Jeesukseen omalta osaltaan, toki Jeesuksen rukoukset vaikuttavat siihen, ettemme huku vaikka lankeillemme helpostikin ja pitkämielisyytensä on aivan uskomatonta ja samoin anteeksi annetaan eikä vain seitsemän kertaa. Tietysti on ihmisen parempi elää pyhityksessä kuin lihan mielessä tai maailmaa rakastaen tai penseydessä, sillä Jeesuksen sanat ovat elämä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on727454- 717196
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1525886Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist544847En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204129Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53790- 313427
- 373348
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris802833Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2092462